Aptik 1.2 – czas przeprowadzek

Ponieważ data oficjalnej premiery Ubuntu 14.04 LTS przybliża się z każdym dniem (a tym samym również Minta 17), warto przygotować się na ten nadchodzący czas przeprowadzek. Każdy ma swój sposób na podbicie wersji używanego systemu, a najbardziej przyjazny scenariusz przewiduje posiadanie osobnej partycji z katalogiem domowym i naszymi danymi oraz świeżą instalację systemu na /, bez formatowania odrębnego /home. Tym sposobem unikamy niedomówień niekiedy problematycznych upgrade’ów, lecz tracimy całą bazę naszych żmudnie gromadzonych repozytoriów i programów. Tzn. traciliśmy do tej chwili, bo teraz w przeprowadzce pomoże Aptik.

Aptik - zestaw opcji
Aptik – zestaw opcji
Ten niewielki programik służy do zarchiwizowania używanych przez nasz system repozytoriów, listy programów, tematów graficznych i ikon. Stworzona w ten sposób kopia może następnie zostać przywrócona na przeinstalowanym systemie, bądź instalowanym na nowo (również w nowej wersji). Wskazany katalog do przechowywania danych możemy umieścić np. na pendrive’ie, by następnie szybko i bezboleśnie uaktualnić zainstalowaną podstawową formę systemu.

Menu programu to zaledwie kilka przycisków, za pomocą których wybieramy miejsce zapisu archiwizowanych danych i kolejno – archiwizację naszych PPA, listy zainstalowanych programów, paczek zapisanych w /var/cache/apt/archives, tematów graficznyh i ikon z /usr/share/themes|icons.

Aptik - PPA w systemie
Aptik – PPA w systemie
Kopia PPA chyba nie wymaga wyjaśnień – po kliknięciu ‘backup’ będziemy mieli możliwość wskazania PPA których używamy i które chcemy mieć również na świeżo zainstalowanym systemie. To dobra okazja, by zrobić sobie też porządek z namiętnie dodawanymi PPA, ponieważ repozytoria z żółą ikonką przy ich nazwie są nieaktywne – tzn. nie posiadamy w systemie żadnych programów zainstalowanych z takiego PPA.

Aptik - Lista pakietów
Aptik – Lista pakietów
Archiwizowanie listy pakietów wyświetli nam podobną listę, tym razem dłuższą, bo z całością programów zainstalowanych w systemie. Domyślnie zaznaczone są wszystkie pakiety zainstalowane z zewnętrznych źródeł (czyli wcześniejszych PPA), natomiast programy wchodzące w skład standardowej dystrybucji są odznaczone – dlatego jeżeli któryś program nie jest domyślnie instalowany z systemem, musimy sobie go zaznaczyć, aby został automatycznie przywrócony.

Archiwizowanie paczek zgromadzonych w /var/cache/apt/archives może być przydatne przy np. reinstalacji systemu (o ile nie czyściliśmy tego archiwum), lub przenoszeniu wykonanej aktualizacji pomiędzy komputerami (raz ściągnięta aktualizacja z internetu trafia do kolejnych maszyn za pośrednictwem pendrive’a i programu Aptik).

Zachowanie tematów graficznych i ikon to również dość oczywista sprawa, by po świeżej instalacji systemu nie być zaskoczonym domyślną estetyką i brakiem ulubionych tematów. Kopiowane są dane z /usr/share/theme|icons, tematy zgromadzone w katalogu domowym pozostają nietknięte.

Tajemniczo brzmiąca opcja ‘Take ownership’ służy do naprawiania efektów przenoszenia katalogu domowego (jeżeli wykonujemy taką operację). Niekiedy zdarza się, że tak przeniesione dane figurują pod UIDem nie pokrywający się z UID naszego obecnego użytkownika. Skutkuje to brakiem dostępu do plików, itp. ‘Take ownership’ jest tożsame z wykonaniem polecenia:

sudo chown username -R /home/username

A jak przywrócić na nowym systemie zgromadzone w ten sposób dane z przeprowadzki? Wystarczy zainstalować program Aptik i wykonać wszystko powyższe, tym razem posługując się przyciskiem Restore przy pozycjach, które chcemy przywrócić. Oczywiście, najpierw będziemy musieli wskazać miejsce gdzie te dane zostały zapisane.

Program w wersji dla Ubuntu, Minta i pochodnych zainstalujemy korzystając z repozytorium:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install aptik

To samo repozytorium i w ten sam sposób musimy dodać do nowego systemu, by przywrócić zgromadzone PPA, paczki, tematy, itp.
 

11 komentarzy

 1. to jeszcze proszę o krótką informację odnośnie ostatniej opcji “Take Ownership”

 2. Tajemniczo brzmiąca opcja ‘Take ownership’ służy do naprawiania efektów przenoszenia katalogu domowego (jeżeli wykonujemy taką operację). Niekiedy zdarza się, że tak przeniesione dane figurują pod UIDem nie pokrywający się z UID naszego obecnego użytkownika. Skutkuje to brakiem dostępu do plików, itp. ‘Take ownership’ jest tożsame z wykonaniem polecenia:

  sudo chown username -R /home/username

 3. … czyli zostało ręczne copy w /etc/apt/sources.list + TimeShift.
  Inne pomysły?

 4. Progs przydatny do klonowania systemów.
  Ja własnie się upnąłem z miętówki 15 na 16 przez ppa, ale zrobiłem to ręcznie w terminalu.
  Wolę mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w trakcie upgrejdu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.