Powrót Rawtherapee Unstable

rawtherapee_logoStali bywalcy mojego repozytorium PPA Highly Explosive zapewne pamiętają czasy, gdy plątała się tam niestabilna wersja doskonałego edytora zdjęć Rawtherapee. Koncepcji podziału programu na paczkę stabilną ‘rawtherapee’ (oficjalne wydanie) i niestabilną ‘rawtherapee-unstable’ (bieżące zmiany w kodzie) przyświecał cel przybliżeniu użytkownikom przełomowych zmian w programie, a także zminimalizowanie nieludzkich odstępów pomiędzy stabilnymi wydaniami. Trwało to niekiedy nawet i dwa lata, a zmiany wprowadzane przez deweloperów leżały bezużytecznie, gdyż program nie był propagowany w wersji niestabilnej. Koniec końców, paczka ‘rawtherapee-unstable’ zniknęła, gdy sytuacja z wydaniami stabilnymi zaczęła się klarować a Rawtherapee przyjął jakieś przewidywalne oznaczenia numeryczne. Jednak dziś ‘rawtherapee-unstable’ z powrotem pojawia się w archiwum. Powodów jest kilka – zmian od wersji 4.0.11 jest ogromnie dużo (maj 2013), są niesamowicie istotne dla żywotności i sprawności programu (prędkość działania, stabilność) oraz… Użytkownicy Windowsa swoje wersje niestabilne otrzymują co parę dni.

Zatem co kilka dni będzie budowana wersja Rawtherapee wprost ze źródeł Mercurial i taką właśnie paczkę znajdziemy w PPA pod nazwą ‘rawtherapee-unstable’. Istotna uwaga – ‘rawtherapee’ i ‘rawtherapee-unstable’ nie mogą być zainstalowane jednocześnie! Grozi to powikłaniami z systemem zależności i faktem, że obydwie paczki zapisują swoje pliki w te same miejsca w systemie. Dlatego, aby zainstalować paczkę ‘rawtherapee-unstable’, należy wcześniej odinstalować ‘rawtherapee’ – i vice versa.

Rawtherapee 4.0.11.113 - niby unstable, a jakość jak nigdy dotąd
Rawtherapee 4.0.11.113 – ‘unstable’, a jakość i stabilność jak nigdy dotąd

Najświeższy build o numeracji 4.0.11.113 to niesamowicie rozwinięta i poprawiona od czasów 4.0.11 propozycja dla miłośników Rawtherapee. Choć na pierwszy rzut oka po uruchomieniu programu nie dostrzeżemy żadnych zmian – interfejs pozostał ten sam, to pod maską programu drzemią znaczne optymalizacje z wykorzystaniem SSE2, przyśpieszenie działania i poprawki w niemal wszystkich filtrach i narzędziach, ogromne zwiększenie stabilności (usunięty bug z przetwarzaniem zakolejkowanych zdjęć). Dostrzeżemy też dwa nowe filtry – nakładanie winiety i filtr połówkowy, wsparcie dla najnowszych modeli aparatów i produkowanych przez nich plików RAW (dzięki dcraw 9.19), jak też całe mnóstwo gotowych profili przetwarzania (prawy górny róg). Generalnie – jest stabilnie, szybko i jeszcze bardziej precyzyjnie. Przy okazji tego wszystkiego, lista błędów do poprawienia skróciła się znacznie i być może w niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się nową stabilną wersją tego programu.

Zatem, każdy kto zechce być na bieżąco z wszystkimi zmianami w Rawtherapee, powinien dodać repozytorium Highly Explosive do systemu (jeżeli jeszcze nie ma) i pamiętać o konflikcie pomiędzy rawtherapee a rawtherapee-unstable.

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee-unstable
 

4 komentarze

  1. Oczywiście – są wrzucone w kolejkę, za pół godziny – godzinkę powinny być już widoczne w PPA (trzeba odświeżyć listę pakietów).

  2. Z innej beczki: zmieniłeś layout strony i chwała Tobie za to. Ale musisz albo zmienić kolor, nasycenie ukośnych pasków bo ani temat ani imię komentarza/komentatora nie jest widoczne.
    Pozdrawiam.

  3. “Użytkownicy Windowsa swoje wersje niestabilne otrzymują co parę dni” – niedawno pod informacją “Projekty opensource nie dla miłośników opensource?” oponenci oburzali się wniebogłosy, a tu proszę – kolejny dowód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.