Zdjęcia na Javie: Decoration

java-duke-logo W podwyższonym tempie dnia powszedniego często chcemy polegać na programach, którymi zrobimy dużo i szybko. Obróbka większej ilości grafiki też podlega tej zasadzie i dlatego często wykorzystujemy obróbkę wsadową, profile efektów i inne metody przyśpieszające schematyczne przetwórstwo naszego materiału zdjęciowego (głównie). Jednak w przypadku Linuksa, konwertery masowego przeznaczenia uzbrojone w ciekawsze efekty i filtry graficzne to wciąż rzadkość. Dlatego interesujący jest każdy program oferujący coś więcej niż tylko zmianę wymiaru zdjęcia i jego formatu. Nawet, jeżeli jak Decoration, popełniony jest w Javie.

Według dzisiejszych standardów, Decoration to dość wiekowa aplikacja, bo najnowsza wersja została wydana w styczniu 2010 roku. Co nie przeszkadza programowi poprawnie uruchamiać się i działać na systemie wyposażonym w OpenJDK 7 (zamiast oraclowskiej Javy). Według postanowień z licencji, program jest z gatunku shareware i po upływie 30 dni jesteśmy zobligowani do jego zakupu (cena: 9 euro) – jednak nie zauważyłem skutków ubocznych po czasie 30 dni, jak też nie wiem jakie jest stanowisko autora wobec płatności za ten program (i sam status podanego konta bankowego). Tak czy owak, program przetestować warto, bo prezentuje niebanalne możliwości.

Decoration 2.0
Decoration 2.0

Za pomocą tego narzędzia otworzymy (pole z napisem ‚Click here to add images’) pliki graficzne .jpg, .gif, .png oraz określimy (pole z napisem ‚Click here to add effects’) grupę efektów (lub wczytamy zapisany wcześniej zestaw), które mają zostać nałożone na wybrane obrazy. Do dyspozycji mamy niebagatelną ilość niemal 100 efektów, każdy ze swoimi parametrami i opcjami. Zebrane są one w kilka kategorii – Border, Special, Color, Light, Movement, Deformation, Blur, Quality, Transparency, Texture, Edge. Zatem żadnym problem nie jest dodanie zdjęciom za jednym zamachem i w jednym programie ramki, cienia, wyostrzenia, poprawienie balansu bieli, zrobienie korekty kolorów, wzmocnie kontrastu i długo by jeszcze wymieniać. W oknie podglądu na bieżąco będziemy obserwowali jaki będzie finał naszych zabiegów i jeżeli osiągniemy pożądane wyniki, pozostaje określić w polu ‚Save in’ gdzie mają nowe obraz być zapisane, oraz jakie mają być parametry ‚Options’ (efektem będą niestety tylko pliki .jpg). Przycisk ‚Start’ uruchomi przetwarzanie wszystkich obrazów z kolejki.

Program możemy pobrać że strony autora i przetestować we własnym zakresie. Możliwe jest też skorzystanie z wersji online. A jak poradzić sobie z uruchomieniem programu napisanego w Javie opisałem już w pierwszym poście cyklu.
 

0