Skrupulatny Fotoxx 14.11

Kolejnej aktualizacji doczekał się stosunkowo mało popularny i niedoceniany edytor do obróbki zdjęć oraz menadżer kolekcji w jednym – Fotoxx 14.11. Tym razem autor przyłożył się do poprawienia obsługi galerii, jak też wydzielenia do osobnego pliku map używanych przez Fotoxx do zobrazowania miejsca wykonania zdjęcia (w przypadku, gdy używamy geotagów). Choć może się to wydawać niewielką porcją nowości, to należy wziąć też pod uwagę częstotliwość wydań – a tu Fotoxx może stanowić wzór dla wielu projektów.

fotoxx 14.11
Fotoxx 14.11
Dzięki zmianom w tej wersji na sprawności zyskał tryb galerii, gdzie możemy podejrzeć miniatury z naszej kolekcji lub wskazanej lokalizacji. Udało przyśpieszyć się zmianę rozmiaru miniatur, generowania galerii oraz tym samym porównywanie zdjęć. Również lepiej działa przesuwanie zawartości okna z miniaturami, czyli po prostu scrollowanie. Pojawił się skrót klawiszowy synchronizujący kolekcję, oraz poprawiony został błąd z dodawaniem geotagów.

Ale największą nowością i to w dosłownym tego słowa znaczeniu jest oddzielna paczka zawierająca mapy służące do wygodnego i efektownego wskazywania miejsc w jakich zostały wykonane nasze zdjęcia posiadające geotagi. Największą, bowiem objętość paczki wynosi około 100MB. Aby dokooptować ją do zainstalowanego Fotoksa, należy pobrać rzeczone mapy w postaci paczki udostępnionej na stronie projektu (paczkę deb instaluje się zwyczajowym dwuklikiem). Być może w następnej wersji znajdą się one również w repozytorium z przyszłą wersją Fotoksa.

Fotoxx 14.11 dla użytkowników Ubuntu 14.0.4/14.10 i Minta 17 wylądował już w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx

Dla Manjaro i Arch Linuksa używamy AUR:

yaourt -S fotoxx 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.