Pivot 0.2.391, narzędzie segregacji i wykluczenia

Wbrew nagłówkowi zapowiadającemu powrót do czasów apartheidu, Pivot to sympatyczne narzędzie umożliwiające zorganizowanie i zarchiwizowanie naszych zbiorów zdjęciowych. Cechą charakterystyczną porządkowania kadrów za pomocą Pivot jest to, że przegrupowujemy zdjęcia za pomocą daty ich utworzenia. W ten sposób setki, jeżeli nie tysiące zdjęć możemy wepchnąć w czytelną strukturę ułatwiającą nawigację pomiędzy nimi.

PIvot - dodajemy katalog...
PIvot – dodajemy katalog…
Koncepcja ułożenia zdjęć wg. /rok/wydarzenie_data/ to chyba najpopularniejsza forma gromadzenia danych na dysku. Niestety, niekiedy w pośpiechu zdjęcia lądują do jednego katalogu, który puchnie, puchnie… I potem nie wiadomo co zrobić z setkami nagromadzonych tam kadrów. Na taką okoliczność stworzony został Pivot, który za pomocą czytelnego interfejsu pozwoli stworzyć albumy o określonych ramach czasowych i automatycznie przydzieli do nich zdjęcia wg. daty zapisanej w metadanych EXIF. Po określeniu, które zdjęcie do jakiego albumu należy, możemy stworzyć nową strukturę we wskazanym miejscu docelowym – ważne, że Pivot nie usuwa plików źródłowych, tylko je kopiuje (i to od razu z wykonaniem również kopii bezpieczeństwa). W tej wersji oprócz zdewastowania kilkudziesięciu błędów, autor wprowadza:

  • dostęp do dowolnego zdjęcia podczas przeglądania
  • korzystanie z orientacji kadru zaszytej w EXIFie
  • wsparcie dla formatu SVG
  • port programu na Qt5
  • miniatury plików wideo
  • podgląd plików wideo we wbudowanej przeglądarce

To oczywiście nie koniec nowości, bo usprawniono wiele aspektów działania programu, o czym tak pisze sam autor.

Pivot - przeglądamy...
Pivot – przeglądamy…
Brzmi to wszystko może banalnie, ale Pivot posiada sporo opcji, które czynią z takiego reorganizowania zbiorów całkiem ciekawe zajęcie. Samo przydzielanie zdjęć do tworzonych albumów wg. ram czasowych to nie wszystko. Zdjęcia możemy opatrywać komentarzami (tagi), modyfikować czas utworzenia zdjęcia (np. przestawiony zegar w body), określać autorów i dokonywać sporych machinacji względem różnych podfolderów w celu zsynchronizowania dat i czasu powstania zdjęć. Dokładność z jaką Pivot pracuje na datach może wydać się nieco nadgorliwa – uwzględniany jest czas co do sekundy, zatem trzeba tego dobrze pilnować podczas tworzenia albumów. Kolejny mankament to brak polskiego tłumaczenia i w związku z tym, niekiedy nieczytelny dla nas format dat (miesiąc/dzień/rok). Wracając do tworzenia albumów – na początku może wydać się nam to nieco nieintuicyjne, bo album tworzymy podając jego nazwę oraz datę początkową i końcową dla takiego zbioru kadrów. Oczekiwanie zapamiętania przez nas dat to oczywiście ostatnia rzecz, której oczekujemy od programu – dlatego należy pokierować się trzema kolumnami w górnej części ekranu, gdzie klikając prawym przyciskiem na zdjęcie możemy wybrać je jako początkowe dla zaznaczonego albumu, albo końcowe.

Pivot - tworzymy albumy i gotowe...
Pivot – tworzymy albumy i gotowe…
Ale to też nie koniec. Co bowiem zrobić, gdy dysponujemy materiałem zdjęciowym poczynionym różnymi aparatami, które mają zupełnie inne ustawienia zegara? Do tego celu służy kolejna zakładka, ‚Adapt Times’. To dzięki opcjom tam dostępnym będziemy mogli posegregować dwa podfoldery, wybierając w głównym zdjęcie z czasem bazowym, do którego będziemy synchronizowali zdjęcia z prawej kolumny. Koniec końców efekty naszej pracy będziemy mogli wdrożyć w życie wybierając kopiowanie z pierwszej zakładki. Zdjęcia zostaną przekopiowane we wskazanym porządku we wskazane miejsce (do określenia w ustawieniach). Zostanie utworzony katalog roczny, w nim katalog z wydarzeniem o określonej dacie i tam znajdziemy nasze kadry. Co ważne, Pivot zapamiętuje które zdjęcia były już kopiowane, potrafi odnaleźć duplikaty (zachowanie programu w takim przypadku ponownie ustalamy w ustawieniach), no i co najważniejsze – obsługuje również pliki RAW.

Jak widzimy, to całkiem rozbudowane i pożyteczne narzędzie, chyba, że ktoś już utrzymuje jako taki porządek kopiując dane z karty za pomocą Rapid Photo Downloader. Każdy inny przypadek bałaganiarstwa będziemy mogli spróbować rozwiązać za pomocą Pivota.

Program znajdziemy w PPA Highly Explosive, w wersji dla Ubuntu 14.04 (analogicznie Minta i pochodnych):

sudo add-apt-repository
sudo apt-get update
sudo apt-get install pivot

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.