przystajnik

GNOME 3.30 zastąpi nas automatyką

Bez obaw, na razie w kwestii aktualizacji oprogramowania. I to tylko paczek Flatpak. Już w wersji 3.30 tego środowiska doświadczymy automatycznego pobierania i aktualizowania zainstalowanych w systemie paczek Flatpak. Ma to sens, bowiem mało kto porywa się na automatyczną aktualizację wszystkich komponentów systemowych. W przypadku Flatpaków odświeżone zostanie jedynie oprogramowanie użytkowe.

Tak to wygl?da

Taki ukłon w stronę użytkowników zapowiedział Richard Hughes, osoba odpowiedzialna między innymi właśnie za GNOME Software. Jest to ukłon niejako na życzenie, ponieważ deweloperzy byli zasypywania prośbami o taką funkcjonalność.

W przypadku gdy zgodzimy się na to, aby środowisko wykonywało część prac za nas, o fakcie zaktualizowania programów zostaniemy poinformowani stosownym powiadomieniem. Uprzedzając głosy niezadowolenia użytkowników korzystających z mobilnej łączności, podobno automatyczną aktualizację będzie można wyłączyć. Aktualizowanie Flatpaków może być nieco uciążliwe z racji ich wagi i deweloperzy przewidują zablokowanie tego udogodnienia. Nie wiadomo jednak, czy będzie to jakaś oczywista opcja w oczywistym miejscu. Pamiętajmy, że wszystko dzieje się w środowisku GNOME.

Całe to przedsięwzięcie wydaje się być przyczółkiem dla włączenia automatyki również w zakresie pobierania „normalnych” paczek systemowych. Deweloperzy GNOME w większości zmagają się jednak z menedżerem pakietów dnf w Fedorze, jako dystrybucji której używa większość z nich. Wciąż trwają prace nad tym fragmentem GNOME Software, a do gry włączone zostało ten nowe libflatpak API.
 

Post navigation

Translate »