I-Nex 0.6.0 i szczypta voodoo

Znacie się na podzespołach PC? Jesteście przekonani, że wiecie dużo o procesorze waszego komputera? Tudzież innych jego elementach? Nawet nie przypuszczacie, jak bardzo grzeszycie pychą. I dowodem na to może być nowa wersja fenomenalnie rozwijającego się programu I-Nex 0.6.0, który opowie wam o rzeczach, o istnieniu których być może nie wiedzieliście. To niebywałe, ile tajemnic może skrywać w sobie elektronika mrucząca radośnie w obudowie naszych domowych pecetów. W tym wydaniu I-Nex obdziera z tajemnic nasze procesory – i jest to obdzieranie wspierane niemal magią Voodoo.

I-Nex - wiem wszystko o twoim CPU
I-Nex – wiem wszystko o twoim CPU
Programu zapewne nie muszę dogłębniej przestawiać, stali bywalcy z pewnością pamiętają wcześniejsze wpisy o tym wykrywaczu zasobów naszych komputerów. Program I-Nex w gustownych zakładkach wyświetli nam konkretne informacje o naszym procesorze, karcie graficznej, pamięci, systemie, nośnikach, urządzeniach sieciowych, karcie muzycznej i tak dalej.

I-Nex i jeszcze więcej o CPU
I-Nex i jeszcze więcej o CPU
Trzeba z uznaniem pokiwać głową i głośno stwierdzić, że imponująco wyglądają świetnie zrealizowane sekcje CPU, Nośniki, System. W tym wydaniu program brawurowo wyciąga informacje o naszym CPU – oprócz zwykłego okna opisującego parametry serca naszej maszyny, możemy podejrzeć, co takiego na temat procesora wie zaprzęgnięta do pracy biblioteka libcpuid. Liczba parametrów przytłacza i dewastuje nasze przekonania co do stanu swojej wiedzy. Kto aktywnie programuje, wie też, ile benedyktyńskiej pracy wymaga zgrabne poskładanie tych wszystkich tabelek z danymi.

I-Nex i co nieco o systemie
I-Nex i co nieco o systemie
Niestety, zakładka zakładce nierówna i przed autorem kolejne wyzwania w postaci lepiej doinformowanej zakładki GPU (zamknięte sterowniki z pewnością stoją tutaj na przeszkodzie), większej estetyki w ułożeniu ramek w niektórych zakładkach (padding tekstu, by nie zlewał się z obramowaniem pola, margines albo zespolenie ramek które przylegają do siebie bezpośrednio), jak też wymyślenie sposobu na nie mieszczące się w swoich polach parametry (pełen tekst w podpowiedziach po najechaniu na pole?). Niemniej, to są niuanse. Program przekonująco informuje nas o stanie naszej elektroniki, umożliwia tworzenie raportów, robienie zrzutów ekranu i jest to z całą stanowczością najbardziej kompleksowy punkt informacyjny dla mniej i bardziej zaawansowanych użytkowników.

Wobec dynamicznego rozwoju programu, autor zaleca używanie repozytorium PPA z dziennymi buildami. Wobec tego, posiadający Ubuntu 12.04/12.10/13.04/13.10 oraz Minta 13/14/15/16 i pochodne, muszą dodać je do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/gambas3
sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install i-nex

Jeżeli ktoś woli poprzestać na wydaniu stabilnym, to:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/gambas3
sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install i-nex

W repozytorium AUR, z którego mogą skorzystać użytkownicy dystrybucji Manjaro i Arch (i pochodnych), paczka I-Nex została już zaznaczona jako nieaktualna i najświeższego wydania możemy spodziewać się lada moment. A instalujemy ją:

yaourt -S i-nex 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.