przystajnik

Podróż Xfce 4.14 do krainy GTK3

Znane, lubiane, tradycyjne i zachowawcze środowisko Xfce nie oparło się szponom drapieżnego postępu. Ostatnie przecieki z obozu deweloperów są jednoznaczne – nadchodząca wersja 4.14 to będzie podróż w stronę pełnej współpracy z GTK3. Na przekór dynamice wydań, w projekcie dzieje się sporo aczkolwiek wolno. Ogrom przystosowania całego środowiska i jego komponentów do współczesnych wymagań to niebagatelne wyzwanie dla tak nielicznej ekipy, dlatego w zapowiedziach uwagę przykuwa jeszcze jeden szczegół – przyszłe wydanie nie będzie obfitowało w inne nowości.

Xfce w symbiozie z Manjaro

Xfce w symbiozie z Manjaro

Decyzję o przeportowaniu całości do obecnych standardów podjęto rok temu i ma to sens w obliczu tempa rozwoju tego środowiska oraz ilości zaangażowanych deweloperów. Większych fajerwerków możemy spodziewać  się dopiero w wersji 4.16. Niestety, jak wynika z planu rozwoju, za minimum przyjęto GTK+ 3.14, podczas gdy żyjemy już w czasach GTK+ 3.20, które w imię optymalizacji nie jest w pełni kompatybilne wstecz.

Założenia twórców są minimalistyczne jak i całe środowisko:

  • przepisanie wszystkich komponentów -core do Gtk+ 3,
  • zamiana dbus-glib na GDbus,
  • przystosowanie nazewnictwa ikon wg specyfikacji,
  • używanie ikon z symbolami dla wtyczek panelowych i tam, gdzie będą odpowiednie,
  • usunięcie przestarzałych widgetów.

Co z tego zrobiono do tej pory?

Trwają prace nad komponentami -core (xfce4-panel, libxfce4ui, xfce4-session, panel, itp.). Niewiele z tego nadaje się do codziennego użytku.

Dużo usprawnień w kompozytorze xfwm4 – przede wszystkim długo oczekiwana implementacja funkcji vsync z wykorzystaniem OpenGL, wsparcie dla libepoxy, GLX w miejsce Xrender, itp.

Libxfce4ui 4.12 jest kompatybilne zarówno z GTK2 jak i GTK3, wersja GIT exo wykazuje już podstawową zgodność, garcon został przeportowany, xfdesktop – cały czas „w trakcie”.

Panel obsługuje wtyczki GTK3, ale nadaje się do przeglądu i aktualizacji.

Xfce4-power-manager w wersji 1.6 jest w pełni przepisane na potrzeby GTK3 i GDbus.

Xfce4-notifyd również linijka kodu za linijką zmierza w stronę pełnej zgodności z GTK3.

Port Xfce4-Appfinder też stał się faktem.

Wtyczki pisane na potrzeby panelu w większości zostały już przeportowane (xfce4-indicator-plugin, xfce4-pulseaudio-plugin), a xfce4-panel potrafi obsłużyć dodatki napisane z wykorzystaniem zarówno GTK2 jak i GTK3.

Pytaniem kluczowym pozostaje teraz – kiedy? Tutaj niestety nie można już wykazać się choćby odrobiną optymizmu i na wydanie Xfce 4.14 przyjdzie nam poczekać nawet do końca bieżącego roku. 

Post navigation

Translate »