przystajnik

Chromium, Firefox, Opera i cyfrowy daltonizm

Każdy kto zetknął się z tematyką obróbki zdjęć i grafiki, wie na ile istotnym zagadnieniem jest odpowiednia kalibracja naszych monitorów (ale i drukarek, itp) i programów, aby uzyskiwać rezultaty zgodne z zamierzeniem. Do tego celu wymyślono profile barwne, a systemy, programy i urządzenia nauczyły się z nich korzystać. Każdy poważniejszy program do obróbki zdjęć zapisuje efekt finalny z dołączonym właśnie takim profilem. I w ten sposób mamy niemal pewność, że efekt naszej pracy po np. umieszczeniu gdzieś w internecie, każdemu wyświetli się tak jak na naszym monitorze (pomijając kwestię różnej jakości monitorów i ich ustawień).Czy aby jednak na pewno? Okazuje się bowiem, że w XXI wieku i galopującej modzie na serwisy społecznościowe, zdjęciowe i inne formy wynurzeń artystyczno-towarzyskich, większość popularnych przeglądarek WWW ignoruje profile barwne. Można wręcz stwierdzić, że tylko Firefox i Safari je respektują. Jak sprawdzić czy używana przeglądarka potrafi zarządzać kolorami? Wystarczy porównać poniższe trzy zdjęcia. Każde z nich zostało zapisane z innym profilem – sRGB, Adobe RGB i Linear RGB. Jak głoszą teoretycy i elementarne zasady przyzwoitość wobec użytkownika – wszystkie trzy powinny wyglądać tak samo.

sRGB

Adobe RGB

Linear RGB

Przypuszczalnie chyba tylko Firefox i Safari wyświetlą je poprawnie. Nie wiem jak IE, ale ze zwykłej złośliwości zakładam, że też się wyłoży i zdjęcia będą różne. Bo w Chromium (Google Chrome) i Operze są.

Czy sytuacja jest zatem beznadziejna i jesteśmy skazani na niedomówienia kolorystyczne w przeglądarkach? Tak po prawdzie, to cały ten ambaras dotyka najmocniej osoby pracujące z różnymi profilami barwnymi. W większości przypadków, by zamieścić swoje prace w internecie, będą musieli pamiętać o wykorzystaniu sRGB – bo taki domyślny profil aplikują każdemu zdjęciu przeglądarki nie radzące sobie z zarządzeniem kolorami. Widzę jednak nawet teraz, przeglądając na flickr.com zdjęciach różnych osób, że problem istnieje.

Można też spróbować ‚naprawiać’ przeglądarki. Ale na dzień dzisiejszy nie spotkałem się z jakimś konstruktywnym opisem w sprawie Chromium (przełącznik –enable-monitor-profile nie do tego służy). Natomiast, jeżeli ktoś ma problemy we Firefoksie, to znajdzie kilka rozszerzeń ułatwiających kontrolę i konfigurację zarządzania barwami.

Tak czy owak – nie zdziwmy się, jeżeli piękne, nasycone kolorystycznie zdjęcie z ekranu naszego monitora, po przesłaniu linka znajomemu wyświetli się u niego w postaci zbioru odbarwionych plam. Zostaliście ostrzeżeni. 

Post navigation

5 comments for “Chromium, Firefox, Opera i cyfrowy daltonizm

 1. 4 marca, 2012 at 14:21

  Żeby był sens robienia tego w przeglądarce ludzie musieli by mieć skalibrowane monitory. Jaki sens jest obsługiwać profil skoro dopasowuje on nadany z premedytacją profil zdjęcia do losowego, nieustalonego profilu monitora? I tak efekt jest losowy. Zdjęcia do publikacji w sieci powinny mieć po prostu ustawiony profil sRGB i tak to jest chyba zorganizowane wszystko. Promil ludzi z profesjonalnym monitorem jest tutaj poszkodowany.

 2. Lachu
  4 marca, 2012 at 18:04

  Faktycznie. W Google Chrome zdjęcia inaczej wyglądają. Specjalnie włączyłem tą przeglądarkę, by się upewnić.

 3. 4 marca, 2012 at 20:31

  umnie:
  w firefox zdjęcia wyglądają tak samo
  w operze inaczej

 4. swietlik76
  4 marca, 2012 at 22:35

  To prawda.  IE9 teź źle wyświetla – podobnie jak Opera

 5. sirsimon
  5 marca, 2012 at 9:19

  Największym problemem jeżeli chodzi o grafikę webową jest to, że grafik myśli, że jego prace wykonane na świetnym monitorze z idealnie ustawionymi profilami, będą tak samo wyświetlane u Kowalskiego na najtańszym LCD z domyślnymi ustawieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »