PPA Highly Explosive

HighlyExplosive Czym byłby sam system operacyjny bez odrobiny oprogramowania. Taka też była koncepcja powstania parę lat temu repozytorium Highly Explosive, gdzie zamieszczam programy wykorzystywane przez mnie do pracy przy zdjęciach, a których to programów nigdzie indziej nie było mi dane znaleźć w aktualnej i bieżącej wersji. Logika tego działania jest prosta – jeżeli mogę mieć wybór między wersją stabilną a niestabilną (najnowszą), to wolę ten wybór mieć. Lata lecą, a repozytorium z wersji na wersję obsługuje coraz to kolejne wydania Ubuntu (jak i pochodnych – np. Mint), a obecnie w tym PPA znajdziemy…

bir
BIR 2.0

Batch Image Resizer

Niewielki programik służący póki co jednemu celowi – prostej zmianie wymiarów wskazanych zdjęć. Bierze przy tym pod uwagę proporcje obrazu i umożliwia jego ew. przycięcie oraz obrót.

 

Birdfont - mało oryginalnie, ale jednak 'o'
Birdfont – mało oryginalnie, ale jednak ‚o’

Birdfont

Program może nie do końca związany z fotografią, ale jeśli ktoś ma zacięcie, za jego pomocą stworzy wymyślne fonty którymi podpisze zdjęcie.

 

Converseen w akcji
Converseen w akcji

Converseen

Doskonałe narzędzie do masowej konwersji z przeróżnych formatów graficznych do jeszcze przeróżniejszych, jak też zmiany wymiarów i ułożenia zdjęcia (obroty).

 

dcraw

Dcraw

Narzędzie tekstowe – baza dla wielu innych aplikacji dekodujących pliki RAW z aparatu fotograficznego. Podobnież niektórzy nadal przedkładają wywoływanie RAW’ów z linii poleceń nad graficznymi świecidełkami.

 

DDRoom 1.0.4.0 - gdy programy były proste
DDRoom 1.0.4.0 – gdy programy były proste

DDRoom

Jest to najzwyczajniej edytor dla osób, które będą chciały szybko skonwertować zdjęcie RAW, bez zagłębiania się w setki filtrów, modułów, parametrów i niuansów które oferują bardziej rozbudowane rozwiązania.

 

Delaboratory 0.8
Delaboratory 0.8

Delaboratory

Świetny program pozwalający na niemal dowolne machinacji kolorystycznych (i nie tylko) na zdjęciu. Praca na warstwach, głębia 32 bity na kolor, przestrzeń barwna LAB/RGB/HSV/HSL/LCH/CMY/CMYK.

 

Znajdź trzy szczegóły różniące te zdjęcia
Znajdź trzy szczegóły różniące te zdjęcia

Diffimg

Program do analizy różnicy pomiędzy tymi samymi zdjęciami wywołanymi różnymi metodami.

 

EasyImageSizer 3.0.2
EasyImageSizer 3.0.2

Easyimagesizer

Proste narzędzie do masowej zmiany rozmiarów zdjęć, nakładania znaków wodnych, itp.

 

Entangle w Entangle
Entangle w Entangle

Entangle

Bogaty w opcje program do zdalnego sterowanie pracą aparatu fotograficznego (tethering).

 

eosmovrec
EOS Mov Rec – to podobno działa

EOS Mov Rec
Program umożliwiający nagrywanie materiałów wideo za pomocą lustrzanek Canona, które nie zostały wyposażone w opcję nagrywania filmów. Oprócz tego obsługiwane są też nowsze modele tego producenta, generalnie – niemal każdy Canon z LiveView.

 

Fotoxx 13.10 - Clone - walka z belą siana
Fotoxx 13.10 – Clone – walka z belą siana

Fotoxx

Prosty, lecz rozbudowany edytor graficzny. Mnóstwo ciekawych filtrów, HDR, panorama, edycja lokalna i całe mnóstwo narzędzi do mocno zaawansowanej ingerencji w obraz i kolory. Obsługuje też pliki RAW (dcraw).

 

GIMP - wtyczka Beautify w akcji
GIMP – wtyczka Beautify w akcji

GIMP-Beautify

Wtyczka dla programu GIMP. Zestaw filtrów upraszczających pracę z kolorystyką zdjęcia, wygładzaniem skóry, itp.

 

Gipfel 0.4.0 - w którą stronę nie spojrzeć - góry
Gipfel 0.4.0 – w którą stronę nie spojrzeć – góry

Gipfel

Narzędzie do opisywania panoram. Na podstawie współrzędnych GPS naniesie na kadry opis widocznych obiektów (szczytów, wzniesień, gór).

 

Gpick, przejścia kolorystyczne i cała reszta
Gpick, przejścia kolorystyczne i cała reszta

Gpick

Próbnik kolorów. Brzmi banalnie, ale jakie wykonanie.

