DoudouLinux dzieciom

Data 1 czerwca zobowiązuje. Nie ma się bowiem co łudzić, dziatwa puszczona samopas między komputery i internet, skończy niechybnie na zabawach w wycinanie zombie, rzucaniu granatem na odległość, czy obijaniu jakiegoś delikwenta za pomocą szpadla. Świat rozrywki nie dorósł niestety do wymogów naszych czasów. Dlatego cała nadzieje w świadomych swojej roli dorosłych, których wiedza nt. komputera wykracza poza normy i trendy narzucane w pracy zawodowej. Takie osoby trafią na świetną ofertę skierowaną do dzieci – mianowicie DoudouLinux – dystrybucję stworzona z myślą o maluchach i rozsądnej ścieżce ich komputerowej edukacji.Ta dystrybucja to nic innego, jak ubrany w ciekawą dla dzieci formę graficzną Debian, posiadający swoje własne repozytoria repozytoria, oraz zestaw gier i programów edukacyjnych dla najmłodszych. Lista programów jest naprawdę ciekawa, bo być może nie wszyscy są tego świadomi, ale dla Linuksa powstało wiele interesujących pozycji edukacyjnych z przeznaczeniem dla dzieci. Znajdziemy zatem tutaj wyśmienity Gcompris, Tuxpaint, Childsplay, Frozen Bubble, Pingus, Super Tux i sporo innych. Oprócz bezpośredniego uruchamiania niektórych z tych programów, istnieje możliwość zalogowania się do systemu. Autorski interfejs graficzny jak przystało na grupę docelową odbiorców, jest czytelny, nieskomplikowany i kolorowy.

DoudouLinux to system przeznaczony do uruchamiania z pendrive, bądź płyty CD. Nie znajdziemy zatem opcji ‘zainstaluj’, lecz bardziej światłe osoby mogą skorzystać z podanych wcześniej repozytoriów, by doinstalować na swoim systemie to, co ma Doudou w ofercie. Natomiast obraz iso jest dostępny w tym miejscu.Niestety, dla wielu mankamentem nie do przeskoczenia będzie fakt, iż nie wszystkie aplikacje czy elementy Doudou porozumiewają się z nami w języku polskim. Jednak Doudou nie służy do ‘podrzucania’ dzieci przed komputer dla świętego spokoju, więc w krytycznych momentach wyboru programu/opcji – obecność dorosłego wskazana (do jakiegoś czasu). 

2 komentarze

  1. Pomysł fajny, aczkolwiek wyobraźcie sobie, że za każdym razem jak dziecko chce przed komputer należy bootować system z płyty/pendriva. Trochę to mało wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.