Miniaturowy obraz z GIMPa

GIMP zaskoczył ostatnimi czasy wszystkich niewiernych antagonistów. Kiedy już niemal skazaliśmy ten program na zapomnienie, doczekaliśmy się jego wersji 2.10. Na dodatek normą stały się niemal comiesięczne aktualizacje tego edytora. W takich chwilach człowiek zaczyna wierzyć w to, że Ziemia jest jednak płaska. Nie mniej zaskoczeni zostali twórcy dystrybucji i opiekunowie menedżerów plików. Już dawno temu zrezygnowali oni z wygodnej obsługi plików XCF.

Nemo i miniatury plików xcf
Tym samym użytkownicy którzy aktywnie pracują w GIMPie zostali pozostawieni sami sobie. Natywny format XCF jest naturalnym miejscem i sposobem przechowywania efektów naszej pracy w GIMPie. Naturalnym wydaje się też jego integracja z naszym systemem. Nie są to wygórowane wymagania. Wystarczyłby szybki podgląd miniatury w menedżerze plików. Na szczęście w Nautilusie i Nemo jesteśmy w stanie coś z tym zrobić.

Plan jest prosty – nauczymy menedżer plików rozpoznawać pliki XCF. Następnie pokierujmy go, co trzeba uruchomić i jak, aby dobrać się do zawartości zaszytej w XCF. Aby zapewnić sobie tę odrobiny luksusu, będziemy musieli zaopatrzyć się w dodatek o nazwie gnome-xcf-thumbnailer:

sudo apt-get install gnome-xcf-thumbnailer

Prawda, że to banalne rozwiązanie? Niestety. Domyślnie gnome-xcf-thumbnailer udaje, że go nie ma w systemie. Musimy im (wtyczce i systemowi) pomóc w tej trudnej przyjaźni. Punktem wyjścia jest katalog /usr/share/thumbnailers/ gdzie znajdują się aktywatory generatorów miniatur. Brzmi karkołomnie, ale to po prostu pliki .thumbnailer (.desktop?) które są aktywowane w zależności od typów MIME znalezionych w wyświetlanym przez nas katalogu. Jak już wspomniałem, zainstalowanie gnome-xcf-thumbnailer nie ma wpływu na zawartość wspomnianego katalogu. Zatem stwórzmy sobie sami co potrzeba.

echo -e "[Thumbnailer Entry]\nTryExec=gnome-xcf-thumbnailer\nExec=gnome-xcf-thumbnailer %i %o\nMimeType=image/x-xcf;image/x-compressed-xcf;" | sudo tee /usr/share/thumbnailers/gnome-xcf.thumbnailer

Jeżeli wcześniej kombinowaliśmy coś z obsługą XCF, usuńmy katalogi zawierające informacje o plikach dla których nie da się wyświetlić miniatury (to już działanie w naszym katalogu domowym). UWAGA – zamierzasz wkleić do terminala komendę rm – upewnij się, że robisz to dobrze:

rm -ir ~/.thumbnails/fail
rm -ir ~/.cache/thumbnails/fail

Teraz udajemy się do naszego archiwum z plikami XCF i cieszymy się z pięknych miniatur. Ich generowanie może czasami potrwać chwilę – gnome-xcf-thumbnailer udaje, że nie wie jak wykorzystać wszystkie rdzeniami naszego CPU. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.