przystajnik

Postinstallerf 1.5 dla zaawansowanych żółtodziobów

Co łączy zaawansownych i początkujących użytkowników Linuksa? Niechęć do wstępnej konfiguracji niuansów funkcjonowania systemu. O ile bowiem niemal dowolna dystrybucja po zainstalowaniu jest gotowa do pracy, to zawsze znajdzie się jakieś ‚coś’, co zapragniemy przestawić, ustawić, zmienić, poprawić, doinstalować. Zaawansowanych użytkowników te czynności powtarzane od lat najzwyczajniej już nużą, a początkujący są przestraszeni ogromem ilości komend w terminalu jakie nieraz należy wykonać. Dlatego asystent pierwszego uruchomienia to najbardziej ulubione narzędzie w systemie, a jednym z takich asystenów „wielodystrybucyjnych” jest PostInstallerF.

postinstallerf

PostInstallerF w akcji

PostInstallerF ułatwi opanowanie szoku poinstalacyjnego w Ubuntu, Manjaro lub Fedorze. Główne jego możliwości to instalacja zamkniętych kodeków i sterowników, instalacja wtyczki Flash oraz pakietów (w tym lokalnych), aktywowanie nieoficjalnych repozytoriów, oraz łatwy dostęp do wybranego środowiska graficznego oraz kilku specyficznych programów. A do tego wykonamy za jego pomocą również pełnej aktualizacji systemu, usuniemy nieużywane kernele, wyjaśnimy kwestie z sudo oraz SELinux. Dzięki temu ominie nas nieco dłubania w systemie, repozytoriach i innych czynności. Ale jest mały haczyk…

Sposób instalacji PostInstallerF to prawdziwa szkoła życia dla początkujących, a i u zaawansowanych może wywołać konsternację. Bo po programie który służy uławieniu życia mniej obeznanym (lub leniwym) użytkownikom wymagać by można było równie ułatwionego sposobu instalacji. Czyli odpowiednie repozytorium PPA dla Ubuntu, paczka w AUR dla Manjaro oraz paczka np. w RPM Fusion dla Fedory. Ale nic z tych rzeczy.

Sposób instalacji w Ubuntu:

wget -c http://sourceforge.net/projects/postinstaller/files/ubuntu/app-install-data-postinstallerf_1.0-6_all.deb
wget -c http://sourceforge.net/projects/postinstaller/files/ubuntu/postinstallerf_1.5-15_all.deb

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install yad packagekit

sudo dpkg -i app-install-data-postinstallerf_1.0-6_all.deb
sudo dpkg -i postinstallerf_1.5-15_all.deb
sudo apt-get install -f

Manjaro:

wget -c http://sourceforge.net/projects/postinstaller/files/manjaro/postinstallerf-1.5-13-any.pkg.tar.xz
yaourt -U postinstallerf-1.5-13-any.pkg.tar.xz

Fedora:

su -c "dnf -y install wget && wget -P/etc/yum.repos.d/ https://raw.github.com/kuboosoft/postinstallerf/master/postinstallerf.repo && dnf -y install postinstallerf"

Jako program pomyślany dla użytkowników Fedory, PostInstallerF tam też sprawdzi się najlepiej, gdyż Fedora jako jedyna z powyższych dystrybucji dociera do użytkowania w najbardziej koszernej postaci. Ubuntu i Manjaro mają swoje oddzielne narzędzia do opanowania podstawowej konfiguracji, niemniej tutaj PostInstallerF też może okazać się pomocny.
 

Post navigation

Translate »