Phototonic 1.01 w nowych tonacjach

Choć bez większego rozgłosu, to rozwój przeglądarki graficznej Phototonic nabiera rumieńców. W anonsowanej niedawno wersji 1.01 oprócz standardowego wyświetlania obsługiwanych przez program formatów graficznych (niestety na razie bez RAW), Phototonic potrafi przeprowadzić kilka operacji na obrazie, w tym kadrowanie, odbicia, obroty oraz efektowne poprawianie kolorów. Dla wielu najprzydatniejszą funkcją pozostaje jednak opcja ‘Otwórz z’, pozwalająca wybrać zewnętrzny edytor do obróbki wskazanego kadru.

Phototonic 1.01
Phototonic 1.01
Program reklamuje się jako dzieło totalnie niezależne od jakiegokolwiek środowiska graficznego, skwapliwie wykorzystuje możliwości Qt5 oraz Exiv2 oraz nie pochłania znacznych zasobów w poczet swojego funkcjonowania. I faktycznie, program w swojej obecnej pozornej prostocie użytkuje się sprawnie, a liczba przybywających z wersji na wersję opcji zbytnio nie komplikuje całości. Podczas zwyczajowej nawigacji pomiędz obrazami towarzyszą nam dane Exif zaszyte w zdjęciu, a kolejne możliwości otwiera przed nami podwójne kliknięcie na zdjęciu. Przenosi nas bowiem ono w tryb podglądu i umożliwia inne machinacje z wybranym obrazem.
Phototonic - menu
Phototonic – menu
Znajdziemy tam takie podstawowe opcje jak kadrowanie, obroty, odbicia, korekta kolorystyczna, ale i podwaliny pod przyszłe poważniejsze operacje – kopiowanie obrazu, tworzenie nowego, kopiowanie/przenoszenie oraz wspomniane ‘Otwórz z’. Nie ma tego może dużo – ale dzięki temu przynajmniej jest czytelnie i w miarę prosto (choć nie ukrywajmy – każdy chyba liczy na więcej).
Phototonic i tonacje
Phototonic i tonacje
Z pewnością brakuje takich poważniejszych narzędzi jak choćby histogram w celu podglądu efektów wprowadzanych zmian, jak też innych filtrów – lecz już sam filtr kolorystyczny dobrze rokuje na przyszłość. Wprowadzone zmiany możemy zapisać na dysku, wybierając format zapisu (png, jpg, tiff) podając stosowne rozszerzenie. Co do opcji zapisu – w Preferencjach odkryjemy domyślną wartość kompresji dla jpg.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04 i Mint 17 oraz wszekich dystrybucji pochodnych zainstalujemy po dodaniu repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install phototonic

Choć mnożenie bytów nie jest słuszną koncepcją, to w przypadku zdecydowanych głosów program może trafić do moje repozytorium Highly Explosive.

Użytkownicy Arch Linuksa oraz Manjaro program zainstalują z wykorzystaniem repozytorium AUR:

yaourt phototonic 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.