MATE 1.20 wespół w zespół z HiDPI

Twórcy kultywującego tradycje pulpitu z ubiegłej dekady środowiska MATE chyba umówili się z deweloperami środowiska Plasma. Obydwa zespoły niemal w tym samym dniu udostępniły swoje najnowsze osiągnięcia. Jednak MATE dotarcie do wspomnianej wersji 1.20 zajęło niemal 11 miesięcy. I efekty są zaiste imponujące.

Ubuntu MATE 17.10
Jak zapewne wiadomo większości z nas, MATE powstało na wskutek porzucenia koncepcji GNOME 2.xx. Na kanwie tego sentymentu stworzone zostało środowisko, które się obecnych technologii nie boi (GTK+3, HiDPI) ale przy tym wszystkim staram się oszczędnie gospodarować zasobami i przypominać taki pulpit do jakiego przywykliśmy wraz z nastaniem epoki GNOME 2.xx. W MATE 1.20 jesteśmy świadkami kolejnych kroków mających na celu zaklęcie nowych technologii w nutę sentymentalizmu.

 • środowisko automatycznie wykrywa i skaluje obraz dla wyświetlaczy HiDPI,
  • na potrzeby programów Qt aktywowane są poprawki poprawiające integracje,
  • dynamiczne przełączanie trybu HiDPI bez konieczności ponownego uruchamiania sesji,
 • menedżer okien Marco wspiera DRI3 and XPresent jeśli dostępne.
  • efektem ubocznym jest wzrost FPS w grach,
 • Marco wspiera automatyczne rozmieszczanie okien przeciąganych do rogów ekranu (quadrant tiling) i umożliwia nawigację pomiędzy nimi za pomocą klawiszy kursora,
 • obsługa Globalnego menu (vala-panel-appmenu) ,
 • panel MATE z rozbudowaną obsługą Status Notifier Items (SNI),
 • zakładki obsługujące lokalizacje GTK+3,
 • terminal MATE z możliwością ustawienia tapety, kilkoma nowymi tematami graficznymi i skrótami przełączającymi pomiędzy kartami,
 • przeglądarka dokumentów Atril przebudowany i przepisany pod wieloma aspektami,
 • porzucenie apleta Invest (w związku z porzuceniem przez Yahoo API z którego korzystał aplet),
 • aplety na panelu skalowane są z odpowiednią precyzją,
 • domyślne tematy graficzne z mnóstwem poprawek i udoskonaleń i pełną obsługą nowości zapoczątkowanych przez GTK+3.22,
 • Engrampa obsługuje zaszyfrowane archiwa 7z,
 • aplet MATE Sensors potrafi porozumieć się z udisks2,
 • minimalne wymagania środowiska ustalone na poziomie GTK 3.22 oraz GLib 2.50.

Gdzie i jak zdobyć MATE? W kwietniu zobaczmy Ubuntu 18.04 LTS w odmianie z MATE 1.20 na pokładzie. Do tego czasu pozostają nam próby na własną rękę lub oczekiwanie na aktualizację paczek w repozytoriach. 

47 komentarzy

 1. Dobra wiadomość.Mnie cieszy to “quadrant tiling”,często korzystam z tego w XFCE,gdzie jest od zawsze

 2. nie,ale w odróżnieniu od innych środowisk-działa bezawaryjnie.

 3. Rozumiem, że z tą bezawaryjnością to są Twoje prywatne doświadczenia.

 4. Nie,mam bazę danych 4 miliardów ludzi,i informacje o wszystkich systemach operacyjnych.
  Tak,używam XFCE od ok 8-9 lat Linuxa od 2005?
  Wcześniej XP.
  Na różnych sprzetach,stacjonarnych i laptopach używałem (nie liczę testów 2-3 tyg) Mandrakelinux,Mandriva,Opensuse,Manjaro,ubuntu,MInt…
  Najdłużej używałem Gnome 2.xx,jak zmienili na Gnome 3 przesiadłem sie na Mate.
  Potem Cinnamon,długo KDE…
  Mint XFCE,w ogóle XFCE jest przaśne,staroświeckie-ale działa i NIGDY nie miałem z nim żadnych problemów.
  Z innymi środowiskami jest trochę jak z komunizmem:
  Bohatersko walczą z problemami ,których nie ma w XFCE (ale także we fluxbox,i3m itp).

 5. Jak jest w Solus z AdobeAir?
  da się zainstalować,bo z tego co patrzyłem to nie bardzo?
  Jest jakis odpowiednik PPA?

  Ten Solus bardzo fajny,zarówno Gnome jak i Budgie.Gdyby było coś jak PPA,to kto wie?

 6. Jak widzę w Archu jest w testing, zatem wkrótce pewnie się pojawi w “stable”. Oczywiście, o ile nie jest nic spieprzone przez upstram.

 7. Też najdłużej używałem Gnome 2, póżniej z różnymi przerwami Xfce i obecnie MATE i mi to środowisko najbardziej przypadło do gustu i działa w miarę bezawaryjnie. No ale skoro masz dane tak wielu osób to nie ma o czym pisać. Sam wiem, że używanie ,,dużych” DE powoduje pewne problemy i raczej na razie nie myślę o przesiadce. Mi jednak bardziej pasuje MATE.

 8. Xfce też zacne, choć byłoby dobrze aby podbili wersję tego środowiska i przeszli na GTK3.

 9. Coś tam dłubią,myślę,że zanim dobiję 50tki będzie xfce4.14 na GTK3,a może i przed śmiercią xfce5?
  Ehh,chyba mnie poniosło….

 10. W czym to Mate jest napisane? Mam takie pytanie, bo ponoć Gnome i Cinnamon jest napisane w C, Pythonie2 i JavaScript. Jednak szukając w moim systemie kompilatora Gjs, Node nic takiego nie znalazłem by było zainstalowane, to jak to działa?
  https://wiki.gnome.org/JavaScript

 11. To nie jest winne Xfce jak coś nie działa, ale spiepszone Ubuntu. Wersja 16.04 to chyba najgorsza wersjsa z błędami.

 12. PPA nie ma, ale od jakiegoś czasu Solus obsługuje paczki snap. Jeśli chodzi o AdobeAir to wersja na Linuksa nie jest już wspierana więc nie ma łatwego sposobu na zainstalowanie tego na Solusie. Sami developerzy twierdzą, że AdobeAir nie zadziała na ich systemie.

 13. Ja również pracuję dużo na lapku i u mnie liczyło się to aby środowisko wytrzymywało relatywnie długo na baterii + nie grzało się za bardzo przy pracy przy dużym obciążeniu. W takim przypadku w grę wchodziło albo MATE albo XFCE, bo menadżery okien to nie dla mnie (choć się zacnie sprawdzają jako drugie miejsce pracy w razie jakiejś niespodziewanej awarii.

  KDE też bym chętnie używał, ale tylko w przypadku jak bym pracował na stacjonarce.

 14. Czemu nie, nadzieja wbrew pozorom to nie głupota, zwłaszcza, że chłopaki dają z siebie dużo wysiłku i nie sprzedają użyszkodnikom tak dużo błędów przy tak długim cyklu wydawniczym 🙂

 15. Przez długi czas miałem XFCE i działało stabilnie, ale nie przyjaźniłem się z Thunarem. Próbowałem instalacji innego domyślnego menedżera plików ale to nie bardzo działało. Teraz na lapku mam KDE neon i działa przyzwoicie. Nie zauważam znaczących problemów. Czasu pracy na baterii nie porównywałem z innymi dystrybucjami, ale mnie satysfakcjonuje.

 16. Spoko, każdy używa to co lubi i każdy ma swoje argumenty dlaczego wybrał tą a nie inną opcję. To akurat kwestia opinii i mogę zrozumieć dlaczego wybrałeś KDE Plasmę 5. Mi jakoś wszystko śmiga na MATE i Xfce i jestem do tych środowisk przyzwyczajony.

 17. Inter,
  a wiesz może co z nową wersja neona?Będzia jakas aktualizacja podstawy (Ubuntu 16.04 do 18.04?)
  Bo Plasma 5.12 chyba zaraz i tak będzie w Neon?

