Black Silk 0.3.7 – wszystkie kolory szarości

Jeżeli ktoś mniema, że konwersja zdjęcia do B/W sprowadza się do zwykłej desaturyzacji, to błądzi. Oczywiście to najprostsza metoda i większość programów graficznych oferuje taką opcję i efekt jest taki jak zamierzamy – czarno-białe zdjęcie. Lecz do tego tematu można (i należy) podejść bardziej kompleksowo, czego wzorem są wtyczki odbarwiające w bardziej zaawansowanych edytorach RAW. Zanim jednak sięgniemy po ‚duże’ programy to może się okazać, że na nasze potrzeby w zupełności wystarczy Black Silk. Mały i zwinny programik, który organizuje temat zamiany kolorów w odcienie szarości (i nie tylko) w kilku podstawowych opcjach, takich jak mikser, ziarno, winieta, krzywe, wyostrzenie, rozdzielenie tonów.

Black Silk 0.3.7 w odcieniach szarości
Black Silk 0.3.7 w odcieniach szarości
Program Black Silk jest tworzony i rozpowszechniany przez swoich twórców w postaci gotowych binarek i z zamkniętymi źródłami. Występuje on w wersji dla Linux/OS X/Windows (dla dwóch ostatnich także w formie wtyczki do PSP). Dlatego dla jego uruchomienia będziemy musieli pobrać program ze strony domowej projektu i nie dać się zwieść wersji, którą znajdziemy w repozytorium Ubuntu – jest ona dość leciwa, obecnie program nosi numer 0.3.7.

Koncepcja programu jest stosunkowo prosta i zgodna z tym, co utarło się czynić podczas konwersji do B/W. Dostępne jest kilka narzędzi, za pomocą których możemy wymodelować załadowane do programu zdjęcia (jpg/png/tiff), wg. naszych upodobań:

  • mikser – którym nadamy priorytet pożądanym barwom, w wyniku czego ustalona zostanie jasność i kontrast obrazu
  • krzywe – a w zasadzie krzywa, pozwalająca dokładniej wyregulować tony na zdjęciu
  • wyostrzenie – czyli wyostrzenie
  • winieta – przyciemnienie brzegów kadru
  • ziarno – symulacja ziarna z tradycyjnej kliszy (obecnie – szumu)
  • rozdzielenie tonów – wyodrębnienie świateł i cieni i nadanie im pożądanych tonów barwnych

Istotne jest zwrócenie uwagi na to, że aby dany filtr był aktywny (oprócz miksera, który aktywny jest zawsze), musi być podświetlony – włączając i wyłączając go możemy uzyskać porównać stan przed i po jego użycia. Aby podejrzeć skalę zmian wystarczy kliknąć i przytrzymać prawy przycisk na zdjęciu ze środkowej kolumny. Stworzony układ parametrów możemy zapisać w postaci schematu do wykorzystania w przyszłości, a samo zdjęcie po konwersji zapiszemy do jednego z formatów jpg/png/tiff.

Jak widać, cały proces sprowadza się do paru kliknięć i zabawy suwakami, przy jednoczesnej obserwacji efektów. Jest to metoda o tyle ciekawsza, że daje pełniejszą kontrolę nad tym, jak chcemy przekształcić obraz w odcienie szarości i pozwala uwolnić kreatywność. Oczywiście, podobne manewry możemy przeprowadzać również w zaawansowanych edytorach RAW (Darktable, RawTherapee, LightZone, GIMP, Pixeluvo i wiele innych), jednak w tym dedykowanym programie najważniejsze przy takiej konwersji opcje mamy na wyciągnięcie myszki.

Aby uruchomić Black Silk, należy pobrać stosowną archiwum ze strony Download, rozpakować archiwum w jakieś zaciszne miejsce (np. ~/Programy), udać się do utworzonego katalogu i dwukliknąć na BlackSilk.
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.