 

gTimelapse, ustawienia ile i jak często
gTimelapse, ustawienia ile i jak często

GTimeLapse

Proste, ale skuteczne narzędzie do sekwencyjnego wywoływania migawki aparatu.

 

GTKRawGallery 0.9.9 - lighttable mo?na rzecz
GTKRawGallery 0.9.9 – lighttable można rzecz

GTKRawGallery

Program napisany w Pythonie, pomocny w zarządzaniu zdjęciami (także format RAW) oraz w ich podstawowej obróbce (przy okazji jedna z sensowniejszych nakładek na Dcraw i GraphicsMagick).

 

Do?? niepozorne HDRMerge 0.4.2
Dość niepozorne HDRMerge 0.4.2

HDRMerge

Program pozwalający połączyć kilka zdjęć RAW (12/14bit) o różnej ekspozycji w jeden plik DNG (RAW) o rozpiętości tonalnej 16bit. Idealne do późniejszych machinacji HDR.

 

HotShots i strzały kontrolowane
HotShots i strzały kontrolowane

Hotshots

Zaawansowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu lub fragmentów, opisywania ich, obróbki, itp.

 

Luminance HDR 2.3.1
Luminance HDR 2.3.1

Luminance HDR

Jeden z niewielu graficznych programów dla Linuksa wspomagający użycie techniki HDR. Kilka algorytmów, podgląd, mnóstwo opcji, wykorzystanie narzędzi Hugina do prostowania kadrów (gdy nakładamy kilka ujęć tej samej sceny).

 

Lxnstack - w drodze do gwiazd
Lxnstack – w drodze do gwiazd

Lxnstack

Gratka dla miłośników astrofotografii. Prosty sposób na nakładanie zdjęć – podstawowy sposób na uzyskiwanie kosmicznych zdjęć.

 

MacroFusion 0.7.3, ujęcie trzecie
MacroFusion 0.7.3, ujęcie trzecie

MacroFusion

Autorski program będący graficzną nakładką na Hugin Tools, a konkretnie Enfuse i Align_image_stack. Ułatwia łączenie kadrów o różnym naświetlenie w jeden (piękny) HDR. Może być pomocny przy zdjęciach macro i łączeniu głębi ostrość.

 

Mapivi w całej swej rozbudowanej prostocie
Mapivi w całej swej rozbudowanej prostocie

Mapivi

Menadżer kolekcji i prosty edytor zdjęć w jednym. Pomimo niekonwencjonalnego wizualnie interfejsu Tk, Mapivi oferuje bardzo bogate możliwości edycji metadanych, dodawanie komentarze i ocen do zdjęć, oraz sprawne przeszukiwanie naszej kolekcji.

 

nUFRaw 0.33
nUFRaw 0.33

nUFRaw

Fork usprawniający interfejs popularnego edytora RAW UFRaw. Oprócz zmian w interfejsie dodano obsługę nowych aparatów i odświeżono całą strukturę i jakość programu.

 

photini
Photini 14.10.0

Photini

Mały poręczny program do uzupełniania zdjęć geotagami. Jego sympatyczną cechą jest możliwość umieszczania zdjęć wprost na mapie, dzięki czemu można wprowadzić rzeczone geotagi „na oko”.

 

Photivo
Photivo

Photivo 20130726

Mój ulubiony program. Photivo odczytuje pliki RAW (i nie tylko) i wyciska z nich praktycznie ostatnie soki za pomocą swoich wyśrubowanych 32 bitowych filtrów graficznych. Mnogość opcji i przełączników zapewnia dobrą zabawę na wiele zimowych wieczorów. W związku z przeskokiem technologicznym na najnowsze wersje QT, jakiego dokonali developerzy, program powoli znika w wersji dla Ubuntu 10.04 (w repozytorium będzie trzymana starsza wersja).

 

photoflow
PhotoFlow – królestwo warstw

Photoflow

Innowacyjny edytor zdjęć, organizujący bezstratną obróbkę (również plików RAW) za pomocą warstw. Warstwy nanoszą na obraz bazowy odpowiednie filtry i efekty, w związku z czym wystarczy tylko zmienić parametry jednej z warstw, by cała reszta została przetworzona z uwzględnieniem nowych ustawień.

 

phototonic
Phototonic 1.5.54
Phototonic

Stosunkowo prosta, ale użyteczna przeglądarka grafiki. Umożliwia katalogowanie zdjęć, tworzenie zakładek z lokalizacjami obrazów oraz wstępną obróbkę kolorystyczną materiału (nie obsługuje jednak formatu RAW póki co). Warte uwagi jest znajdowanie duplikatów zdjęć oraz możliwość otwieranie grafiki w wyspecjalizowanym i określony przez nas edytorze zewnętrznym.

