przystajnik

Energia w pigułce – Plasma 5.12.0 LTS

Podczas analizowania poszczególnych etapów rozwoju środowiska Plasma w serii 5.xx dłonie same składają się do braw. KDE ze środowiska opatrzonego etykietą „awaryjnego” wyewoluowało do formy która obecnie śmiało może zostać okrzyknięta najprzyjaźniejszym środowiskiem linuksowym. Co więcej, Plasma 5.12.0 LTS nie tylko znowu podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, ale również jest wydaniem nad którym troskliwie pochylą się deweloperzy przez następne dwa lata.

Niepozornie, ale wszystko tkwi w szczegółach – Plasma 5.12.0 LTS

Na wydanie Plasma LTS 5.12.0 czekał chyba każdy miłośnik tego rozwiązania. Nie dość, że poprzednie 5.8.x LTS sprawowało się już niemal bez zarzutu, twórcy postanowili iść krok naprzód i we współpracy ze społeczeństwem rozwinąć koncepcję niektórych niuansów tego środowiska. Według ich zapewnień i pod patronatem nobilitującego oznaczenia LTS wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny udała się wielka rzecz. Plasma 5.12.0 nie dość, że oferuje nowe możliwości konfiguracji elementów systemu, to jest szybsza od poprzedników, lepiej zarządza pamięcią i bardziej oszczędza CPU naszej maszyny. Ale po kolei.

  Ogólnie

 • Wayland: automatyczna funkcja Night Color da wytchnienie naszym oczom,
 • globalne menu na belce okna bez większych skomplikowanych ustawień,
 • KRunner może być używany z narzędziami typu Orca,
 • możliwość kopiowania tekstu z powiadomień systemowych,
 • aplet pogodowy wyświetla nieco więcej informacji na panelu,
 • lepsze wymiarowanie zegarka na panelu,
 • System Activity oraz System Monitor wyświetlają wykres użycia CPU dla każdego procesu,
 • cienie okien domyślnie wyrównane horyzontalnie,
 • okno dialogowe Właściwości pokazuje również metadane pliku,
 • zoptymalizowany wygląd i ułożenie menu w Kickoff,

Bez obaw – to dopiero początek.

  Discover

Sporego przeobrażenia doczekał się interfejs programu Discover. Od teraz łatwiej jest wyszukiwać potrzebnym nam programów, są one też prezentowane w czytelniejszy sposób. Zoptymalizowana wymiary wyświetlanych elementów, dzięki czemu zobaczymy więcej treści. Do kompletu dołożono obsługę paczek Snap oraz Flatpak, obsługiwane są też odnośniki apt://. Discover pozwala na aktualizację offline, podnoszenie wersji systemu i w ogólnym odczuciu zachowuje się o wiele płynniej.

  Powiadomienia i pogląd

System powiadomień doczekał się podglądu pobranego zrzutu ekranu z możliwością przeciągnięcia go do okna rozmowy, wiadomości, itp. Wszystko po to, aby nie odrywać się od aktualnie używanego programu i układu okien.

  Menedżer zadań

Ukłonem w stronę społeczności jest zaimplementowanie przełączania pomiędzy oknami za pomocą klawiszy Meta + numer. Oznaczono również hałaśliwe aplikacje (np. odtwarzacz muzyki) z możliwością wyciszenia.

  Menu globalne

Wielki powrót funkcji niegdyś obecnej w środowisku. Dzięki prostej aktywacji odpowiedniego widgeta na belce okna może pojawić się menu używanego programu. Wszystko to bez konieczności skomplikowanej konfiguracji i resetowania środowiska.

  Ikony na pulpicie

Widok ikon jest teraz domyślnym ustawieniem pulpitu. Po wielu latach i próbach przegonienia z pulpitu ikon zaakceptowano w końcu siłę przyzwyczajeń oraz podręczną wygodę „śmietnika” na pulpicie. Nie jest to jednak prostacka obsługa ikon jak z ubiegłego wieku. Dzięki inteligentnemu zachowaniu Drag & Drop możemy pliku umieszczać w pożądanych katalogach na pulpicie bez konieczności ich (katalogów) otwierania.

  Kontrola audio na ekranie blokady

Do ekranu blokady zostały dodane przyciski obsługujące media. Przyciszanie, pauzowanie, zatrzymywanie, itp. Co więcej, muzyka zostanie automatycznie zatrzymana po wejściu systemu w stan uśpienia.

  Nowy wygląd Ustawień

Zmianie i uproszczeniu uległo okno Ustawień Systemowych. Od teraz zobaczymy gustowną listę po lewej stronie okna, dzięki czemu szybko i w bardziej czytelny sposób dotrzemy do interesujących nas ustawień. Jeżeli jednak ktoś woli stary układ ikon – bez problemu możne do niego powrócić w każdej chwili. Cały czas jest też dostępna opcja wyszukiwania. Całość wpisuje się w znaną z innych środowisk stylistykę upraszczania, jednak tutaj bez zbędnego okrajania.

  Krypty i szyfrowanie

To doskonały sposób na ochronę swoich wrażliwych danych. Dzięki prostemu menu możemy błyskawicznie zaszyfrować dokumenty i inne pliki a nawet ukryć je przed niepożądanym wzrokiem (w systemie plików).

Prawda, że to wszystko wygląda bardzo obiecująco? Nie ulega też wątpliwości, że w trakcie usprawniania serii 5.12.xx wszystko nabierze jeszcze pełniejszych rumieńców. Ku zadowoleniu wszystkich użytkowników.

Jak zaprosić na nasze biurko najnowszą Plasmę? Pozostaje poczekać aż pojawi się w repozytoriach naszych dystrybucji (dla Ubuntu 17.10 i 18.04 zespół Kubuntu przygotował już stosowne backporty). Aby przetestować środowisko można też pobrać obraz Neon z 5.12.0 na pokładzie

Post navigation

Translate »