Krojenie Ubuntu na miarę

Na internetowym rynku wydawniczym ukazała się ciekawa pozycja, traktująca o tak bliskiej każdemu użytkownikowi Ubuntu kwestii, jaką jest formowanie Ubuntu pod swoje potrzeby. Doczekaliśmy się bowiem czasów jednoczenia myśli twórczej, w założeniach której dla zapewnienia rozpoznawalności produktu, system powinien wyglądać tak samo u każdego użytkownika. Z tego wynikły niemal szczątkowe możliwości konfiguracyjne środowiska, by wspomnieć choćby o zmianie fontów systemowych. To embargo na ustawienia jest na tyle skuteczne, że jednakowe problemy mają z tym i nowi użytkownicy Ubuntu, jak i starzy wyjadacze. Wielu osobom to nie przeszkadza, lecz po lekturze Unity – 12.04 Customiztion Guide każdy nabierze śmiałości w poprawianiu wyglądu i zachowania Ubuntu 12.04.

Ubuntu Customization Guide
Poradnik ten popełniony w języku angielskim przez autorów Wai Moi, Charlene Tessier oraz Randall Ross, opiewa zmagania z dostosowaniem środowiska Unity do indywidualnych potrzeb użytkownika. Magicy oczekujący ekwilibrystyki terminalowej srodze się zawiodą, bowiem opisane zmiany ustawień wykorzystują podstawowe narzędzia graficzne znajdujące się w domyślnych repozytoriach systemu – mianowicie Ustawienia Systemu, CCSM (CompizConfig Settings Manager), MyUnity. To dzięki tym programom dokonamy przemeblowania swojego biurka – oczywiście w granicach rozsądku. Osiągalne staną się takie ustawienia jak zmiana tematu graficznego, fontów, zachowań Launchera (MyUnity), specyficzne i ukryte opcje Unity (CCSM), itp.

Osoby które wystraszyły się tego, że poradnik jest w języku angielskim i tak powinny do niego zajrzeć. Ujawnione metody konfiguracji okraszone są czytelnymi zrzutami ekranu, z zaznaczonymi miejscami ‚tu klikamy’, jak również rzetelnym ostrzeżeniem których opcji się wystrzegać, lub uważać przy ich przestawianiu.

Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki za kogoś, kto chciałby ten poradnik przełożyć na nasz rodzimy język. Po sam poradnik udajemy się na

0