Antergos i ChaletOS czekają na wasze zdjęcia

Moda upiększania pulpitu wymyślnymi tapetami ma wieloletnią tradycję. Jednak ile ludzi, tyle gustów i zwykle domyślna oferta naszego systemu operacyjnego odbiega znacznie od tego, co chcielibyśmy mieć przed oczami podczas pracy z komputerem. Problem próbowała załagodzić społeczność Ubuntu i ich konkurs na tapety, które wg głosujących powinny znaleźć się w nadchodzącym wydaniu dystrybucji. Z tego pomysłu skorzystali również twórcy dystrybucji Antergos i ChaletOS – każdy, kto nie zdążył na wspomniane Free Culture Showcase, ma szansę jeszcze zaistnieć ze swoimi pracami.

antegros
Antegros 2015.4
Do 25 maja 2016 roku można zgłaszać dzieła które uświetnią kolejne wydania popularnej dystrybucji Antergos.

 • prace należy zamieszczać w odpowiedniej grupie na Flickr.com,
 • prace muszą być na licencji Creative Commons ShareAlike 4.0,
 • docelowa rozdzielczość to 2560 x 1600 pikseli,
 • prace nie mogą zawierać nazw i znaków towarowych, haseł rasistowskich / religijnych / politycznych / mniejszościowych, wizerunku broni / używek, itp.

Nie została określona liczba tapet jakie zostaną wybrane i dołączone do dystrybucji – wszystko zależy od odzewu społeczności.

Desperacka próba Linuksa - spójrzcie, jestem Windowsem! (ChaletOS)
Desperacka próba Linuksa – spójrzcie, jestem Windowsem! (ChaletOS)
Z kolei ChaletOS oczekuje zdjęć do 20 kwietnia 2016 (termin zbiega się z wydaniem Ubuntu 16.04 i tym samym ChaletOS 16.04). Prace należy przesyłać bezpośrednio na przeznaczony do tego celu adres chaletosofficial@gmail.com.

 • autor musi zrzec się komercyjnych roszczeń po zamieszczeniu swojej pracy – licencja GPL,
 • brak nazw i znaków towarowych,
 • zdjęcia powinny być w proporcjach 16:9 (pożądane) lub 4:3. Rozdzielczość dla 4:3: min 1280×960, max 2560×1920, dla 16:9: min 1366×768, max 2560×1440

Wymogi co do prac mogą się różnić, ale w gruncie rzeczy w obydwu konkursach chodzi o to, aby zgłaszane prace były na licencji Creative Commons, odpowiedniej jakości artystycznej i merytorycznej, bez propagowania jakichkolwiek haseł społeczno – polityczno – religijnych.

Powodzenia! (Może tym razem i ja zdążę gdzieś coś zamieścić). 

10 komentarzy

 1. “Desperacka próba Linuksa – spójrzcie, jestem Windowsem! (ChaletOS)”
  – A tu się akurat nie zgodzę. Każdego dezorientuje zbyt duża liczba zmian w krótkim czasie. Więc dlaczego ewentualnemu nowemu użytkownikowi Linuxa nie ograniczyć stresu przeprowadzki, oferując mu środowisko zbliżone wyglądem do tego na czym pracował wcześniej?

 2. Co trzeba zrobić,żeby przesłać zdjęcia? Po prostu je wysłać na ten adres mailowy,czy coś napisać jeszcze?
  W jaki sposób zrzec się komercyjnych roszczeń po zamieszczeniu swojej pracy – licencja GPL?

 3. Myślę, że wysyłając prace akceptujesz warunki. Możesz w treści ew. dopisać, że to zdjęcie na Creative Common (niekomercyjne) i takie tam.

 4. Po części masz rację z tą zasadą niewprowadzania zamętu. Ale równie dobrze można być przyzwyczajonym do standardów linuksowych i nie oczekiwać zmian, niż wszędzie widzieć stylistykę komercyjnego pierwowzoru.

  Zgadzam się – praca Marka jest świetna, kapitalna tapetka.

 5. Nie bardzo wiem (jestem prawnikiem, a Twoje zdanie (2) jest zbyt wieloznaczne), ale w przypadku prac niebędących oprogramowaniem (teksty, utwory plastyczne) bardzo często wybierana jest wsponiana przez salavadhora licencja CC. Jest jej kilka odmian, a wyboru właściwej możesz dokonać posługując się tym: https://creativecommons.org/choose/
  Jest też kilka innych odmian licencji właściwych dla prac plastycznych, ale z funkcjonowaniem CC w ramach oprogramowania GPL jest chyba najmniej kłopotów.
  Bo chyba nie chodzi Ci o oddanie swojej pracy do domeny publicznej (Public Domain).

 6. Z podanego linka wybierz sobie licencję, która Ci odpowiada. Wyślij zgłoszenie, określając, że jest wydana na określonej licencji. Np. CC-BY. Tyle. Jeśli chcesz pogadać więcej, to znajdź mnie na jabberze na pavbaranov na dobreprogramy.im lub na gmail.com (wówczas Google Talk). Resztę namiarów na mnie masz na forum.archlinux.org.pl

 7. Po prostu publikujesz dzieło, oznaczając w komentarzu czy w odpowiednim polu formularza, że publikujesz je na takiej a nie innej licencji. Piosenki również nie musisz zgłaszać nigdzie, możesz równie dobrze wrzucić ją na YT i napisać w opisie, że jest na licencji CC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.