I-Nex 0.6.6 z Cerberem na smyczy

Każdy kto kiedykolwiek próbował wydobyć z komputera informacje gdzie i jaki podzespół w nim pracuje z pewnością wie, jak zbieranie takich informacji potrafi być zwodnicze i uciążliwe. Setki standardów, kilkadziesiąt sterowników, różne dane umieszczane w różnych miejscach, brak stuprocentowego i konkretnego odniesienia do właściwości sprzętu i danych producenta – to wszystko powoduje, że pod Linuksem dowiedzieć się czegoś o naszej maszynie możemy nieco po łebkach, albo w mocno technicznej i nieczytelnej dla wielu formie. Dlatego to co potrafi robić program I-Nex zakrawa nieraz na technologiczne voodoo – to niepozorne narzędzie rozwijane przez Michała Głowienkę wyświetla takie informacje o naszej maszynie, istnienia których moglibyśmy nawet nie podejrzewać.

Nie da się ukryć faktu, że I-Nex od strony koncepcyjnej wzoruje się na CPU-Z, niepisanym standardzie wśród windowsowych programów rozpoznających elektronikę i zasoby systemowe. Od wydania 0.6.4 I-Nex jeszcze bardziej nawiązuje do swojego protoplasty i wprowadza walidację wyników, będącą odpowiednikiem CPU-Z Validate. Wszystko to odbywa się przy pomocy dedykowanego serwisu Cerbero, po rejestracji w którym (podstawowe dane) otrzymamy na adres email prywatny i publiczny klucz API, do wykorzystania w I-Nex w celu przesyłania wyników dotyczących naszego CPU, GPU, pamięci RAM, płycie głównej, systemu. Bez kluczy również wyślemy wyniki jako anonimowy użytkownik (przycisk Validate). Wyniki zbierane w bazie Cerbero posłużyć mogą do przeróżnych ciekawych statystyk, a także do zaspokojenia naszej własnej ciekawości. Baza jest jak najbardziej ‘przeszukiwalna’, a odnalezione i interesujące nas dane możemy podejrzeć w całej okazałości w schludnej i czytelnej formie.

A jest tego całe mnóstwo – sama zakładka CPU potrafi zasypać nas szczegółowymi informacjami nt. naszego procesora. Czego tam nie ma… Począwszy od takich banałów jak nazwa CPU, taktowanie, obsługiwane flagi rozszerzeń aż po dane producenta dotyczące poboru mocy, technologii wykonania, podstawki, ilości tranzystorów, napięcia i tak dalej. Mało tego, jeżeli informacje podstawowe są niewystarczające lub nie do końca zaspokajają nasze oczekiwania, możemy przełączyć się na wyniki uzyskiwane za pomocą CPUID. Otrzymamy wtedy np. pełen opis flag które obsługuje nasz procesor.

Jednak nie wszędzie jest tak ciekawie, choć nie jest to wina złych chęci autora. Np. zakładka GPU będąca źródłem wiedzy o naszej karcie graficznej i monitorze wydaje się czasem rozbijać głowę o mur zmowy milczenia zamkniętych sterowników. Na powyższych zrzutach ciężko wywnioskować, ile faktycznie pamięci RAM posiada moja 1GB NVIDIA GTX460. Przy otwartych sterownikach (AMD/ATI) tego problemu nie było.

Jeżeli ktoś pominął istotne etapy rozwoju I-Nex, to pozostałe zakładki również nabrały ogłady estetycznej i informują w bardziej składny i czytelne sposób o naszych urządzeniach dyskowych (choć tu brakuje np. informacji producenta o dysku), pamięci RAM, portach i urządzeniach USB, systemie, kernelu i załadowanych modułach. W połączeniu z generowaniem raportów txt, wysyłaniem wyników z zakładek CPU/GPU/RAM/Płyta główna/System do Cerbero i aktywnym rozwojem programu, można skwitować pracę Michała gromkimi brawami. To nie jedyny sposób, w który możemy zaakcentować nasze uznanie dla projektu – za pomocą ikonki ‘O programie’ i przycisku ‘Donate’ możemy postawić autorowi choćby kawę, która umożliwi mu nocne owocne debugowanie i dalsze prace nad I-Nex.

Aby zainstalować I-Nex 0.6.6 w wersji dla Ubuntu 14.04 i Minta (oraz pochodnych), należy dodać stosowne repozytoria:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/gambas3
sudo apt-add-repository ppa:i-nex-development-team/daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install i-nex

Manjaro i Arch posiadają program w repozytorium AUR:

yaourt -S i-nex

Na stronie projektu znajdziemy wskazówki jak zainstalować program również w openSUSE i Fedorze 

4 komentarze

  1. Mam takie pytanie,czy ktoś wie dlaczego Ubuntu (Kubuntu) nie pokazuje rzeczywistego zegara procesora?Przykładowo podkręciłem mojego nowego Core i7 4770K do 4,5 G i w Geegbench wyszedł lepszy wynik,ale zegar cały czas pokazywał do 3,5 G,oczywiście procesor bardziej się grzał i w biosie miał 4,5 G.Na Windowsie pokazywany jest rzeczywisty zegar,czyli jeśli miałem Core 2 Duo E8400 podkręcone do 3,8 G to w CPU-Z i na Geekbench wyświetliło mi taki sam zegar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.