QDirStat 1.4 – pies na zapomniane pliki

Użytkowany system plików możemy uporządkować na wiele sposobów. Począwszy od kategorycznego zerwania z przeszłością za pomocą formatowania, aż po skrupulatne wydłubywanie z katalogów niechcianych plików. Ale po co się męczyć, jeśli są takie narzędzia jak QDirStat.

QDirStat 1.4
Ten zgrabnie zaprojektowany program wykona za nas lwią część prac przy katalogowaniu i wyświetlaniu statystyk zużycia dysku przez poszczególne pliki/katalogi. Za tym nieskomplikowanie brzmiącym zadaniem kryje się sporo akcji których wykonanie ręcznie jest po prostu… Żmudnie nużące. Dość powiedzieć, że QDirStat przeskanuje wskazaną lokalizację i skompletuje ich zawartość, pozwoli nam ustalić kryteria czyszczenia (rozszerzenia plików), wyświetli ewentualne problemy związane z porządkami, wyświetli zgrabną „mapę” zawartości katalogu, itp. Jeżeli to kogoś nie przekonuje, to dorzucić do kompletu można przeróżne statystki na temat ilości plików, ich objętości, rozszerzeniom, możliwość multi-wyboru zarówno na drzewku plików jak i ich mapie, itp.

Interfejs jak i same funkcje w programie są na tyle logicznie poukładane, że w zakłopotanie mogą wprawić jedynie ilości danych wypluwane w oknach ze statystykami. Jednak i do tego idzie przywyknąć, a po czasie wydobywać z ich gąszcza interesujące nas informacje. To co warto na pewno potrenować, to określanie kryteriów czyszczenia (opcjonalnego) oraz wykluczania z listy wyników niektórych plików czy katalogów.

Program wykorzystuje biblioteki Qt, ale w przeciwieństwie od swojego protoplasty KDirStat nie wymaga do działania połowy środowiska KDE. Instalacja jest prosta i przyjemna, szczególnie jeśli zna się odpowiednie PPA. W przypadku Ubuntu 18.04 lub Minta 19.xx nie jest to takie trudne:

sudo add-apt-repository ppa:nathan-renniewaldock/qdirstat
sudo apt-get update
sudo apt-get install qdirstat

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro jest równie prosto:

yaourt -S qdirstat 

8 komentarzy

  1. panowie poszukuję programu do tagowania mp3 w Arch Linux. Niestety mp3tag jest w AUR z którego nie korzystam, jaki zamiennik w podstawowym repo?

  2. I znowu dowiedziałem się o fajnym programie z tej strony. Dziękuję bardzo Salvadhor!

  3. Póki co najlepiej mi się sprawdza windowsowy FilePro. Ma świetny sposób ilustracji objętości katalogów i ich zawartości. Wersja 1.0.0 działa przez Wine. Obecnie nazywa się to TreeMapFs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.