przystajnik

Xfce lubi GTK+3

Na minimalistycznym środowisku Xfce wychowały się całe pokolenia użytkowników Linuksa (w tym autor niniejszego). Stało się ono również twarzą (środowisko, nie pokolenie) wielu dystrybucji (Manjaro, Xubuntu). Niemniej jednak wichry zmian które przywiały nam GNOME 3.xx, GTK+3 mocno sponiewierały stateczek którym przez odmęty historii podążają nieliczni deweloperzy Xfce.

Xfce w wersji deweloperskiej, ale już z GTK+3

Kompatybilność z GTK+3 była przez lata solą w oku użytkowników i deweloperów środowiska. Lata mijały, a Xfce którego komponenty zbudowano z użyciem GTK+2 powoli zaczęły się po prostu starzeć. Z czasem pojawiało się coraz to więcej niedomagań, większość programów już dawno przestawiło się na GTK+3 i w Xfce zaczęły one wyglądać – no oględnie mówiąc nieciekawie. Oczywistym się stało, że nie ma odwrotu od przystosowania środowiska do nowocześniejszej formuły. I takie zapowiedzi padły równo rok temu. Rok minął jak z bicza strzelił i…

Okazuje się, że przez ten czas deweloperzy nie próżnowali. W ostatnich doniesieniach możemy dowiedzieć się o stanie deweloperskiej wersji Xfce 4.13. Wygląda na to, że niemal wszystkie komponenty środowiska zostały już pogodzone z GTK+3, obecnie trwają prace nad Thunarem.

W raporcie z placu budowy wyszczególnione są wszystkie kluczowe elementy środowiska które z powodzeniem zostały przeportowane do GTK+3: xfce4-settings 4.13.0, xfce4-session 4.13.0, garcon 0.6.0, xfdesktop 4.13.0, tumbler 0.1.90, exo 0.11.2, libxfce4ui 4.13.1. Nie mniej radosną wiadomością jest też wersja GTK+3 podstawowego komponentu jakim jest xfce4-panel 4.13.0. Jednocześnie przepisane zostały również jego dodatki (wtyczki, aplety, itp.). Z programów (Xfce Apps) znaczące zmiany dotknęły przede wszystkim xfce4-terminal (pełen port do GTK+3, zaniechanie niebezpiecznego vte 0.28) oraz xfce4-screenshooter.

Tam, na górze – xfce4-panel przepisany do GTK+3

Minimalną wersją GTK+3 dla tego środowiska będzie wydanie 3.20 lub nawet 3.22. Wytłumaczenie jest proste – do czasu upublicznienia Xfce 4.14 w zasadzie wszystkie dystrybucje będą już zawierały wspomniane biblioteki w standardowych repozytoriach. Dzięki temu twórcy chcą usprawnić i oczyścić kod źródłowy, uniknąć rozbudowanych ifdef, uspokoić jakość tematów graficznych, itp. Wygląda na to, że już niedługo miłośnicy Xfce nie będą już musieli zazdrośnie spoglądać na swoich sąsiadów z MATE na pulpicie. Może jeszcze nie za miesiąc lub dwa, ale kto wie co się stanie za pół roku.

I na koniec ku pokrzepieniu serc – oficjalny roadmap z nie mniej optymistycznym przesłaniem. 

Post navigation

Translate »