Mozilla chce zapomnieć o RSS

Z różnych dobrze poinformowanych źródeł i z różnych obozów docierają do nas informacje, że Mozilla postanowiła skończyć z obsługą RSS w przyszłych wydaniach Firefoksa 63/64. I mają ku temu dobre powody.

Konkretnie chodzi o funkcjonalność o nazwie Feed Reader i Live Bookmarks zaszyte w Firefoksie. Nie znacie? Ja również chwilę musiałem pomyśleć. I to właśnie z racji znikomej rozpoznawalności oraz jeszcze mniejszej używalność, twórcy przeglądarki podjęli decyzje o „wyczyszczeniu” kodu źródłowego z tych dodatków. Czy zwykły użytkownik odczuje ich brak?

Tak też można przeglądać newsy
Feed Reader umożliwiał wyświetlenie specjalnie spreparowanej strony, jeżeli użytkownik posiadał w zakładkach odnośnik do feeda danej strony. Nie wymagało to większych zabiegów, aczkolwiek wymagana była znajomość URL który wskazywałby na ten konkretny feed z nowościami. Ponieważ różne strony różnie go konfigurowały – nie zawsze było oczywiste co dodać do zakładek.

Z kolei Live Bookmarks wyświetlał nowości z subskrybowanej strony w formie zakładek. Jeżeli dodaliśmy taki feed do Live Bookmarks, to kliknięcie na nim rozwijało nam listę ostatnich wpisów. Po wybraniu przechodziliśmy na konkretną stronę.

Obydwa rozwiązania mające w założeniu ułatwić korzystanie z RSS nie przetrwały próby czasu. Wyobraźcie sobie sprawdzanie i czytanie nowinek z 10 – 20 stron. A niektórzy takich obserwowanych witryn mają nawet i w granicach 100. Usunięcie kodu odpowiedzialnego za te funkcje odciąży nieco Firefoksa, a większość z użytkowników i tak już od dawna używa dedykowany czytnik RSS, który w jednym miejscu i na jednej liście prezentuje nam informacje z różnych stron.

Wspomnianych funkcji nie zobaczy już przypuszczalnie w Firefoksie 63/64. A stanie się to pod koniec 2018 roku. 

0