Upychanie spakowanego – wxPackJPG 1.1.0

wxpackjpgStosunkowo mało znany programik packJPG dokonuje rzeczy teoretycznie sprzecznych z ogólnie pojmowaną logiką następstw. Kompresuje on bowiem bezstratnie i tak już skompresowane pliki jpg. Choć może to budzić skojarzenia z próbą ugniecenia plastikowej butelki napełnionej po brzegi wodą, to jednak okazuje się, że kompresja stosowana w plikach jpg pozostawia całkiem sporo pola do manewru. I na to pole wkracza wxPackJPG, będący graficznym zobrazowaniem funkcjonalności narzędzia packJPG.

Na początku jednak uściślijmy – rozmawiamy o ponownej i dodatkowej kompresji obrazu zapisanego w formacie jpg – a nie o optymalizacji pierwotnej kompresji (vide Trimage). Do czego może się przydać pakowanie spakowanego? Głównym przeznaczeniem programu wxPackJPG jest oszczędna archiwizacja wszelkich obrazów np. masowo produkowanych przez nasze aparaty fotograficzne. Wszyscy wiemy, jak z upływem czasu ilość zdjęć z setek przechodzi w tysiące i na tym się to nie kończy. Bezstratna optymalizacja tego materiału nie przynosi zdecydowanej ulgi naszej powierzchni dyskowej, więc dlaczego by nie spróbować upakować zdjęcia jeszcze bardziej. A jest to sposób o tyle wydajniejszy, że bez zmiany zawartości i jakości, oszczędzamy średnio 20% pierwotnej objętości pliku. W perspektywie wspomnianych tysięcy zdjęć, odzyskana na tej oszczędności powierzchnia dyskowa może już być nie do pogardzenia.

Czy jest sens komplikować sobie życie kolejnym programem, którego nazwę na dodatek trudno jest zapamiętać? Czy nie lepiej po prostu zarchiwizować zdjęcia typowym archiwizerem? Jeżeli komuś nie zależy, to oczywiście, że jest to rozwiązanie prostsze. Niemniej, nasze np. wykorzystywane do przechowywania kopii chmury nie są z gumy i miejsce na nich warto oszczędzać. A jeżeli po potraktowaniu za pomocą wxPackJPG 50 zdjęć o zbiorczej objętości 93.4MB otrzymujemy w wyniku 60.8MB – gra jest warta świeczki. Szczególnie, gdy skonfrontujemy ten wynik z wynikiem kompresji tych samych zdjęć dowolnym algorytmem – zip, lzma, tgz i tak dalej (lzma – 87MB, zip – 89MB).

Sam wxPackJPG jest programem banalnie prostym w użyciu. Główne okno pozwala na kompresję i dekompresję wskazanych plików, które możemy umieszczać we wskazanych miejscach, weryfikować poprawność kompresji, itp.

wxPackJPG - ziarnko do ziarnka i gigabajt się uzbiera
wxPackJPG – ziarnko do ziarnka i gigabajt się uzbiera

Minusy takiego pakowania? Oczywiście, że są. Jeżeli nie znajdziemy przeglądarki graficznej, która potrafi samodzielnie rozkompresować taki obraz, to przed wcześniejszym użyciem (edycja, drukowanie, itp.), musimy takie zdjęcia rozpakować. Lecz jeżeli rozmawiamy o kopii bezpieczeństwa, czy to stanowi aż taki problem?

Program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 i pochodnych znajdziemy w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install wxpackjpg
 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.