Pierwsze poprawkowe Ubuntu 18.04.1 LTS

Po uroczystym wprowadzeniu na salony Ubuntu 18.04 LTS w kwietniu bieżącego roku, szacowne gremium twórców i społeczność rozpoczęli rozmyślania co by tu w nim jeszcze poprawić. Efektem jest pierwsze wydanie poprawkowe 18.04.1. Oczywiście nie jest to tylko fanaberia, ale rzetelny odzew na zgłoszone i zauważone błędy. Tak, błędy – nie spodziewajmy się po 18.04.1 jakichkolwiek nowych funkcji.

Ubuntu 18.04 LTS
To wydanie to krok w słusznym kierunku. Zmiany dotknęły wszystkich produktów autorstwa Canonical – czyli wersji desktopowej, serwerowej i na potrzeby chmur. Liczba poprawionych błędów jest niebagatelna i obejmuje zarówno usprawnienia instalatora, menedżera aktualizacji jak i komponentów środowiska graficznego. Tym samym na serwery trafiły również odświeżone obrazy ISO instalatora Ubuntu 18.04.1, a w niedługim czasie użytkownikom wersji 16.04 LTS zostanie przedstawiona możliwość automatycznego upgrade’u.

Niestety, wydanie jest nieco zachowawcze, gdyż znaczącej aktualizacji nie uległ sam kernel jak i sterowniki graficzne. Przyczyna jest prosta – prace nad testowym wydaniem 18.10 dopiero się rozpoczęły i tak naprawdę nie ma jeszcze czego przenosić do wersji LTS.

Na tle enigmatycznych błędów zdecydowanie wyróżnia się wersja serwerowa która otrzymała nowy instalator pozwalający skonfigurować nam podczas instalacji takie niuanse jak LVM, RAID, VLAN, Bonds.

Zaktualizowane zostały również wszystkie odmiany Ubuntu jak Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu MATE, Ubuntu Kylin i Studio.

Odświeżone obrazy znajdziemy pod tym adresem. Użytkownicy aktualizujący swój system na bieżąco powinni już posiadać stosowne poprawki w systemie.  

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.