Mechanig trybów napędzających Unity

system-settings-2 Zebrane w jedno miejsce opcje i preferencje systemu operacyjnego to nie jest już cywilizacyjna fanaberia. To staje się już koniecznością, wobec coraz bardziej zaawansowanych możliwości dostrojenia naszych środowisk pracy. Można oczywiście wszystkie te opcje ukryć przed użytkownikiem i udawać, że nigdy ich nie było, lecz to powinno iść w parze z totalną bezawaryjnością i intuicyjnością systemu. A z tym jest różnie, czego doświadczyli i czemu próbują zaradzić twórcy narzędzia Mechanig, które pod postacią jednolitego interfejsu umożliwia sprecyzowanie zachowań Unity, Compiz oraz wyglądu i cech pulpitu.

Mechanig#1
Mechanig#1
Pomimo, że użytkownicy mają już dostęp do kilku narzędzi podobnego przeznaczenia (Unsettings, Ubuntu Tweak, MyUnity), to Mechanig prezentuje się na ich tle wyjątkowo atrakcyjnie. Zgrabny interfejs, zgrupowane tematycznie opcje i parametry, kontrola nad niemal wszystkimi elementami środowiska Unity, specjalistycznymi parametrami menadżera Compiz, wyglądem i tematami graficznymi, czynią z tego programu atrakcyjną pozycję dla każdego miłośnika przerabiania i poprawiania Ubuntu – od początkującego aż po zaawansowanego. Wystarczy przypomnieć sobie, ile razy szukało się sposobu, aby szybko i łatwo np. wyłączyć ociężałe blurowanie tła przez Dasha, deaktywować wysyłanie zapytań w internet, lub włączyć aktywne narożniki ekranu z własnymi akcjami, podregulować zachowanie Launchera, poprawić panel, itp.
Mechanig#2
Mechanig#2
Program pozwala na zabawy ustawieniami, o których istnieniu niektórzy może nawet nie wiedzieli i wcale nie jest do tego potrzebna fachowa wiedza. Oczywiście Mechanig jest wciąż w wersji beta i niektóre nasze zachcianki mogą zostać nadal zachciankami – np. nie działa instalowanie dodatkowych tematów graficznych. Ale i tak programem łatwo i niemal bezboleśnie można nagiąć Unity wespół z Compizem do naszych wymogów estetyczno-funkcjonalnych.

Mechanig#3Mechanig#4Mechanig#5

Mechanig dostępny jest w repozytorium w wersji dla Ubuntu 12.10/13.04 (nadchodzącego). Z racji dynamicznego rozwoju Unity i specyfiki zarządzania jego zasobami, Mechanig dla Ubuntu 12.04 ze starszym Unity na pokładzie może nie mieć racji bytu.

sudo add-apt-repository ppa:freyja-dev/mechanig-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install mechanig

1 Response

  1. Świetna aplikacja, można nawet poświęcić chwile na zastanowienie się dlaczego ustawienia systemowe nie mogą tak wyglądać ;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.