Tnij, kompresuj i oszczędzaj – ImCompressor 0.3

Pamiętacie Trimage? Albo wxPackJPG? To teraz poznajcie ImCompressor 0.3. Wszystkie te programy mają jedno zadania – tak zoptymalizować wskazane obrazy, aby te nie straciły na jakości ale zajmowały mniej kilo lub megabajtów na dysku.

imcompressor
ImCompressor 0.3
ImCompressor jest próbą kontynuacji prostoty i efektywności Trimage. Cała siła tkwi tutaj w konwencji ograniczonej do niezbędnego minimum. Czyli jedno okno, praktycznie żadnych przycisków. Przeciągamy pożądany plik PNG lub JPEG na to okno i gotowe. Reszta dzieje się samodzielnie i automatycznie.

A dokładniej. Po przeciągnięciu pliku na okno odbywa się sąd nad zasadnością jego objętości i strukturze pikseli. W zależności od formatu zajmuje się tym leciwe OptiPNG, mozJPEG lub jpegtran. Zasada jest jedna – po tej optymalizacji obraz nie ma prawa stracić nic ze swojej jakości. I to działa. Głównie oczywiście za sprawą wspomnianych programów. Obraz jest kompresowany z użyciem nowych parametrów, brana jest pod uwagę jego kolorystyka, itp.

ImCompressor nie wnosi może żadnych innowacji do tematu. Tutaj główne skrzypce grają przede wszystkim wspomniane kompresory. Użytkownik ma niewiele do powiedzenia, gdyż wszystkim zawiaduje automatyka. Ale to działa. Efektem może być przycięcie pliku do 1% – 30% nominalnej objętości.

Program jest dostępny na Githubie, autor jednak zdecydował się na publikację binarek za pośrednictwem formatu Flatpak. Zatem, jeżeli nasza dystrybucja obsługuje go jak należy, wystarczy wydać polecenie:

sudo flatpak install flathub com.github.huluti.ImCompressor 

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.