Środowiska, dystrybucje i nasze wątłe zasoby pamięci
Jak stwierdzić, która dystrybucja i które środowisko na naszym domowym komputerze będzie sprawowało się najlepiej? Oprócz wielu aspektów moralno-estetyczno-technicznych, uogólniając – kluczowe dla sprawnego działania systemu są moce procesora i ilość dostępnej pamięci RAM. Idąc tropem pamięci – im mniej system pamięci zarezerwuje dla siebie, tym zostanie jej więcej dla uruchamianych przez użytkownika programów. To chyba oczywiste, że przełoży się to na komfort pracy i ogólne odczucia. Należy jednak pamiętać, że oprócz pamięci na sprawność środowiska mają też wpływ inne komponenty sprzętowe, jak choćby karta graficzna (i sterowniki dla niej).Jak zatem uciąć dywagacje jakie środowisko dla naszego komputera będzie najlepsze? Po raz kolejny okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Uruchamiając po kolei różne dystrybucje z różnymi środowiskami i zaraz po uruchomieniu systemu porównując objętość zajętej przez niego pamięci RAM. Autor tego oczywistego rozwiązania, posiadając odpowiednie zacięcie i chęci oraz kilka obrazów iso z szerokim spektrum dystrybucji i środowisk, stwierdził co następuje:
Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)
- Unity – 335 mb
- Lubuntu – 165 mb
Fedora 17 (Beefy Miracle)
- Gnome-shell – 335 mb
- KDE – 277 mb
- XFCE – 179 mb
Linux Mint 13 (Maya)
- MATE – 311 mb
- Cinnamon – 196 mb
Bodhi Linux 2.0 (Beta)
- Enlightenment – 116 mb
Crunchbang 11 (Waldorf)
- Openbox – 112 mb
Jak widać, ‘bogate’ środowiska typu Unity, Gnome-Shell i KDE żyją kosztem naszej pamięci (w co chyba nikt nie wątpił). Cieszy natomiast doskonały wynik XFCE, które zyskało miano następcy GNOME2 (czy też kontynuatora). Również dobrze wypada nowoczesny Cinnamon. Mocno optymalizowany Enlightenment wiedzie oczywiście prym i dla osób potrafiących odnaleźć się w tym środowisku, to doskonały wybór. Oszczędni i gotowi na kompromisy funkcjonalne mogą zaprzyjaźnić się ze zlepkiem komponentów zastosowanym w Crunchbang (Openbox, Thunar, itp). I teraz chyba już nikt nie powinien mieć problemów z dopasowaniem środowiska do swojego komputera.
chyba pomyłka z tym Ubuntu 12.10
Od siebie dodam – Archbang 50 mb (openbox, tint2, pcmanfm), troche trzeba pokonfigurować na wstępie, ale warto. Niedość że lekkie to i szybkie – czas uruchamiania rewelacja (w poruwnaniu z fedorą 16 xfce/lxde).
Nowe ubuntu 12.04 w moim przypadku wogule niewchodzi w grę z powodu nieobsługiwania przez zaimplementowane jądro mojego sprzętu (cośtam z PAE w roli głównej).