App Grid 0.252 – gdy USC doprowadza nas do zwątpienia

Ponieważ Canonical nie ma konceptu jak wybrnąć z impasu związanego z Centrum Oprogramowania (Ubuntu Software Center), musimy sami ratować się przed tym rozlatującym się truchłem. No dobrze, może to niezbyt wysublimowany epitet, gdyż USC ma się dobrze i działa. Ale jego główne przywary pozostają niezmienne i nic zapowiada poprawy – program jest wolny i w przemijającej stylistyce. Dla średnio zaawansowanych użytkowników to żaden problem, wszak instalowanie oprogramowania za pomocą terminala to bułka z masłem („apt-get install program” i gotowe). Ale co z całą rzeszą początkujących, dla których USC jest źródłem odkrywczej wiedzy o ofercie oprogramowania dla ich systemu? Alternatywą może być inny program podobnego przeznaczenia – np. App Grid.

App Grid - z gracją wśród aplikacji
App Grid – z gracją wśród aplikacji
Tak naprawdę App Grid nie jest niczym rewolucyjnym, jednak jego formuła jest na tyle atrakcyjna, że aż się ciśnie się na usta pytanie – dlaczego USC tak nie wygląda? App Grid pozwala przeglądnąć zawartość repozytoriów Ubuntu wyświetlając programy w zgrabnej „kafelkowej” formie, uwzględniając krótki opis oraz zrzut ekranu. Dzięki temu, przeczesując zasoby repozytoriów i nie znając nazw, początkujący użytkownik ma szanse na odnalezienie czegoś, co go zainteresuje. Kliknięcie na interesującej nas pozycji wyświetli dokładniejsze informacje, większy zrzut ekranu oraz opinie użytkowników. No i co jest oczywiste, umożliwia zainstalowanie, odinstalowanie bądź uruchomienie programu. To w zasadzie wszystkie funkcje, nie znajdziemy tutaj zarządzania źródłami oprogramowania, dodawania kluczy i innych mniej lub bardziej zaawansowanych funkcji regulujących ustawienia repozytoriów. Dzięki temu App Grid jest uproszczony aż do granic przyzwoitości, lecz nadrabia to atrakcyjnym wyglądem i szybkością działania. Co więcej, App Grid możemy z powodzeniem użytkować zarówno w Ubuntu (14.04/15.04/15.10) jak też i innych dystrybucjach ubuntu-pochodnych (w tym także Mint).

Aby zainstalować i przetestować program, należy dodać do systemu odpowiednie repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:appgrid/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install appgrid
 

6 komentarzy

  1. >App Grid pozwala przeglądnąć zawartość repozytoriów Ubuntu

    A są też dane z innych repozytoriów w systemie czy tylko te Ubuntu?

  2. Nadal czekam na USC dla Manjaro. Bez tego nie zacznę polecać tego początkującym. Póki co na pierwszy linux bardziej nadaje się Xubuntu.

  3. Nie rozumiem. Nigdy nie używałem USC, zawsze instalowałem sobie Synaptic. Był w użyciu, zanim Canonical wydumał USC.

  4. Zrozum początkujących, którzy nie znają aplikacji i wolą sobie wybrać coś z eleganckiego marketu z obrazkiem i opisem.

  5. I chyba nigdy nie powstanie. Przynajmniej takie “z obrazkami” i pełniejszymi opisami. Wymagałoby to zrobienia całej bazy danych ze zrzutami i pełniejszymi opisami niż te, które dostępne są w PKGBUILD. Manjaro – w zależności od wersji – oferuje jednak w miarę wygodne pamac lub octopi. Opisy są, obrazków brak. Do drzwi puka natomiast muon, który w wersji na KF5 jest bardzo podobny do USC. Niestety 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.