Strach, pieniądze i dominacja Microsoftu

Są sprawy o których warto mówić głośno, nawet, jeżeli minęło od ich zaistnienia nieco czasu. Szczególnie, gdy dotyczą kwestii decydujących o przeznaczeniu płaconych przez nas podatków i tego, jak i kto kształtuje trendy oraz wyobrażenia społeczeństwa. A cała historia rozpoczęła się w roku 2006 w kraju wielkiej wolności i jednocześnie więzienia stworzonego przez korporacje. Bo nie można inaczej nazwać niektórych mechanizmów które funkcjonują w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a które pod podszewką demokracji wplątują ludzi od najmłodszych lat w błędne koło wyzysku i ograniczonej świadomości. A zaczęło się niewinnie.

codecodeKen Starks jest pasjonatem wolnego oprogramowania, a jednocześnie szczęśliwym ojcem co najmniej córki, która w 2006 roku po powrocie ze szkoły, radośnie szczebiocąc przekazała mu informację na piśmie od nauczycieli. To oczywisty fakt, że dziecko uczęszczające do szkoły nie jest pozostawione samo sobie i pomiędzy placówką a rodzicami często dochodzi do wymiany informacji. Treść notki początkowo nie wywarła na Kenie żadnego wrażenia:

„Drogi rodzicu lub opiekunie,

Uczeń będzie potrzebowało oprogramowania Microsoft Office zainstalowanego na swoim domowym komputerze, by ukończyć semestr. Jeżeli już posiadasz Microsoft Office na komputerze którego używa twoje dziecko, nie ma potrzeby zamawiania nowej licencji. W przeciwnym wypadku zaznacz jedną z poniższych opcji. Być może będzie możliwe udzielenie pomocy. W przypadku, gdy nie będzie to wydatek jaki jesteś w stanie ponieść, rozpatrzymy każdy wniosek o zakup licencji po obniżonych kosztach.”

Typowe wymaganie stawiane przez szkołę, nic dziwnego i w obecnych czasach, gdy nikt nie poddaje w wątpliwość wymogów stawianych przez placówki edukacyjne. Ken również prawie przeszedł nad tym do porządku dziennego, w końcu dobrze sytuowana rodzina w USA takiego wydatku nawet by nie odczuła na swoim domowym budżecie. Niemniej, uderzyło go to, że publiczna szkoła daje wytyczne co do zakupu konkretnego produktu konkretnego producenta, podczas gdy w tamtych czasach istniały już wolne i bezpłatne odpowiedniki tego typu oprogramowania. Na pewno wystarczające na szkolne potrzeby początkujących. Zastanowiło go, ile rodzin nie będzie w stanie wydać jednak tych pieniędzy i jaka pula podatków jest przeznaczana na ew. pomoc dla nich i finansowanie producenta komercyjnego oprogramowania. Z tymi wątpliwościami wyruszył do szkoły.

colegio_ubuntuRozmowa z panią wicedyrektor przebiegła w miłej atmosferze. Ken roztoczył przed nią wizję oszczędności w setkach tysięcy dolarów, jakie mogła poczynić szkoła po wdrożeniu nawet części wolnego i bezpłatnego oprogramowania (np. OpenOffice, o którym pani wicedyrektor wcześniej nie wiedziała). Wicedyrektor była mile zaskoczona taką wizją, a Ken otrzymał obietnicę, że sprawa zostanie przekazana osobom odpowiedzialnym za dział IT oraz mocodawcom i szkoła się z nim skontaktuje ponownie.

Jednak spodziewany odzew ze strony szkoły zaskoczył Kena, gdy wicedyrektor faktycznie oddzwoniła, ale z głosu zniknęła uprzejmość ze spotkania, a po wykrętnym tłumaczeniu, że szef działu IT zdecydowanie odradza taki wdrożenia, dodała:

„Dla szkoły nielegalnym krokiem może być usunięcie Microsoft Office lub Windowsa z zamówionych komputerów, w związku z porozumieniem jakie okręg podpisał z Microsoftem.”

Kubeł zimnej wody. To nie z powodu niewiedzy szkoła wymaga takiego nie innego oprogramowania od uczniów, ale z powodu umowy. I tak się zaczęła batalia Kena, która trwała od 2006 do 2009. Pisząc pismo za pismem, próbował uzyskać dostęp i wgląd do mitycznej umowy, która pod rygorem złamania prawa wymuszała na szkole utrzymanie na komputera oprogramowania Microsoftu. Nauczyciele, szefowie IT i dyrektorzy okolicznych szkół również nie byli skorzy do udzielania jakichkolwiek informacji na ten temat, a finalnie prośby Kena zostały wysłuchane i mógł popatrzeć na umowę (dokładnie – popatrzeć – bez pozwolenia na kopiowanie), po… wniesieniu opłaty administracyjnej w wysokości $2000.

Kena rozgoryczyła cała sprawa na tyle, że przez jakiś próbował przeprowadzić kampanię uświadamiającą. Szczególnie dotknęło go do żywego to, że spora część infrastruktury szkolnej często funkcjonuje dzięki Linuksowi, a dopóki siedzi on zamknięty za murami serwerowi i nikt o nim nie wie, to wszystko jest w porządku. Całą sprawę porównał do podpowiadającego, który pomaga oszukiwać i zdawać ci na lekcjach biologii. Chętnie wykorzystujesz jego wiedzę, jednak nie zrobisz nic, by ujawnić go publicznie. Pojawił się nawet artykuł w lokalnej gazecie nt oszczędności w szkole, jednak argumenty przemawiające za wolnym oprogramowaniem zostały storpedowane przez dyrektora IT, który jednoznacznie podkreślił, że koszty migracji na Linuksa nie są opłacalne, bo obecnych 12 specjalistów od Windowsa należałoby przeszkolić do obsługi Linuksa. W swojej wypowiedzi z 2008 roku dyrektor podkreślił, że gdyby oprogramowanie użyteczne na lekcjach przeniosło się do przeglądarek i system operacyjny nie stanowiłby kluczowego elementu, to może… może… można byłoby rozważyć migrację na Linuksa. Ale tak się jeszcze nie stało.

ms_loves_linuxI wracamy z powrotem do roku 2014. Wszyscy chyba znamy rozwiązania Google (choćby Google Docs). Ken zadaje zatem pytanie, czy aby na pewno nie jest to tak, że obecnie system operacyjny stanowi niepotrzebną przeszkodę i jego płatna forma jest zbędnym wydatkiem dla wątłego budżetu szkoły publicznej? Lecz po tylu latach przywiązania do produktów Microsoftu, czy ktoś będzie jeszcze w stanie dostrzec to i wdrożyć odpowiednie rozwiązania w szkołach? Produkty Microsoftu nie są najdoskonalsze, najbardziej ergonomiczne czy nawet najtańsze. Microsoft po prostu najlepiej ze wszystkich producentów oprogramowania wiąże klienta umowami o dziwnych paragrafach, z których problemem jest potem się wyplątać. To nie Windows jest wybierany przez ludzi, to Windows wybiera dzieci w szkole.

Z USA przeskakujemy do naszych rodzimych szkół. Jak to wszystko u nas wygląda? Chyba nie trzeba geniuszu do wyciągania wniosków, by dostrzec wpajaną w uczniów umiejętności poruszania się w obrębie obsługi wiodącego systemu operacyjnego i konkretnych programów. To zwykle widać również po osobach kończących szkoły, gdzie z młodych światłych umysłów tworzony jest konsument z wyborem zawężonym do tego „co zna”. A zna produkty, których producent przeprowadził skuteczniejszy marketing i agitację w szkole.

A w oryginale historię Kena można przeczytać pod tym linkiem.

Postscriptum

Powyższy tekst powstał około roku 2014, zatem trąci myszką w niektórych momentach a po jego opublikowaniu na pewnym portalu – portal upadł. W ramach sentymentalizmu i ocalenia od zapomnienia postanowiłem wyciągnąć go na powrót na światło dzienne (wpis, nie portal). Niemniej, czarnowidztwo które możemy odnaleźć pomiędzy wierszami tego wpisu, obecnie zostało nieco stonowane na do poziomu szarowidztwa. Dzieci w szkołach i zajęciach dodatkowych nadal są zobligowane do przyswojenia obsługi wiodącego systemu operacyjnego, co tłumaczone jest ich późniejszym zderzeniem z rzeczywistością rynku pracy. Sam Microsoft z pewnością najchętniej widziałby wszędzie swoje produkty, jednak z jakichś powodów zauważa i uznaje istnienie Linuksa, a nawet wykorzystuje go do wzmocnienia swojej pozycji. Linux w szkołach, urzędach i innych miejscach też się widuje, zatem nie wszystko jeszcze stracone.  

0

28 komentarzy

 1. jest konsument z wyborem zawężonym do tego „co zna”

  Używam wyłącznie debianopochodnych od 2008 roku. I raczej nie chciałbym się przesiąść z powrotem na Windowsa. Niedawno miałem 2 razy styczność z Windowsem 7 i 10. Znalezienie czegokolwiek tam było dla mnie katorgą. Musiałem poszukać tutoriala w Sieci by być w stanie zablokować wybrany port. Po kilka innych rzeczy też musiałem guglać. Po prostu znam tylko Linuksa.
  W pracy mam Windowsa 8. Na szczęście potrzebny mi tylko do maili w Outlooku. uff 🙂

 2. Fajne.Niestety na XFCE wygląda to strasznie,w stosunku do starego tematu Mint-x.Ale winę ponosi tu starość xfce.
  Jeszcze Mint-Y Darker może być,ale w managerze okien ustawiam Numix,albo mój ulubiony Zoncolor extra Redmond-Modern,bo ten pasek tytułu w xfwm4 w wersji Mint-Y…brrr.Pasek ma zupełnie inny odcień,niż reszta tematu

  fotki z Cinnamonem są dobre,bardzo ładnie to wygląda.
  teraz tylko czekać na Mint-18.
  Nie mogę się doczekać….

 3. Zawodowcy doceniają Linuxa, więc Microsoft też musi.
  Przytoczę jeden z przypadków w moim otoczeniu.
  Piszpanna w średnim wieku dostaje w pracy nowy komputer, z Windą numer 8 na pokładzie. Kobietka gubi się na nim totalnie, ja próbuję jej pomóc się w tym wszystkim zorientować. Jestem u niej więc co drugi dzień, za każdym razem nowe problemy. I tak przez ponad dwa miesiące.
  W pewnym momencie ona zauważa Linuxa na moim laptopie, zaczynamy gadkę-szmatkę o tym systemie, żeby na chwilę odpocząć od tematu ustawicznych problemów z Windą. A że z jej szefem jesteśmy w dość zażyłych relacjach, to po dwóch dniach na jej prośbę instaluję Minta w dual boocie.
  Fakt, dogranie pod jej wymagania wszystkiego, wraz z instalacją trwało jakieś dwie i pół godziny. Potem przez jakiś tydzień powoli tłumaczyłem ją jak co działa i jak myśleć używając Linuksów.

  Od tego czasu a będzie tego ponad dwa lata, nie ma z nią praktycznie żadnych problemów. Spotykamy się i owszem, bo taka natura naszej zawodowej znajomości, ale o komputerach rozmawiamy 3 – 4 razy w roku.
  Kobitka do tej pory nie umie zrozumieć, dlaczego reszta ludzkości z takim samozaparciem męczy się nadal na Windowsach?

  Sorki za tak naiwny wpis, z cyklu „Wspierajmy się wzajemnie”. Ale tak to działa w życiu realnym, Microsoft wie o tym i stąd ta jego „miłość” do Linuksa i Open Source.

