Mint 17, Nemo i czarne na czarnym

Macie najnowszego Minta 17, ustawiacie swoją ulubioną tapetę, zmieniacie styl na swój ulubiony temat GTK i… Nie możecie się dopatrzeć nazw pod ikonami na pulpicie. Znacie to? O ile ktoś jeszcze używa ikon na pulpicie (a choćby jako tymczasowe pliki robocze na biurku), to z pewnością spotkał się z tym problemem, że niektóre tematy GTK nie ustawiają poprawnie koloru fontów ekranowych i tym samym ikony są podpisane czarnymi literkami, które nikną na tle ciemnych tapet. Niby banał i błahostka, ale potrafiąca skutecznie uprzykrzyć życie i przekonanie o doskonałości Minta. Co prawda, takie rzeczy powinny być załatwiane za pomocą jakichś domyślnych ustawień GTK wspólnych dla całego tematu, niemniej Nemo ma swoje humory i trzeba się posiłkować wpisami dokładnie opisującymi, że to o kolor fontów na pulpicie chodzi.

Problem rozwiązuje się może w mało elegancki sposób, bo edytując używany temat GTK. ‚Edytując’ to dość mocny termin i nieco na wyrost – po prostu wklejamy poniższe deklaracje do odpowiedniego pliku:

.nemo-desktop.nemo-canvas-item {
color: #FFFFFF;
text-shadow: 1px 1px @desktop_item_text_shadow;
}

.nemo-desktop.nemo-canvas-item:selected {
background-color: alpha(#D64A38, 0.9);
background-image: none;
color: #FFFFFF;
text-shadow: none;
}

Powyższe musi się znaleźć w katalogu nasz_temat_graficzny/gtk-3.0/apps/nemo.css. Ponieważ poprawiałem standardowy temat Numix, który mam zainstalowany w katalogu domowym, edytowałem zatem plik ~/.themes/Numix/gtk-3.0/apps/nemo.css, a powyższe dokleiłem na końcu rzeczonego pliku. Po zapisaniu zmian, resetujemy Nemo poleceniem ‚nemo -q’ i uruchamiamy go z menu pozycją Pliki.

Sprawa się komplikuje, jeżeli nasz temat graficzny nie posiada pliku nemo.css. Najogólniej rzecz ujmując – tworzymy go wtedy jak powyżej, lecz dodatkowo musimy jeszcze zapewnić odpowiedni wpis w nasz_temat_graficzny/gtk-3.0/gtk-common.css – doklejamy gdzieś na końcu:

@import url(„apps/nemo.css”);

Oczywiście jeżeli nasze tematy graficzne znajdują się poza katalogiem domowym (czyli /usr/share/themes), to wszelkie operacje musimy przeprowadzać z prawami roota (sudo).

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.