przystajnik

Budgie już nie lubi GNOME

A raczej nie lubi go Ikey Doherty, osoba odpowiedzialna za dystrybucję Solus i środowisko Budgie. Może „nie lubi” jest tutaj mocno na wyrost, ale GNOME dało się Ikeyowi już mocno we znaki. Chodzi oczywiście o dynamiczne API i ABI, które stały się synonimem technologicznej rewolucji pod przewodnictwem deweloperów tego środowiska. Choć Budgie nie ma ambicji bycia forkiem GNOME ani kolejnym GNOME-Shell, to zmiany przy GNOME 3.18, 3.20 i tak dalej powodują, że deweloperzy Solusa mają pełne ręce roboty. W związku z tym, decyzja mogła być tylko jedna – w imię rozwoju środowiska muszą zostać podjęte odpowiednie kroki. Zmierzające w stronę Qt.

Budgie – ustawienia

Ikey w rzeczowym poście zapowiadającym prace nad Budgie 11 poświęcił temu rozbratowi z GNOME większość swojego wpisu. W sumie, cały wpis stanowi wytłumaczenie, dlaczego GNOME staje się kłodą na ścieżce dynamicznego i ambitnego rozwoju środowiska Budgie. Zasadniczo Budgie miało się zgrabnie integrować z programami GNOME. Okazało się jednak, że te aplikacje same dążą do takiej integracji z GNOME, że utrzymanie tego samego stanu w Budgie stało się uciążliwe. Nawet bardzo. A z czasem nawet i bezsensowne. Każde główne wydanie GNOME powodowało sporo problemów – zaczęło się od 3.10 i stan ten trwał do 3.22. Łączenie składników systemu w jedno, rozdzielanie, (Mutter, cogl, clutter), drobne zmiany w API, niekompatybilności w ABI, rozsypujące się widżety i tematy graficzne, API GdkScreen zmieniające swoje oblicze i długo by tak wymieniać. Wydaje się, że GNOME realizuje swoją własną wizję rozwoju swojego własnego środowiska bez oglądania się na uniwersalność i przewidywalność tworzonych rozwiązań. Może ma to jakiś ukryty sens, ale zupełnie nieprzydatny w momencie chęci „odchudzonego” pulpitu pozostającego jednak w zgodzie z technologią rozwijaną w GNOME.

Narastająca liczba elementów w GNOME komunikujących się między sobą powoduje, że taki sam łańcuch zależności musi powstać i w Budgie. Co więcej, elementy te ewoluują, pączkują, uzależniają się jedne od drugich. W efekcie prace nad Budgie zaczęły przypominać forkowanie GNOME i próbę odtworzenia zachodzących tam procesów. Jest to niezbędne do funkcjonowania środowiska. Wystarczy dodać, że aby wyświetlać pospolite powiadomienia i dogadać się z widżetami konieczne jest duplikowanie zachowania tych elementów w GNOME.

Aby zerwać z GNOME pod uwagę brano EFL (stworzone na potrzeby środowiska Enlightenment), lecz pomysł ten porzucono z racji problemów zbliżonych do tych z Glib. Do wyboru pozostało zatem znane i lubiane Qt (ok, można rozpatrywać jeszcze FLTK, ale wizualnie odbiega ono od koncepcji Budgie). Jednocześnie postanowiono rozwijać środowisko z wykorzystaniem języka C++ – w miejsce Vala. Dodatkowo Ikey chce uniknąć QML (i Javascriptu na pulpicie), ominąć kompletnie biblioteki KDE (i framework) i stworzyć środowisko uniwersalne, nowoczesne i na miarę naszych czasów. Co z tego wyjdzie – zobaczymy, jednak dlaczego od samego początku nikt nie zwrócił uwagi na specyfikę rozwoju GNOME? 

Post navigation

21 comments for “Budgie już nie lubi GNOME

 1. Rav-X
  26 stycznia, 2017 at 19:20

  Dystrybucja Solus zapowiada się ciekawie i rewolucyjnie. Ciekawe ile czasu poświęcą na migrację środowiska Budgie do Qt i co z tego wyjdzie. Czekam z niecierpliwością.

 2. john.doe
  27 stycznia, 2017 at 8:53

  Budgie przestało się też lubić z moim Manjaro. Od przedostatniej aktualizacji zniknęły mi opcje wyłączania systemu i resetu. Teraz muszę to robić przez terminal 🙂

 3. ⲼⲶ
  27 stycznia, 2017 at 11:40

  Czyli tradycyjnie – rozwalamy coś co już działa i przepisujemy na nowo, bo i tak robimy to tylko tak dla zabawy, a nie żeby ktoś używał.