 18. Wiedzy jakiejś szczególnej na ten temat nie mam, ale tak to zapewne będzie wyglądać. Ostatnio miałem sporą aktualizację, teraz zerkam, którą to ja mam wersję Plasmy i widzę 5.12. No pięknie, zaraz sobie potestuję nowości. Szczególnie że instalowałem wersję LTS a więc jest ona pewnie oparta o Ubuntu 14.04 LTS. Pewnie zaraz Paweł mi powie, że to nie ma prawa dobrze działać. Rozumiem jego tok rozumowania i tym bardziej doceniam pracę tych, którzy wdrażają KDE pod Ubuntu.

 19. Neon LTS opiera się na Ubuntu 16.04 LTS, a obecne obrazy do pobrania stoją już na Plasma 5.12 LTS 🙂

 20. Masz – obecnie – 4 różne wydania KDE Neon. Wspólne dla nich jest to, że opiera się (i nic nie wskazuje by miało być inaczej) na aktualnym Ubuntu LTS (czyli obecnie 16.04). Jak dotąd nikt z zespołu Neona nie wychylił się, czy po nastaniu Ubuntu 18.04 zostanie zmieniona również i podstawa w Neon. Mogę jedynie stwierdzić, że obecnie trwają próby budowy nowej wersji Neon opartej na 18.04. Zmiana zatem systemu bazowego jest wielce prawdopodobna, choć nie musi ona być dokonana w jednej chwili z pojawieniem się nowego wydania Ubuntu LTS.
  Ten “trzon” jest wspólny dla wszystkich wersji.
  Wykrystalizowało się natomiast jedno – w wersji User LTS Edition oferowana jest aktualna wersja Plasma 5.x, która uzyskuje status LTS nawet jeśli poprzedni LTS jest jeszcze wspierany. Stąd wraz z Plasma 5.12 wersja ta przeszła z dotychczasowej 5.8 na tę właśnie wersję.
  Wersja User Edition oferuje bieżące wydanie Plasma. Obecnie – o ile się nie mylę – nic nie różni obie ww. wersje.
  Obie te wersje otrzymują wydania Plasmy mniej więcej “jak tylko się ukażą”.
  Wersję Developer Edition Git-Stable można uznać za wydania poprawkowe wersji User Edition. Budowana jest bezpośrednio z GIT z użyciem poprawek, które w danej gałęzi się znalazły. Obecnie tą gałęzią jest Plasma 5.12 i po prostu uzyskuje się tu wcześniej poprawki niż w przypadku User Edition.
  Wersja Developer Edition Git-Unstable jest to wersja budowana z tzw. gałęzi master (czyli zawiera wszystko to zostało tam “wrzucone” i co np. trafi nie do najbliższego wydania, ale już do następnego).
  Wszystkie te wersje otrzymują tę samą, bieżącą wersję KF5 oraz mają te same aplikacje z KDE Apps (obecnie to już niewspierane wydanie 17.08.3, które otrzymuje jakieś patche; być może taka wersja jest konsekwencją używania określonego Qt5).
  Różni się natomiast w tych wydaniach Qt5. Zasadniczo jest nim bieżąca wersja 5.9.x, która dostaje również jakieś patche. Dostępna jest także wersja 5.10.x, ale szczerze mówiąc, to nie bardzo łapię na jakich zasadach i gdzie jest ona udostępniona.
  Spośród powyższych wersji, ZU spokojnie może używać pierwszych 2, a nawet trzeciej. Jak napisałem wyżej – ta ostatnia różni się wyłącznie tym od drugiej, że poprawki, które zostały zakwalifikowane do następnego wydania poprawkowego trafią po prostu szybciej. W niektórych przypadkach w ten sposób szybciej można się pozbyć jakiegoś uciążliwego feleru zamiast czekać do następnego wydania.
  Bardzo ostrożnie można zatem używać również i PPA w Neonie, ale tu trzeba wiedzieć co się robi i dlaczego, bo przez brak wiedzy można sobie również system zwyczajnie popsuć.

