Ubuntu 16.04 LTS i 10 sposobów na lepszą współpracę

Ubuntu 16.04 LTS powoli staje się faktem, gdyż w dniu wczoraj (14 kwietnia 2016) dystrybucja przeszła w stan „Final Freeze”, a co oznacza, że do 21 kwietnia deweloperzy skupią się nad ostatnimi szlifami nad całością, już bez dodawania nowych funkcji. W ferworze pierwszych instalacji można łatwo zapomnieć o paru podstawowych zasadach, dzięki którym będziemy w stanie przystosować Ubuntu w pół godziny do pełnej i wydajnej pracy. Wystarczy trzymać się nieskomplikowanego schematu.

Dash i aktualizacje
Dash i aktualizacje

1. Zaktualizuj system

Aby uniknąć niedomówień, warto być na bieżąco z aktualizacjami – czy to zwykłymi, czy też bezpieczeństwa. W tym celu otwieramy Dasha, wpisujemy „aktualizacje”, wybieramy ikonkę programu „Aktualizacje oprogramowania” – robimy, o co program nas poprosi (hasło, itp.). Po chwili jesteśmy na bieżąco z wersjami pakietów. Krok jest szczególnie istotny, jeżeli korzystamy z wydań 16.04 Beta, RC.

Całość może wymagać ponownego uruchomienia komputera, co możemy uczynić od razu albo w dogodnym dla nas momencie.

Prywatność i bezpieczeństwo
Prywatność i bezpieczeństwo

2. Ustaw preferencje Prywatności i Bezpieczeństwa

W związku ze społeczną krytyką i otwarte oskarżenia o szpiegowanie, Ubuntu 16.04 LTS domyślnie posiada wyłączone opcje wyszukiwania online. Jednak aby się upewnić, że chcemy przeprowadzać indeksowanie plików z naszego dysku, być może włączyć podpowiedzi z sieci, przesyłać lub nie komunikaty o błędach do Canonical – musimy udać się do Ustawień Systemowych -> Prywatność i Bezpieczeństwo i ustawić opcje, na których nam zależy. Możemy również podejrzeć przesłane do tej pory raporty (dla danego komputera).

Unity Tweak Tool
Unity Tweak Tool

3. Zainstaluj unity-tweak-tool

Prawdziwe dzieło sztuki, jeżeli chodzi o zgromadzenie w jednym miejscu opcji i parametrów którymi możemy regulować zachowanie i wygląd naszego Ubuntu. Jeżeli uproszczone możliwości naginania środowiska Unity do naszych potrzeb to dla nas faktycznie za mało, tym programem doskonale uzupełnimy te braki. Znajdziemy tu zarówno ustawienia panelu (w tym przeniesienie go na dół ekranu), menadżera okien, wyglądu, zachowania i itp. Ten program wytrąca z rąk malkontentów argument o ubogich możliwościach konfiguracyjnych całego Ubuntu.

Sterowniki
Sterowniki

4. Doinstaluj zamknięte sterowniki

Jeżeli posiadamy jakieś urządzenie (np. kartę graficzną, wifi), dla którego istnieją dedykowane i zamknięte sterowniki od producenta, możemy spróbować wdrożyć je w nasz system. Wystarczy udać się w tym celu do Ustawienia Systemu -> Oprogramowanie i Aktualizacje -> Dodatkowe Sterowniki i sprawdzić, bo Ubuntu ma do zaoferowania w tej sprawie. W 90% przypadków tym sposobem zainstalujemy sterowniki dla naszej karty graficznej. Uwaga – w 16.04 nie znajdziemy już (przynajmniej na razie) zamkniętych sterowników dla kart AMD.

Repozytorium dla zamkniętych programów
Repozytorium dla zamkniętych programów

5. Aktywuj repozytorium partnerów Ubuntu

Jeżeli zależy nam na wygodnym instalowaniu oraz aktualizowaniu kilku zamkniętych programów, to możemy skorzystać z repozytorium „partnerskiego”. Dla zwykłego użytkownika jedyne ważniejsze paczki które się tam znajdują to skype oraz adobe-flashplugin.

6. Usuń programy, których nie chcesz

Jak to w każdej dystrybucji „ogólnego” użytku bywa, w Ubuntu znajdą się programy, które komuś mogą być po prostu niepotrzebne. Nie ma zatem powodu, aby plątały się nam pod dysku i w menu systemowym. Wystarczy je odinstalować. Np. przeciwnicy Thunderbirda i Rhythmboksa mogą uskutecznić komendę (mogą też przeprowadzić tę akcję za pomocą nowe Centrum Oprogramowania):

sudo apt-get remove --purge thunderbird rhythmbox

7. Zainstaluj programy, które chcesz

Z podobny powodów możemy wymagać obecności w systemie jakiegoś konkretnego programu. Nic prostszego, możemy zmagać się kliknięciami z Centrum Oprogramowania, lub po prostu wpisać w terminalu np:

sudo apt-get install vlc telegram clementine

8. Ubuntu extras

Aby bezstresowo współpracować z wszelakimi formatami multimedialnymi najlepiej jest mieć je w systemie. Choć niektóre programy podpowiadają, jakich kodeków im brakuje, to jednak w większości przypadków sami musimy się domyślić, czego nam brakuje. Aby uniknąć takich rozterek, wystarczy zainstalować odpowiednią meta-paczkę:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Deja Dup
Deja Dup

9. Kopie bezpieczeństwa

Jeżeli nie wykonywaliśmy do tej pory kopii bezpieczeństwa ważnych plików z naszego katalogu domowego, to… Mieliśmy po prostu szczęście. Aby nie wystawiać go ponownie na próbę, najrozsądniej będzie aktywować w systemie cykliczne tworzenie kopii zapasowych. Wystarczy udać się do Ustawień Systemowych – Kopia Bezpieczeństwa, aktywować usługę oraz skonfigurować. Należy wskazać co najmniej miejsce gdzie mają być zapisywane kopie naszych danych. Możemy również doprecyzować, co ma być archiwizowane.

10. Pamiętaj o PPA

Choć wiele osób reaguje na PPA dość alergicznie, to nie da się ukryć, że to jeden z fundamentów sukcesu Ubuntu. Znajdziemy tam programy które nie załapały się do głównego repozytorium, zostały niedawno zaktualizowane, lub w ogóle powstały po debiucie Ubuntu 16.04. Launchpad to również matecznik kilku ciekawych projektów. Wszystko co musimy zrobić aby skorzystać z jego zasobów, to udać się pod podany adres i wpisać nazwę interesującego nas programu. Przeszukiwanie listy nie jest może najwygodniejsze, ale od czego są… PPA. To właśnie tam można znaleźć programik Y-PPA-Manager za pomocą które dodamy, usuniemy repozytoria, programy, itp. Musimy tylko wykonać w terminalu:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

Cóż… Teraz z takim zestawem porad w garści pozostaje nam teraz zaczekać na oficjalne wydanie Ubuntu 16.04 LTS. 

0