przystajnik

App Grid 0.252 – gdy USC doprowadza nas do zwątpienia

Ponieważ Canonical nie ma konceptu jak wybrnąć z impasu związanego z Centrum Oprogramowania (Ubuntu Software Center), musimy sami ratować się przed tym rozlatującym się truchłem. No dobrze, może to niezbyt wysublimowany epitet, gdyż USC ma się dobrze i działa. Ale jego główne przywary pozostają niezmienne i nic zapowiada poprawy – program jest wolny i w przemijającej stylistyce. Dla średnio zaawansowanych użytkowników to żaden problem, wszak instalowanie oprogramowania za pomocą terminala to bułka z masłem („apt-get install program” i gotowe). Ale co z całą rzeszą początkujących, dla których USC jest źródłem odkrywczej wiedzy o ofercie oprogramowania dla ich systemu? Alternatywą może być inny program podobnego przeznaczenia – np. App Grid.

App Grid - z gracją wśród aplikacji

App Grid – z gracją wśród aplikacji

Tak naprawdę App Grid nie jest niczym rewolucyjnym, jednak jego formuła jest na tyle atrakcyjna, że aż się ciśnie się na usta pytanie – dlaczego USC tak nie wygląda? App Grid pozwala przeglądnąć zawartość repozytoriów Ubuntu wyświetlając programy w zgrabnej „kafelkowej” formie, uwzględniając krótki opis oraz zrzut ekranu. Dzięki temu, przeczesując zasoby repozytoriów i nie znając nazw, początkujący użytkownik ma szanse na odnalezienie czegoś, co go zainteresuje. Kliknięcie na interesującej nas pozycji wyświetli dokładniejsze informacje, większy zrzut ekranu oraz opinie użytkowników. No i co jest oczywiste, umożliwia zainstalowanie, odinstalowanie bądź uruchomienie programu. To w zasadzie wszystkie funkcje, nie znajdziemy tutaj zarządzania źródłami oprogramowania, dodawania kluczy i innych mniej lub bardziej zaawansowanych funkcji regulujących ustawienia repozytoriów. Dzięki temu App Grid jest uproszczony aż do granic przyzwoitości, lecz nadrabia to atrakcyjnym wyglądem i szybkością działania. Co więcej, App Grid możemy z powodzeniem użytkować zarówno w Ubuntu (14.04/15.04/15.10) jak też i innych dystrybucjach ubuntu-pochodnych (w tym także Mint).

Aby zainstalować i przetestować program, należy dodać do systemu odpowiednie repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:appgrid/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install appgrid
 

Post navigation

6 comments for “App Grid 0.252 – gdy USC doprowadza nas do zwątpienia

 1. Kamil Koczurek
  18 października, 2015 at 12:55

  >App Grid pozwala przeglądnąć zawartość repozytoriów Ubuntu

  A są też dane z innych repozytoriów w systemie czy tylko te Ubuntu?

 2. Leinnan
  18 października, 2015 at 15:31

  Nadal czekam na USC dla Manjaro. Bez tego nie zacznę polecać tego początkującym. Póki co na pierwszy linux bardziej nadaje się Xubuntu.

 3. flamenco108
  18 października, 2015 at 19:18

  Nie rozumiem. Nigdy nie używałem USC, zawsze instalowałem sobie Synaptic. Był w użyciu, zanim Canonical wydumał USC.

 4. Inter
  19 października, 2015 at 9:42

  Zrozum początkujących, którzy nie znają aplikacji i wolą sobie wybrać coś z eleganckiego marketu z obrazkiem i opisem.

 5. pavbaranov
  19 października, 2015 at 10:36

  I chyba nigdy nie powstanie. Przynajmniej takie „z obrazkami” i pełniejszymi opisami. Wymagałoby to zrobienia całej bazy danych ze zrzutami i pełniejszymi opisami niż te, które dostępne są w PKGBUILD. Manjaro – w zależności od wersji – oferuje jednak w miarę wygodne pamac lub octopi. Opisy są, obrazków brak. Do drzwi puka natomiast muon, który w wersji na KF5 jest bardzo podobny do USC. Niestety 🙂

 6. Kamil Koczurek
  19 października, 2015 at 15:45

  Jest jeszcze całkiem przyjemny mintinstall, są obrazki, opisy i przejrzyste GUI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »