Shotwell 0.15 i przepalenia wyróżnione

shotwellNajnowsze wydanie menadżera i edytora zdjęć Shotwell umacnia ten zgrabny kawałek oprogramowania na pozycji niezbędnika. Przynajmniej w zestawie oprogramowania dla mniej wymagającego użytkownikowi. W wersji 0.15 znajdziemy bowiem niemal wszystko, co jest niezbędne do opanowania kolekcji z naszymi zdjęciami, a także wstępnej obróbki obrazów czy współpracy z zewnętrznymi edytorami.

Nie oznacza to, że Shotwell 0.15 jest wydaniem przełomowym. Ot, po prostu uzupełnia podstawowy wachlarz obróbki obrazu o kontrolę nad prześwietleniami (a nawet bardziej światłami, które ktoś dla żartu przetłumaczył jako Wyróżnienia (sic!)), oraz umożliwia kopiowanie pomiędzy zdjęciami parametrów edycji (Zdjęcie -> Skopiuj dostosowania kolorów/Wklej dostosowania kolorów). Do kompletu zmian możemy dołożyć jeszcze poprawki w pluginie obsługującym YouTube, usprawnione generowanie miniatur z plików wideo i inne ulepszenia w kodzie zwalczające uciążliwe błędy w funkcjonowaniu programu.

Shotwell 0.15 - cienie, światła
Shotwell 0.15 – cienie, światła

Cała reszta działania programu pozostała bez zmian – czyli w łatwy sposób możemy zaimportować do programu zdjęcia (przy czym importowanie plików RAW wymaga nieco więcej wolnego czasu) oraz zdać się na ułożenie ich przez program wg. dat/wydarzeń lub samodzielnie posegregować, przypisując im odpowiednie etykiety, flagi, oceny. To pozwoli nam w przyszłości na szybkie dotarcie do konkretnych zdjęć, wywołanie ich za pomocą zewnętrznego edytora lub ulepszenie wewnętrznymi narzędziami Shotwell, a następnie publikację w sieci (Flickr, Facebook, itp.) lub np. przekonwertowanie ze zmianą wymiarów do jpg/png/tiff.

Najnowsze wydanie Shotwell 0.15 jest dostępne za pośrednictwem PPA twórców programu (Ubuntu 12.10/13.04, Mint 14/15 i pochodne):

sudo add-apt-repository ppa:yorba/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotwell
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.