przystajnik

Trimage i trzy piksele w jednym

Trimage to malutki programik który robi to, czego nikt po tej niepozornej nazwie by się nie spodziewał. W myśl starosłowiańskiego ‚Tu się nie ma co pieścić, to się musi zmieścić’, Trimage swoimi krzepkimi algorytmami tak manewruje pikselami plików JPEG i PNG, że te zmniejszają swój rozmiar. A cały trick w tym, że odbywa się to bez pogorszenia jakości tych plików.

Trimage w trakcie uciskania pikseli

W zależności od rodzaju pliku, wykorzystywane są takie narzędzia jak optipng, advpng, pngcrush oraz jpegoptim, które odpowiadają za bezstratną optymalizację i powtórną kompresję naszych obrazów. Trimage nie posiada wymyślnych opcji i jego obsługa sprowadza się do otworzenia/przeciągnięcia do głównego okna wybranych plików graficznych (obsługiwane są, jak wspomniałem wcześniej, tylko JPEG i PNG), które po optymalizacji możemy zapisać w nowym wydaniu (przycisk ‚Recompress’). Oprócz głównego okna możemy odnaleźć też ikonę w zasobniku systemowym, która w przypadku obróbki dużej ilości plików umożliwia schowanie aplikacji.Jakie są przesłanki używania takiego narzędzia? Chyba nie muszę wyjaśniać nikomu kto publikuje masowo zdjęcia w sieci, ile można zaoszczędzić na kilku setkach plików po odcięciu średnio 4% – 10% z ich objętości. W przypadkach gdy ktoś płaci lub ma ograniczoną pojemność na swoje publikacje, Trimage jest wart kilku chwil uwagi i obsługi.Program dla wydań Ubuntu 11.04/11.10, Mint 11/12, Debian Sid zainstalujemy bezpośrednio z repozytorium. W przypadku Ubuntu 10.04/10.10 i Mint 9/10 przydatne może być repozytorium:sudo add-apt-repository ppa:kilian/trimagesudo apt-get update
sudo apt-get install trimage
 

Post navigation

5 comments for “Trimage i trzy piksele w jednym

 1. Piotr Sochocki
  22 marca, 2012 at 19:02

  Tu nie chodzi tylko o publikowanie materiałów („zdjęć w wakacji”). W wielu przypadkach warto też odchudzić pliki stanowiące layout stron internetowych i ulżyć zarówno mobilnym jak i własnemu serwerowi.

  Dzięki za program. Do tej pory korzystałem z advpng wysyłając coś w sieć. Dodatkowe narzędzia nie zaszkodzą.

 2. 22 marca, 2012 at 21:09

  Dzięki, fajny kombajn, przyda się. Nie wiem dzięki czemu, ale udało mu się urwać parę % na już optymalizowanych png. Szkoda tylko, że robi bez pytania z nadpisaniem i że nie oferuje podglądu.

 3. 23 marca, 2012 at 8:24

   Też prawda z tym layoutem stron. Na dodatek, gdyby ktoś miał zacięcie, Trimage przyjmuje polecenia z linii komend 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »