Obywatelu, a ty co dzisiaj zaprojektowałeś w BricsCAD Shape?

Comment: 1

BricsCAD Shape 19.2.17 wprowadza pewien zamęt. Przynajmniej na scenie linuksowych programów. Bo to tutaj królują przeplatane koncepcje ascetycznego KISS i nieprzewidywalnych fantasmagorii programisty któremu wydaje się, że potrafi ułożyć interfejs. Są oczywiście chlubne wyjątki, a BricsCAD Shape je potwierdza, będąc narzędziem niemal kompletnym, prawie profesjonalnym i skierowanym do szerokiej grupy osób zajmujących się projektowaniem.

bricscad shape
BricsCAD Shape
Jeżeli komuś nazwa BricsCAD wydaje się znajoma, to tak też właśnie jest. To oczywiście wspaniały i uznany program CAD, aczkolwiek komercyjny. Shape jest darmowym narzędziem od twórców wspomnianego i ma on na celu zwizualizowanie w cyfrowej formie naszych koncepcji. Ten edytor pozwala na modelowanie przestrzeni i otoczenia, które wchodzą lub mają wejść w skład naszego projektu architektonicznego. Tym samym, dzięki bezpośredniemu trybowi prezentacji i nieskomplikowanej obsłudze, jest to najkrótsza droga do zaprezentowania naszych przemyśleń np. klientom. Ale będzie w błędzie ten, kto uzna, że Shape to zabawka. Program od samego początku startuje w 3D, umożliwia precyzję rodem z rasowych programów CAD. Pod spodem kryje się silnik parametryczny wprost z profesjonalnego BricsCAD Platinum. Modele zaś są w pełni zgodne z formatem branżowym DWG (BricsCAD BIM).

Ten zestaw czasami trudnych a niekiedy nieczytelnych sloganów ze środowiska CAD może wprawić w zakłopotanie. Jednak praca z BricsCAD Shape to nic innego jak stawianie ścian, podłóg, dachów, okien oraz „meblowanie” wnętrza. W projektowaniu pomaga automatyka, która automagicznie połączy za nas elementy, uzupełni lub dopełni parametry, itp. W skład programu wchodzi bogata biblioteka materiałów, tekstur i modeli 3D. Można też oczywiście projektować swoje. To wszystko po to, aby wymyślone przez nas pomieszczenie zaprezentować w najdrobniejszych szczegółach.

Edytor jest oczywistym wyborem dla każdego planującego remont lub budowę. Lub przemeblowanie. Aby zgłębić tajniki efektownego projektowania warto zaznajomić się z serią samouczków do tego programu. I to w języku polskim. Sam program też zresztą jest dostępny w naszej wersji językowej. Co więcej, twórcy przygotowali paczkę deb, czyli bez większych ceregieli program zainstalują u siebie posiadacze Ubuntu oraz Minta.

BricsCAD Shape jest projektem zamkniętym, to prawda. Ale tylko spójrzcie, jak się pracuje przy wizualizacji projektów w XXI wieku.

1 Response

  1. Zobaczymy jak długo będzie bezpłatny, bo poprawek i zmian trochę już przybyło. Zaczął nawet działać na otwartych sterownikach AMD/Intel z czym do niedawna u mnie sobie nie radził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.