 4. megaziuziek
  27 stycznia, 2017 at 12:19

  Dokładnie:)
  Dlatego lubię XFCE:
  -kiedy wyjdzie xfce 4.14?
  -jak będzie gotowe

 5. pavbaranov
  27 stycznia, 2017 at 13:20

  Rozwalamy dlatego, by działać mogło i by nie być zaskakiwanym co kilka miesięcy nowymi pomysłami z bastionu Gnome.
  Ciekawi mnie natomiast dlaczego przez tyle miesięcy boksowali się z Gnome, a odchodzą od niego (przynajmniej zapowiadają), gdy Gnome 3.22 stało się LTS 🙂

 6. 27 stycznia, 2017 at 13:25

  Pewnie dlatego, że chcą z Solusa zrobić permanentne rolling release? Wtedy każda nowa wersja GNOME zgodnie z koncepcją systemu – powinno się w nim pojawić, bez oglądania się na LTS.

  Ale przy takich założeniach to wątpię aby uniknęli podobnych problemów z Qt.

 7. kwazi
  27 stycznia, 2017 at 13:52

  Unity 8 ma być w QT, niedawno LXDE przeszło na QT jako LX-QT. Zostało jedynie to Gnome i Xfce które chyba przepiszą do GTK3 tak jak Gnome. A Cinnamon też taki zlepek C, Pythona, JavaScript i GTK3. Co do języka Vala to on jest dopiero kompilowany do C, więc raczej ciut wolniejszy. W sumie mogli by i w Rust pisać. Bezpieczny szybki język programowania od Mozilli. Nie wiem też czy to środowisko graficzne Lumina od TrueOS(PC-BSD) nie jest też w QT. Co do Gnome GTK to przecież ono powstało ze względu na licencje QT, chcieli bardziej otwartej biblioteki. No i ekipa Redhat, Linux, Fedora tworzy kernel Linux więc bardziej związani są z językiem C niż C++, takie jest moje zdanie. Musieli by jedynie przepisać GTK na nowo w bardziej nowoczesnym stylu przy użyciu C++, tego swojego Vala lub Rust, ponieważ C i GTK jest już na te czasy trochę przestarzałe, wolno się w tym pisze i trudno wyszukuje błędy, bugi. Plasma dość szybko wykorzystuje standardy teraz C++17 i QT5.

 8. pavbaranov
  27 stycznia, 2017 at 15:11

  „Ale przy takich założeniach to wątpię aby uniknęli podobnych problemów z Qt.”
  Z tego co widzę – w dużej mierze te problemy się udaje ominąć, choć w istocie np. Qt5.8 rozwaliło (do cna) możliwość uruchamiania Plasmy na Waylandzie. Budgie jest jednak – jak dotąd – rozwiązaniem Xowym, zatem coś takiego im raczej nie grozi. Nawet nadchodzące Qt6 nie powinno czynić (przynajmniej w zamierzeniach) jakichś większych zmian, bo ma być 100% kompatybilne.

 9. pavbaranov
  27 stycznia, 2017 at 15:18

  LXDE nie przeszło na Qt. LXDE nadal jest na Gtk, a obok niego istnieje projekt LXQT. Na Gtk wbrew pozorom jest chyba więcej DE niż na Qt. Oprócz wymienionych przez Ciebie Gnome i XFCE jest właśnie LXDE, MATE, Cinnamon, Deepin (a to w sumie hybryda Gtk i Qt), do tej pory Budgie i Unity. Jest też sporo mniej znanych środowisk, szczególnie tych, które są na Waylanda.
  Lumina jest na Qt5 (wyłącznie, nie korzysta nawet z KF5). W sumie spośród tych, które przebiły się do świadomości, to na Qt jest tylko KDE, LXQT, wspomniana Lumina i kilka dla Waylanda, które wraz z Qt5.8 zaprzestają się uruchamiać 🙂 Przynajmniej na razie. Unity 8 ponoć ma się pojawić w kwietniu. Zobaczymy (niedawno ściągnięte przeze mnie daily Ubuntu nadal miało Unity 7).
  Zobaczymy również co przyniesie Gtk4, które powinno się chyba nawet już ukazać.

 10. Enzoo - zielony jak Mint
  27 stycznia, 2017 at 18:39

  Xfce 4.14 to nie wiem, ale 18.1 jest od 10-tej rano do pobrania 🙂

  https://www.linuxmint.com/download.php

 11. megaziuziek
  27 stycznia, 2017 at 19:03

  Dzięki,mam już 18.1 od bety (od dawna):).
  Cytowałem wypowiedź jakiegoś dewelopera xfce.

 12. K
  27 stycznia, 2017 at 20:58

  Na razie ukazały się dwa snapshoty gtk+3.89, które kiedyś stanie się gtk4. To nas czeka najprawdopodobniej w 2019. Jest więc trochę czasu na uwolnienie się od wielkiego znaku zapytania 😉 Z tego co pamiętam to deweloperzy gnome wciąż myślą o własnym systemie. Gnome3 (z jego wszystkimi niedoskonałościami) było więc tylko przedsmakiem.

 13. 28 stycznia, 2017 at 10:31

  Ale przecież nie musieli korzystać z całego gnome, a z samego gtk, w którym to, w moim odczuciu, się programuje łatwiej niż w Qt.

 14. Ittaj
  29 stycznia, 2017 at 17:49

  Długo nie sprawdzałem Mint Xfce. Jeśli sięgałem po Minta to raczej z Cinnamonem. Wczoraj pobrałem i uruchomiłem w live. Chciałem sprawdzić jak zachowuje się z compiz i przyznam, że się zdziwiłem, gdy przy próbie instalacji terminal mi wywalił, że wszystkie pakiety są zainstalowane i aktualne. Wystarczyło dać compiz –replace i po sprawie. Do tego wszystko działało bardzo sprawnie (przynajmniej przez te 15 minut jak to sobie testowałem).
  Od dawna dodają compiz out of the box w Mint Xfce? No i jak to się sprawuje w praktyce? (nie chcę na razie zmieniać Manjaro, jestem z niego bardzo zadowolony, dlatego pytam z ciekawości, zamiast samemu się przekonywać;)

 15. megaziuziek
  29 stycznia, 2017 at 20:04

  Compiza można włączyć w ustawieniach pulpitu,nie trzeba przez –replace.
  Dają chyba od 17.Działa to bardzo sprawnie,ja używam w sumie xfwm,bo Compiz nie potrzebuję.
  W Manjaro xfce też działa to bardzo sprawnie,mówie o Compiz,nawet trochę lepiej,bo można bez problemu zmienić dekorację okna z działającym Compizem,a w Mint trzeba sie troche zmęczyć

 16. Ittaj
  30 stycznia, 2017 at 5:55

  Osobiście tak się przyzwyczaiłem do hot corners, kiedyś na osx, potem na Ubuntu, że nie umiem już się odnaleźć bez tego. Dlatego compiz to jedna z pierwszych rzeczy, które instaluje pod Xfce.
  Manjaro chyba pierwsze wyskoczyło z Compiz, może dlatego jest tam ciut lepiej. Najpierw za dekorację okien odpowiadał Emerald, a teraz jest Compiz GTK Decorator. (choć Emeralda też można doinstalować, problem w tym, że już chyba nikt nie robi pod niego tematów, a szkoda, wolałem jego niż ten nowy twór, który jak wszystko dziś jest bardziej flat – czego nie lubię, w Androidzie czy Windows nie mam wyboru, zatem choć w Linuxie wolałbym coś innego niż ten wszechobecny ostatnio flat – no ale co zrobić, taka moda;)
  Pod Mintem też pewnie można by użyć Emeralda? Czy się tam z czymś gryzie? widziałem na sieci, że używa się dconf, emerald chyba byłby wygodniejszy? tyle że jak pisałem brak do niego nowych themes.

 17. edison iksde
  30 stycznia, 2017 at 11:21

  Gdzie nie masz w Manjaro tych opcji? Są normalnie dostępne z panelu, zarówno w branchu stable, testing, jak i unstable. Patrz Pan 😉
  http://oi65.tinypic.com/2w6ff5s.jpg

 18. john.doe
  30 stycznia, 2017 at 22:17

  Kurczak dzięki za cynk 🙂 Po aktualizacji wywaliło mi aplet z panelu. Po prostu wystarczyło go dodać 🙂 Na swoją obronę muszę dodać, że nie spodziewałem się, że User Indicator to będzie to (ikona w menu aplety przedstawia „użytkownika”, a po dodaniu do panelu zmienia się na znak „włączenia/wyłączenia” – taki dowcip programistów). Pzdr

 19. edison iksde
  31 stycznia, 2017 at 11:12

  Większym problemem jest to, że „mandżur” złapał małą czkawkę po ostatniej aktualizacji.
  Konkretnie LightDM w spinach Gnome i pokrewnych. Szczęśliwie jest już tymczasowe rozwiązanie.
  Na GDM problem nie występuje.

 20. iojfjiosaf
  9 lutego, 2017 at 17:07

  Hotcorners w xfwm zrobisz:
  xfce4-hotcorner-plugin + np. skippy-xd

  Klawisz z flagą przymapujesz do menu za pomocą np:
  xcape -e „Super_L=Alt_L|F1”

  xfwm jest spoko.

 21. iojfjiosaf
  9 lutego, 2017 at 17:13

  Tak i nie rozumiem tej niechęci do GtkHeaderBar, imho z tym aplikacje wyglądają lepiej, mają taką samą funkcjonalność i 3x niższe paski u góry aplikacji (na panoramiczne monitory w sam raz). Niech sobie tak będzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »