Stara śpiewka z Plymouthem w refrenie

Wielu użytkowników linuksowych zamkniętych sterowników graficznych nawet nie zwraca już uwagi na styl w jakim się uruchamia nasz ulubiony system. Nikogo wydają się nie drażnić przelatujące literki, koślawe i tekstowe logosy dystrybucji, kompletna degrengolada stylistyczna i jakościowa. Jak czymś takim pochwalić się sąsiadowi lub sympatii? Tylko osoba z dużym dystansem do techniki przyjmie ze zrozumieniem taki wygląd procesu uruchamiania i skupi się na pozytywach wynikających ze samego systemu. Większość osób, w tym przeciętnych zjadaczy chleba, taki obrazek zdeprymuje i utwierdzi w przekonaniu o ‚dziadostwie’ darmowego i wolnego oprogramowania. A do tego dopuścić nie możemy.

Brzydki i zepsuty Plymouth
Brzydki i zepsuty Plymouth
Panaceum na specyficzną stylistykę uruchamiania się desktopowego Linuksa miał być Plymouth. I faktycznie, osoby korzystające z otwartych sterowników mogą cieszyć się z uprzyjemniającej oczekiwanie na załadowanie się pulpitu efektownej grafiki. Jednak czar i urok pryska po doinstalowaniu zamkniętych sterowników obsługujących naszą kartę graficzną. Większość dystrybucji (żadna?) nie poczuwa się na siłach dokonać poprawek w paru miejscach aby po zmianie sterowników Plymouth nadal wyglądał ciekawie. Oczywiście, wygląda on nadal intrygująco, bo tekstowe logo lub inne elementy ekranu sugerują jakieś uszkodzenie – lecz chyba nie o to nam chodzi.

Ładny Plymouth
Ładny Plymouth
Opowieść o tym, jak zamknięte sterowniki ignorują Plymoutha ciągnie się już od lat. Oczywiście winne są sterowniki zamknięte i nierespektowanie przez nich niektórych założeń kernela. Lecz jest pewien sposób. Musimy wyedytować dwa pliki konfiguracyjne i wykonać dwie komendy w terminalu (choć dociekliwi zauważą słusznie, że można też użyć do tego graficznych narzędzi typu Super Boot Manager – jednak wdrożenie tego programu w nowych dystrybucjach jest uciążliwe). Jeżeli wszyscy czują się na siłach, to zaczynamy:

Najpierw poinformujemy GRUBa, żeby się nie ograniczał i uruchamiał bez obaw menu startowe w wyższej rozdzielczości. W tym celu uruchamiamy ulubiony edytor tekstowy z prawami roota i…

sudo gedit /etc/default/grub

… odnajdujemy linijkę…

#GRUB_GFXMODE=640×480

… i zamieniamy na coś takiego…

GRUB_GFXMODE=1280x1024x24
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

Tryb graficzny podany w GRUB_GFXMODE może być oczywiście inny, w zależności jakimi możliwościami dysponuje nasz monitor. Możemy się o tym przekonać podczas uruchamiania systemu, gdy zaprezentuje się nam menu GRUBa – naciskamy wtedy klawisz ‚c’ i wpisujemy polecenie:

vbeinfo

Oczom naszym ukażą się obsługiwane tryby graficzne – wybieramy dla nas najlepszy i to właśnie ten tryb dopisujemy do GRUB_GFXMODE.

Teraz poinformujemy systemy, że chcemy użyć framebuffera:

sudo gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash

… i wklejamy tam…

FRAMEBUFFER=y

Teraz pozostaje wykonać w terminalu dwa polecenia – pierwsze z nich przebuduje ramdysk wykorzystywany podczas startu systemu (i zawrze z nim nasz framebuffer), drugi polecenie zainstaluje zaktualizowaną konfiguracje GRUBa.

sudo update-initramfs -u
sudo update-grub2

W sieci krążą też przeróżne skrypty które powyższe wykonują za nas (fixplymouth?), niemniej powyższa metoda aż tak bardzo uciążliwa nie jest i poradzić sobie powinni nawet początkujący. To oczywiście nie koniec upiększania, bo temat można pociągnąć i spróbować poprawić wygląd samego GRUBa, wymienić motyw Plymouth, itp. Ale to inna opowieść. 

0

19 komentarzy

 1. Literówki literówki poganiają. Już ktoś Ci w pierwszym tekście zwrócił uwagę o nie ale nie poprawiłeś.

 2. no ale ja mam dysleksję i mi one nie rzucają się tak w oczy jak większości z was.

 3. 1. poprawiam te które zauważę
  2. masz rację zabrzmiało to jak usprawiedliwienie
  3. było by dobrze gdy by oprócz narzekania w skazał owe literówki, bo ja ich nie widzę

 4. A nie wystarczy włączyć sobie w przeglądarce sprawdzanie pisowni? WIększość błędów/literówek zostanie podkreślona, no a podkreślenie zauważysz 🙂

 5. Dziękuje iż, się nie denerwujesz za tą reklamę.
  Ma to włączone i już poprawiałem wszystkie takie literówki.
  I nie wiem o jakie chodzi. 🙁

 6. Dzieki,
  – Ale gdzie pisze ze sterowniki powinny korzystac z KMS?
  – A skoro nie jest konieczne i Plymouth nie dziala bez KMS to nie rozumiem gdzie sa te zalozenia dla Plymouth aby dzialal bez KMS

 7. Rozumiem, że to próba zwiększenia oglądalności Twojego bloga że to my mamy Ci pokazywać Twoje literówki? Oki.

  Dla przykładu, dwa zdania z początku Twojego pierwszego wpisu na blogu:

  „Mnie spora część czytelników za z tej drugiej strony jako Jeremi360.

  Fakt ostatnio popełniłem tam bardzo kiepski wpis, ale wiozłem sobie wszystkie uwagi do serca i jest on już od dawna poprawiony.”

  W każdym zdaniu literówka. W tym samym tekście znalazłem na szybko jeszcze dwie inne literówki. Nie wspominając już o tym, że gramatyka trochę leży oraz nie bardzo rozumiem początku – np. o co chodzi z tą drugą stroną ? którą?

  Ale pocieszając Cię, z doświadczenia wiem, że literówki w tekstach nie są jakimś wielkim problemem jeśli merytorycznie tekst jest dobrze napisany. Ale początkujący bloger musi dbać o słowo pisane bo część czytelników odstraszy a Ty chyba chcesz mieć dużo czytelników ?

 8. Dziękuję za konstruktywną krytykę i zrozumnie, ale było by lepiej gdyby zamiast zaśmiecać ten wątek dał ten komentarz pod postem do którego się odnosisz. Poprawię ten wpis.

 9. Człowieku , ja ci daje dobrą radę a Ty jeszcze pyszczysz ? Pod Twoim wpisem ktoś zwrócił Ci uwagę że masz literówki ale ich nie poprawiłeś.

  Po za tym, sam tutaj rozpocząłeś dyskusje i prosiłeś o ich wskazanie.

  Ech, postawa roszczeniowa i brak pokory.

  Wnioskuje więc, że niedługo się poddasz z prowadzeniem bloga bo będą marne efekty.

 10. porawiłem już owe literówki i wcale się nie „pyszczyszę”.

  jedyna literówka dla mnie w tym wpisie to „wiozłem” i błąd logiczny też poprawiłem.

 11. co ciekawe u mnie w ogóle nie działa – nie tyle co ten opis a każdy jaki napotykam na necie…zawsze mam tryb tekstowy. Moje distro to eOS luna czyli bazuje na ubu 12.04

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.