CPU-X 1.2.1 na szybko o naszym CPU

Programy do informowania użytkownika o posiadanych komponentach sprzętowych posiadają wielowiekową tradycję. Wśród wielu projektów dla Linuksa prym wiedzie z pewnością I-Nex, ale nie każdemu w danej chwili jest potrzebny taki ogrom informacji jakie on udostępniania. Dlatego na potrzeby szybkiego zorientowania się o możliwościach i parametrach naszego CPU, warto trzymać pod ręką niewielki i przenośny CPU-X, który ujawni nam podstawową prawdę o naszym CPU i płycie głównej.

cpu-x 1.2.1
CPU-X 1.2.1 i niemal cała prawda o naszym CPU
CPU-X to niewielkie narzędzie za pomocą którego wydobędziemy z naszego komputera informacje o naszym CPU. W wersji 1.2.1 zakładka z informacjami o płycie głównej póki co świeci pustkami o ile nie uruchomimy programu z prawami roota. Przedstawiane przez program parametry nie są może takie kompleksowe jak we wspomnianym I-Nex, jednak pozwalają ustalić model, kodową nazwę, obsługiwane zestawy instrukcji, taktowanie, ilość pamięci cache i ilość rdzeni oraz wątków naszego procesora. W przypadku wywołania przy pomocy sudo/gksu w zakładce Motherboard odnajdziemy nazwę producenta naszej płyty głównej i jej symbol.

Choć zakres i ilość pokazywanych nam danych może nie powala, istotną cechą CPU-X jest jest przenośny charakter – stąd też udostępniane na stronie projektu gotowe binarki, do zapisania na pendrivie i uruchomienia na niemal dowolnej współczesnej dystrybucji. Dla środowisk z GTK wybieramy wersję normalnę, dla innych – noGTK. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ktoś umieścił ten program w jakimś repozytorium, gdyż dostępne są również źródła. 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.