GIMP – rejterada z wersji 2.7.5 do 2.7.4

Lata i wieki całe obiecanek, planów, nieoczekiwanych wydań i opóźnień, tajemniczych zniknięć deweloperów i innych przygód. Udało się jednak doprowadzić sprawy do końcowego odliczania i wszyscy z nerwowym bębnieniem palców o blat biurka czekamy, aż GIMP 2.8 zaszczyci nas swoją obecnością.Jednak na drodze do ziemi obiecanej 2.8 znajdują się kolejne niestabilne i testowe wydania 2.7.x. Dla ich pozyskania większość użytkowników Ubuntu i Minta korzysta z repozytorium ppa:matthaeus123/mrw-gimp-svn, jednak awaryjność znajdujących się tam pakietów i ich kolejnych wydań może doprowadzić do stanów szewskich. Podobnie było z ostatnią aktualizacją do wersji 2.7.5, która pomimo kompilacji w wersji dla Ubuntu 11.10 (Oneiric), bez skrupułów zażądała zależności z przyszłej wersji Ubuntu 12.04 (Precise).

The following packages have unmet dependencies:gimp : Depends: libglib2.0-0 (>= 2.31.2) but 2.30.0-0ubuntu4 is to be installedE: Unable to correct problems, you have held broken packages.

Problem można rozwiązać dwojako. Dodać repozytoria zawierające odpowiednie wersje bibliotek GLIB i GTK i zaktualizować system – lecz w ten sposób otrzymamy mieszankę wydań 11.10 i 12.04 i sam Canonical chyba nie wie, do czego to może doprowadzić*.

Jednak ja zajmę się powrotem do wersji 2.7.4. Odbędzie się to za pomocą usunięcia z systemu feralnych pakietów GIMPa, usunięcie brużdżącego nam repozytorium i dodaniu innego, z działającą wersją 2.7.4.

Usuńmy zatem siedlisko zła:

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/matthaeus123-mrw-gimp-svn-oneiric*.*

Jeżeli ktoś ma zainstalowane, to może użyć do powyższego ppa-purge.

Dodajmy siedlisko dobra:

sudo add-apt-repository ppa:jmou/ppa

Pozbądźmy się starych paczek:

sudo apt-get remove --purge gimp* libgegl* libbabl*

I zainstalujmy te dobre:

sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

I jeżeli nie stanęły nam na drodze jakieś nieprzewidziane okoliczności, staliśmy się posiadaczami GIMPa 2.7.4. A co z 2.7.5 i ew. 2.8? Cóż, niedługo doczekamy się wersji Ubuntu LTS 12.04, przypuszczalnie dla tego wydania owe paczki powstaną już bez trudności.

GIMP 2.7.4, na razie

* Gdyby ktoś poczuł napływ odwagi podsycanej desperacją, to…

sudo add-apt-repository ppa:ricotz/unstable
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
 

0