Linux Mint 19 dla aktualizujących

Kto nie wyczekiwał „dużej” aktualizacji jaką z pewnością było dla Minta zainicjowanie i upublicznienie nowej serii 19? Nie widzę, nie słyszę. Jeżeli zatem od dwóch lat dzielnie i niepodzielnie na naszych partycjach panuje Mint 18.xx, może czas na lekkie odświeżenie?

Linux Mint 19 Tara to najnowsze wydanie popularnej dystrybucji, rozpoczynające jednocześnie życie kolejnej serii o długim okresie wsparcia (LTS). Jeżeli ktoś gubi się w niuansach i polityce kolejnych wersji, to przypomnę, że od jakiegoś czasu (od czasów 17.xx) projekt Mint za bazę przyjmuje kolejne wydania Ubuntu LTS (14.04, 16.04, 18.04) i podczas gdy Ubuntu co jakiś czas oferuje nam wersje „pomiędzy” ze zaktualizowaną i testową całością, Mint cały czas trzyma się bazy LTS i aktualizuje tylko newralgiczne komponenty. Są to narzędzia typowe dla Minta, autorskie środowisko graficzne Cinnamon, popularne pakiety (przeglądarki WWW) i sterowniki.

O tym jak aktualizować napisano już chyba wszystko. Przede wszystkim – bezpiecznie. Z głową. I przy takich okazjach jak przeskok z serii na serię – nie ufać do końca automatyce. Poniżej zaprezentuję swoje poglądy (poparte zaleceniami twórców Minta) na temat łagodnego przejścia z 18.xx na 19.xx. Jednak należy pamiętać, że instalacja od podstaw będzie z pewnością szybsza. I bez tych okropnych poleceń tekstowych. Odważni mogą też zdać się automatyczne podbijanie wersji (o tym poniżej).

Krok pierwszy – zdobądź Minta 18.3

Bądź aktualny – docieramy do wersji Mint 18.3

„Jeżeli coś działa to nie ma co tego ruszać” i wychodząc z takiego założenia wielu użytkowników trzyma jeszcze 18.1 lub 18.2 na swoim dysku. Aby jednak cały proces się udał, musimy zaktualizować cały nasz system do najświeższej formy Minta 18.xx. Nie jest to proces skomplikowany, gdyż migracje pomiędzy kolejnymi etapami w 18.xx zostały już przebadane przez niezliczone rzesze deweloperów i użytkowników. Wszystko co należy zrobić to:

 • udajemy się do Menu -> Menedżer Aktualizacji,
 • aktualizujemy bazę pakietów (Odśwież),
 • instalujemy wszelkie aktualizacje,
 • w tym samym Menedżerze otwieramy Edycja -> Aktualizuj do Mint 18.3,
 • proces aktualizacji może się zapytać nas o zastąpienie plików konfiguracyjnych, itp.
 • po zakończonym sukcesem procesie uruchamiamy ponownie komputer.

Ten krok jest ważny, bo musimy mieć świadomość, że kolejny kroki powiodą się tylko z najnowszą wersją pakietów.

Lepiej mieć migawki

Zapamiętaj obraz swego systemu

Podczas tego kroku to co najważniejsze to… Wykonanie kopii zapasowej naszego działającego systemu. Najprościej wykorzystać do tego celu narzędzie Timeshift, które zostało mocniej zintegrowane z systemem w 18.3.

 • uruchamiamy Timeshift – jeżeli jakimś cudem nie ma go w systemie – instalujemy:
   sudo apt-get install timeshift
 • tworzymy migawkę systemu

Żegnaj MDM, witaj LightDM

Ponieważ menedżer logowania MDM nie jest już wspierany w Mincie 19, należy zamienić go dobrze znanym LightDM.

 • pozbywamy się MDM z systemu:
   sudo apt-get remove --purge mdm mint-mdm-themes
 • instalujemy lightdm, lightdm-settings, slick-greeter:
   sudo apt-get install lightdm lightdm-settings slick-greeter
 • aby tradycji stało się zadość, restartujemy system.

Każdy chce czegoś więcej

Ponownie udajemy się do Menu -> Menedżer Aktualizacji.

 • odświeżamy listę pakietów,
 • aktualizujemy systemem.

Terminal nas nie zawiedzie

Prawdopodobieństwo awarii podczas aktualizacji jest wprost proporcjonalne do ilości „rzemieślniczych” zmian jakie wprowadziliśmy w swoim systemie. Dlatego krok po kroku upewnijmy się, co ma zostać zainstalowane podczas przejścia na Minta 19, co ma być usunięte, a także które pakiety mogą wstrzymać lub wysypać cały proces. Odpalamy terminal i:

 • instalujemy narzędzie mintupgrade – na wypadek, gdybyśmy go nie mieli w systemie:
   sudo apt install mintupgrade
 • przeprowadźmy symulację aktualizacji – dowiemy się, co ma być aktualizowane, co zostanie odinstalowane, lub wręcz który pakiet blokuje aktualizację:
   mintupgrade check
 • usuwamy pakiety blokujące ten proces
 • pobieramy całość aktualizacji na dysk (jakieś 2GB):
   mintupgrade download
 • instalujemy aktualizację do Minta 19:
   mintupgrade upgrade

Ostatni krok jest najważniejszym i decydującym. Jeżeli jednak coś wyjdzie nie tak, musimy posiłkować się zrobioną wcześniej migawką systemu, którą możemy przywrócić używając choćby LiveCD z Timeshiftem.

Aby w pełni ukończyć migrację do Minta 19 – restartujemy system. Powyższe możemy zastosować zarówno dla Minta w wersji z Cinnamonem, MATE, Xfce.
 

0