 4. Z jednej strony piszesz, że coś jest brzydkie a zaraz poniżej o swoich ulubionych motywach. Więc to wszystko kwestia gustu. Moje XFCE jest całkiem ładne. http://i.imgur.com/bONJgf0.png
  Po prawej panel XFCE a u dołu conky + tint2 + conky. Motyw okien własny na bazie bluebird, ikony to składanka 3 motywów.
  Prosto i ergonomicznie bez przeładowania efektami.

 5. Może to dziwne, ale nie znam tych tekstów. Mimo że środowisko linuksowe nie jest mi obce. Ale też człowiek nie zawsze ma tyle czasu ile by pragnął dla swoich zainteresowań.
  A że teksty są naprawdę ciekawe, więc jestem wdzięczny Salvadhorowi za ich ponowne opublikowanie. Lubię jego styl i sposób patrzenia na pewne tematy i nie chciałbym żeby mnie takie perełki ominęły.

  A może zaczynaj tu czytanie od sprawdzenia czy nie ma na dole dopisku „Postscriptum”, jest wyraźnie powiększony i wytłuszczony. Wtedy oszczędzisz swój czas i nerwy, jeśli akurat ciebie to nie interesuje. Jeśli mogę ci to, tak tylko podpowiedzieć. 😉

 6. Pytanie za 100 punktów:jak powiększyć czcionkę w xterm???
  jak ktoś wie,proszę o radę ,bo -fs czy inne nie działa u mnie

 7. Należy edytować plik ~/.Xresources
  Tamże rodzaj czcionki, kolory, rozmiar okna, kodowanie i inne. Po edycji restart sesji.

 8. Podobno już trwają prace nad wydaniem nowego Xfce, ale nie śpieszą się deweloperzy gdyż jak by nie patrzeć system wyjściowo jest dobrą bazą do wszelkich modyfikacji.

 9. MSoft robi to, co każda superkorporacja. Korzysta z korzystnego dla siebie prawa, wylobbowanego przez najtęższych macherów, jakich można wynająć za pieniądze. Przeciwstawić się temu można jedynie wynajmując własnych kauzyperdów, za, oczywiście, jeszcze większe pieniądze. Kogo nie stać – siedzi cicho, korzystając z tych nielicznych już wolności, jakich nam nie zabrano. Prawa patentowe, prawa autorskie, a szczególnie prawa finansowe są skonstruowane tak, aby w swym majestacie „sprawiedliwości” bogacić najpotężniejszych.

  Ostatnia afera Panama Papers – która zatrzęsła deczko samozachwytem polityków – dotyczy jednej z pomniejszych kancelarii zajmujących się „optymalizacją opodatkowania”. Strach się bać, co by się dało odkryć u największych graczy tej branży.

 10. „Przy wrócisz”?
  Kolejna ofiara polskiej zreformowanej edukacji. Boże widzisz i nie grzmisz 🙁

 11. Microshit to koń trojański, który powinien być trzymany z dala od OpenSource. Nic dobrego tam nie wnosi i nie wniesie. W życiu nie zainstaluję oprogramowania od nich. Brzydzę się nimi. Na stos – Microzłomie! A sam blog super. Pozdrawiam.

 12. Moje XFCE jest bardzo ładne.Napisałem,że niespecjalnie wygląda z motywami Mint-Y.

  Czytaj proszę ze zrozumieniem.

 13. To osobodziecko,to przecież oczywiste.Tą miarą od dawna posługuje się Unia Europejska.

 14. Też tak słyszałem.Mam nadzieję,że nie dobiję do 50ki,zanim wyjdzie xfce 14.
  tak,to środowisko dobre do modyfikacji,proste i nieskomplikowane.Używanie go to czysta przyjemność.prostota i elegancja.

 15. Tak, racja, nie jest przeportowane. Musiałem się namęczyć, żeby programy gtk3 i gtk2 wyglądały spójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.