Ubuntu 17.10: paliwa wystarczyło na 9 miesięcy

Tradycją i znanym ogólnie zwyczajem stały się już wydania Ubuntu zaopatrzone we wsparcie na okres 9 miesięcy. Co z tego wynika, co rusz którejś z nich kończy się paliwo i dryfuje ona w niebyt. Tym razem padło na Ubuntu 17.10 Artful Aardvark. To już oficjalne – wymieniona dystrybucja zakończy swoją podróż 19 lipca 2018 roku.

Ubuntu 17.10
Ubuntu 17.10 zostało wydane 19 października 2017 roku. Jak każde wydanie krótkoterminowe od samego początku miało otrzymywać wsparcie przez okres 9 miesięcy. Ponieważ 9 miesięcy minęło jak jeden dzień, osobom które pozostają z 17.10 na pulpicie swojego komputera pozostało kilka dni aby dokonać aktualizacji do Ubuntu 18.04 LTS. Dokładna instrukcja jak tego dokonać znajduje się pod tym adresem.

Ubuntu 17.10 zapamiętamy przede wszystkim z racji triumfalnego powrotu w tym wydaniu GNOME w roli domyślnego środowiska graficznego w Ubuntu. Tym samym użytkownicy pożegnali rozwijane od sześciu lat (od wydania 11.04) środowisko Unity. Jednak osoby decyzyjne w Canonicalu nie byłby sobą, gdyby poprzestał tylko na tym. To również pierwsze wydanie Ubuntu z sesją użytkownika uruchamianą domyślnie na serwerze Wayland zamiast X.Org. Z tej decyzji jednak wycofano się przy wydaniu 18.04 LTS.

Ubuntu 18.04 LTS to naturalne rozwinięcie i przedłużenie żywotności dla naszego systemu. Oficjalne wsparcie tego wydania potrwa do 2023 roku. 

0

2 komentarze

  1. A ja nadal działam na LTS-owym Ubuntu Gnome 16.04. Pomalutku trzeba będzie się przygotować na aktualizację systemu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.