 21. Szkoda,że nie robią Neona opartego o Debiana,dałbym im szansę a tak zostaje stare dobre XFCE.

 22. Gdzieś to Riddell opisywał dlaczego Ubuntu, a nie Debian. O ile pamiętam, to wychodziło na to, że Debian Stable jest “too stable” 🙂 – za stary dla wydawania nowego oprogramowania. Debian testing – zbyt “niestabilny” (tzn. za dużo się tu dzieje). Stąd wybór padł na Ubuntu LTS. Myślę, że nieco też dlatego, że Riddellowi oraz pierwszym twórcom Neona po prostu była to dystrybucja lepiej znana.

 23. Owszem, tak mniej więcej do 12 czerwca (moment wydania Plasma 5.13). Później znów będą 4 🙂

 24. Aha,czyli zostanie 5.12 jako LTS i 5.xx,plus dwa developerskie edycje czy jak tam to zwą.
  ok,dziękuję

 25. Może Cię zainteresuje. Właśnie mi wpadła w ręce informacja o Neptune OS. To Debian 9.0 z nowszymi kernelami oraz – ze zdecydowanie nowszymi KF5 (5.42), Plasma (5.12) oraz KDE Apps (17.12.1) (przynajmniej w obecnej wersji RC): https://neptuneos.com/en/about-neptune.html
  Wersji Qt 5 nie sprawdzałem, ale musi być co najmniej 5.9, bo inaczej w ogóle tej wersji Plasmy (i części aplikacji) nie da się zbudować.
  Wprawdzie zatem nie Neon, ale dość bliźniaczo wyglądająca dystrybucja w stosunku do “User Edition”.

 26. “..dość bliźniaczo wyglądająca dystrybucja” – pakiety źródłowe aplikacji KDE brane są z Neona 🙂

 27. Instalnąć można.. próbowałam nieco po partyzancku z ciekawości i poszło. Ale sporo rzeczy – apek – może nie działać. Z resztą, na co komu toto? Za bardzo air śmieci w systemie, jak na mój gust, więc go wykopałam 😉

 28. No tak.. a w mięcie znowu przyjdzie czekać eony na paczki 😐 Tak, wiem mogę sobie pokompilować i zrobić sama, ale po prostu mi się nie chce. Wygodna się zrobiłam 😉

 29. GNOME2 było napisane głównie w C. Pojedyncze aplikacje napisane były w Pythonie (np. edytor menu) bądź w C++ (np. monitor systemu tj. menadżer zadań). Jako że MATE jest oparte na GNOME2, dziedziczy te sprawy. Samo GNOME3 nadal jest napisane głównie w C, ale prócz Pythona i C++ przewija się też JavaScript (powłoka GNOME Shell) czy Vala — autorski język programowania twórców GNOME.

 30. To nie starość.Po prostu nasz czas jest cenny bardziej niż kiedyś…

 31. Zawsze możesz skorzystać z ppa, przecież Mint stoi na repo Ubuntu 🙂

  sudo add-apt-repository ppa:jonathonf/mate-1.20
  sudo apt-get update

 32. A teraz zrób jedno.. spójrz na datę mojego wpisu i spójrz na datę stworzenia, czy zapodania paczek w owo ppa 😉

 33. Spojrzałem … i widzę, że paczki stworzono 7.02, czyli dzień wcześniej niż powstał artykuł autora. Co do drugiego to wykorzystaj:

  sudo add-apt-repository ppa:jonathonf/mate-1.20-gtk3.22
  sudo apt-get update

  oczywiście warto korzystać z pinningu. W końcu to pochodna Debiana.
  Oczywiście Miętówka ma swoje blokady na pakiety potencjalnie szkodliwe i trzeba w ten system zaingerować.

 34. Próbowałam na testowej maszynie i to ppa nie przechodzi. Ale to nie jest takie w sumie istotne, bym się tym przejmowała. Chciałam jedynie z ciekawości zobaczyć jak będzie działało to nowe mate.
  A mi datę pokazuje późniejszą o dwa dni. Chyba, że coś z launchpadem jest nie tak. Ostatnio mieli mały problem z serwerami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.