przystajnik

Simple Image Resizer 3.2 z rodzimym znakiem jakości

Po dwóch latach ciszy wokół projektu Simple Image Resizer można by przypuszczać, że stał się on dziełem skończonym i po prostu już takim zostanie. Ale najwidoczniej nowy rok zadziałał dopingująco na twórcę który odświeżył ten niezwykle użyteczny program kilkoma poprawkami. Co jest warte odnotowania, to fakt, że jest to dzieło naszego polskiego programisty.

Simple Image Resizer 3.2

Marek Jędryka, bo to o nim mowa, nie dość, że doprowadził SIR do bardzo użytecznej funkcji, to na pewnym etapie rozwoju pochylił się z powagą nad przetwarzaniem obrazów RAW. Wykorzystywany jest do tego celu dcraw a użytkownikowi pozostawione ogromne pole manewru, w tym ręczne dopisywanie parametrów do przetwarzania wspomnianej surówki z aparatów.

Ale czym jest Simple Image Resizer? Jak sama nazwa wskazuje, to program do masowego konwertowania obrazów różnego formatu w obrazy o jeszcze innym formacie, z uwzględnieniem zmiany wymiarów, dodawania ramek, znaków wodnych, prostych filtrów, obrotów i kilku innych pożytecznych funkcji. Wystarczy wskazać (dodać) katalog źródłowy, określić jak się mają nazywać nowe pliki po obróbce, wskazać miejsce docelowe i uruchomić kolejkę. Program obsługuje nieprzyzwoicie długą listę formatów (w tym np. SVG), respektuje dane EXIF i inne metadane dołączone do pliku i podczas obróbki skutecznie wykorzystuje wszystkie rdzenie naszego CPU. Prościej już się chyba nie da zorganizować wspomnianego tematu.

W wersji 3.2 poprawiono:

  • naprawiono wczytywanie obrazów z aktywnym kanałem alfa i własnym kolorem tła,
  • poprawne wyświetlanie obrazów GIF na liście,
  • prawidłowe tłumaczenia na przyciskach,
  • zaktualizowane tłumaczenie na język hiszpański (José M. Ciordia),
  • zaktualizowane tłumaczenie na język polski.

Aby zainstalować program w wersji dla Ubuntu 16.04/17.10, Mint 18.x i pochodnych, należy skorzystać z repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install sir

Natomiast z nieprzebranych zasobów repozytorium AUR mogą skorzystać użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych):

yaourt -S sir 

Post navigation

Translate »