 

Pivot - zrób sobie album
Pivot – zrób sobie album

Pivot

Narzędzie do zarządzania albumami i kolekcjami zdjęć.

 

Rawtherapee 4.0.11 podczas pracy
Rawtherapee 4.0.11 podczas pracy

RawTherapee

Wyśmienity program do wywoływania i obróbki zdjęć w formacie RAW. Doskonała kontrola światła/cieni, mapowanie kolorów, kontrast lokalny, krzywe, odszumianie i długo by wymieniać. Absolutnie wart przetestowania. UWAGA – w repozytorium znajdziemy dwie wersje tego programu – paczka ‚rawtherapee’ (najnowsze, stabilne wydanie) oraz ‚rawtherapee-unstable’ (najnowsze niestabilne). Należy pamiętać o tym, by mieć zainstalowane albo jedno, albo drugie, nigdy nie próbować obydwu naraz (paczki nadpisują swoje pliki).

 

rendera
Restore niemal jak Dehaze

Rendera

Sympatyczny (interfejs w FLTK) edytor graficzny, w którym możemy również nanieść proste poprawki na nasze zdjęcia – głównie za sprawą elastycznej konfiguracji pędzla i klonowania, jak również przy użyciu dostępnych i niebanalnych filtrów graficznych.

 

Simple Image Resizer 2.6
Simple Image Resizer 2.6

Simple Image Resizer

Kolejny przedstawiciel programów do masowej zmiany formatu zdjęcia, wymiarów, nakładania znaków wodnych, itp. Tym razem także z obsługą formatu RAW (dcraw).

 

SlowmoVideo 2.6GIT
SlowmoVideo 2.6GIT

Slowmovideo

Kapitalny program do tworzenia filmików w technice Slow Motion – zarówno ze zdjęć, jak i innych materiałów wideo. Co go wyróżnia na tle innych, to płynne przejścia pomiędzy kolejnymi kadrami (zamiast skokowej zmiany).

 

SmillaEnlarger 0.9.0
SmillaEnlarger 0.9.0

SmillaEnlarger

Mały sprytny programik do zwiększania rozdzielczość zdjęć.

 

Tamanoir - zaznacz i zapomnij
Tamanoir – zaznacz i zapomnij

Tamanoir

Ciekawy sposób na automatyczne bądź nie usuwanie skaz i kurzu ze zdjęć (w tym np. zeskanowanych kliszy).

 

Tintii 2.5.3

Tintii

Kolejny niewielki, ale efektowny program. Tym razem do odbarwiania zdjęć (i pozostawiania wyselekcjonowanych kolorów).

 

UFRaw 0.19 w trakcie wykonywania obowiązków
UFRaw 0.19 w trakcie wykonywania obowiązków

UFRaw

Nieco przygasła legenda, jeden z pierwszych programów umożliwiających wywoływanie formatu RAW na Linuksie.

 

Urban Lightscape 1.3.0 - zdjęcie przed i po zmianach
Urban Lightscape 1.3.0 – zdjęcie przed i po zmianach

Urban Lightscape

Światła i cienie – tym razem w trikowej formie kontrolowania punktowego lokalnego kontrastu na zdjęciu, w połączeniu ze śledzeniem krawędzi.

 

wxPackJPG - ziarnko do ziarnka i gigabajt się uzbiera
wxPackJPG – ziarnko do ziarnka i gigabajt się uzbiera

wxPackJPG

Upychanie spakowanych plików JPG – bez straty jakości.

 

XnView 0.60 - wygląda jak zawsze, sprawniejszy jak nigdy dotąd
XnView 0.60 – wygląda jak zawsze, sprawniejszy jak nigdy dotąd

XnView-MP

Doskonała przeglądarka plików graficznych. Wyświetla niemal wszystko (w tym pliki RAW), umożliwia konwersję na niemal dowolny format, posiada zestaw wbudowanych filtrów, efektów, narzędzi do korekcji zdjęć. Wspomaga segregowanie zdjęć (oceny), zarządzanie albumami (kategorie, tagi). Program posiada niestety zamknięty kod.

 

XnConvert

XnConvert 1.60
XnConvert 1.60

Program do konwersji grafiki z jednego formatu w drugi, a przede wszystkim do nakładania na zdjęcia przeróżnych filtrów graficznych.

 

Wszystkie podane programy w momencie wydania nowej wersji zapewne znajdą się w tym PPA w przeciągu paru dni (godzin?). A samo PPA znajduje się pod adresem https://launchpad.net/~dhor/+archive/myway (ppa:dhor/myway).

Skrócony przepis na dodanie do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update

Na dzień dzisiejszy (18.06.2015) repozytorium zawiera pakiety dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04 (oraz Mint 17.X i pochodnych).
 

0