Na potęgę zakurzonego GPU

Niemała część ludzkości wykorzystuje kartę graficzną swojego komputera do niezobowiązującego wyświetlania tapety pulpitu i ikon, czy też witryn WWW. Powyższe czynności dla współczesnych kart nie są żadnym wyzwaniem (może poza WebGL) i często nie wiemy nawet, jaką potężną mocą dysponuje tkwiący w trzewiach obudowy naszego PC nasz niepozorny chipset GPU. Jeżeli ktoś nie gra w gry, to o docenienie tego kawałka elektroniki jeszcze trudniej. Ale nic straconego – godną namiastką wyciskania siódmych potów z naszych kart graficznych są testy obciążeniowe, a te wykonamy przez większego trudu przy pomocy GpuTest 0.6.0. Przy okazji, obejrzymy ciekawe efekty graficzne.

GpuTest Tessmark
GpuTest Tessmark
GpuTest FurMark
GpuTest FurMark
Oprócz zaspokojenia ciekawości odnośnie możliwości naszej karty graficznej, te testy mogą posłużyć zdiagnozowaniu ew. problemów z układem (np. przegrzewanie, uszkodzenia pamięci),jak również zobrazują jakość używanych przez nas sterowników graficznych. Do dyspozycji mamy proste jak i bardzo zaawansowane algorytmy, które potrafią być wymagające. GputTest to również doskonała okazja do porównania wydajności systemów operacyjnych, gdyż występuje w wersji dla Linuksa, Windowsa i OS X.

Aby nacieszyć się magią FPSów, wytężonej pracy GPU, szumu wiatraków pod obciążeniem, najpierw musimy pobrać rzeczone benchmarki ze strony projektu, w wersji pod nasz system operacyjny. Po rozpakowaniu do jakiejś podręcznej lokalizacji (np. ~/Programy), udajemy się do utworzonego folderu i możemy przystąpić do radosnego testowania.

GpuTest GUI
GpuTest GUI
GputTest Pixmark
GputTest Pixmark
Na potrzeby Linuksa zostało stworzone cokolwiek siermiężne, ale spełniające swoje potrzeby GUI, z poziomu którego uruchomimy wymagane testy w wymaganej rozdzielczości, lub przejdziemy do dokładniejszego opisu danego algorytmu. GUI wykonane zostało przy pomocy tk a jego surowe oblicze ujrzymy po dwukliku na gputest_gui.py. Jeżeli z jakichś powodów (np. Python 3.3 w systemie, brak paczek wspomnianych poniżej) po dwukliku na tym pliku nic się nie dzieje, należy otworzyć go do edycji (prawym przyciskiem, ‘Otwórz z Gedit’) i poprawić linijkę:

import Tkinter as tk

… na…

import tkinter as tk

Będziemy też oczywiście potrzebowali pakietu python-tk (dla Ubuntu/Mint) lub python-pmw (dla Manjaro/Arch).

Test trwa określoną ilość czasu, aktualne parametry FPS są widoczne na belce okna, a po zakończeniu testu otrzymamy zbiorcze okienko z przeróżnymi informacjami. A nasz GPU będzie mruczał z zadowolenia, że w końcu ma co robić.
 

2 komentarze

  1. Mi się GPUTest GuI uruchomiło , ale za chiny nie odpala testów, nie wiem, moze moja rozdzielczosc ekranu mu sie nie podoba , czy co.

  2. Możliwości jest kilka, najprędzej można to zdiagnozować uruchamiając GUI w terminalu (będzie wgląd w ew. błędy). Albo nie masz wsparcia 3d, albo pliki .sh które są w katalogu programu nie mają ustawionych praw do uruchamiania (u mnie miały domyślnie), itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.