I-Nex 0.5.6 – maszyna obnażona

inex_logoJak donosi Głos Redmont, 9 na 10 gospodyń domowych nie wie, że w komputerze ma zainstalowany procesor. U nas w narodzie świadomość mamy może nieco większą, ale też zdarzają się przypadki, gdy chcemy uzyskać jakieś dokładniejsze informacje nt. naszej płyty głównej, albo procesora, a faktura przepadła albo wyblakła. Pozostaje kłopotliwe rozmontowywanie naszej maszyny i szukaniu znaków szczególnych na komponentach, albo dokształcenie się w pozyskiwaniu informacji z /proc, EDID, itp. Lub użycie programu rodzimej produkcji – I-Nex, który w mgnieniu oka rozpracuje wetkniętą w nasz komputer elektronikę.

I-Nex przedstawi nam w atrakcyjnej formie informacje o naszym procesorze, karcie graficznej i muzycznej, płycie głównej, pamięci, dyskach, urządzeniach USB, systemie i kernelu oraz urządzeniach sieciowych. Czyli mówiąc krótko komplet informacji. Z tego na szóstkę z plusem zrealizowane są informacje o procesorze i dyskach, głównie za sprawą sporej ilości ciekawych parametrów zapisanych w bazie danych, gdzie autor zgromadził techniczne niuanse 1080 procesorów. Pozostałe karty opisujące wnętrze naszego komputera są czytelne dla każdego, kto wie czego tam szuka – w zakładce o karcie graficznej otrzymamy nazwę producenta, model, ilość pamięci na karcie, wersję sterownika, rozdzielczość, itp. W kolejnej karcie dowiemy się o producencie płyty głównej, modelu, wersji BIOSu, itp.

Oprócz wyświetlania tych wszystkich informacji, I-Nex posiada możliwość wykonania zrzutu ekranu aktywnej karty (i wyświetlanych tam parametrów).

I-Nex - wszystko o twoim procesorze
I-Nex – wszystko o twoim procesorze
I-Nex - GPU - nie zawsze dokładnie
I-Nex – GPU – nie zawsze dokładnie
I-Nex - dyski
I-Nex – dyski

Program do swojego funkcjonowania wymaga interpretera Gambas, a zainstalowanie w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04/13.10, Minta i pochodnych sprowadza się do:

Jeżeli chcemy korzystać z wersji stabilnej z repozytorium ‘stable’:

sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/stable

A jeżeli chcemy mieć najnowsze wydanie z repozytorium ‘daily’:

sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/daily

sudo add-apt-repository ppa:nemh/gambas3
sudo apt-get update
sudo apt-get install i-nex

5 komentarzy

  1. Tak w ogóle to zmień sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/stable na sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/daily

    Zalecam używanie dziennych kompilacji.
    PS. Dzięki za darmową reklamę.

  2. ‘Stable’ to brzmi dumnie i profesjonalnie – ale faktycznie zapomniałem wspomnieć o daily.

    I nie masz za co dziękować, to obowiązek wspominać o przydatnych programikach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.