Z Siril 0.9.8 do galaktyk

Linux z kosmosem ma wiele wspólnego i nie chodzi tutaj tylko o systemy które wspomagają podbój otaczającej nas próżni. Każdy zapalony astrofotograf z pewnością wie o co chodzi. Bo nie jest tak łatwo jak w przypadku standardowej fotografii. Fizyka optyki robi swoje, nasza ziemska atmosfera również i nieraz gwiazdy oraz planety trzeba wydłubywać z oceanu szumów, interferencji lub stają się one widoczne dopiero po trikowym złożeniu kilku kadrów. Stąd też do takiej obróbki potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie. Jak choćby Siril 0.9.8.

Siril 0.9.8 – początek
Już na pierwszy rzut oka ten program nie wygląda typowa ciemnia cyfrowa. Główne okno programu upstrzone jest fachową terminologią i okazuje się, że trzeba naprawdę uzupełnić swoją wiedzę, aby spróbować swoich sił w tej fascynującej dziedzinie fotografii. Niemniej, Siril wprowadza mnóstwo automatyki i w wielu wypadkach myśli za użytkownika. Aby jednak w pełni wykorzystać drzemiące w tym programie możliwości, na początku dobrze jest poczytać co nieco teorii i za co odpowiadają poszczególne karty w programie.

A funkcji jest niemało. Pierwsza karta odpowiada za wczytanie obrazu i jego konwersję do formatu FITS (16bit na kanał, 1 lub 3 wymiary). Program rozpoznaje RAW, TIFF, JPEG, PIC (Christian Buil’s IRIS image format) PNG, BMP, NetPBM a nawet AVI i inne formaty wideo. Kolejna karta odpowiada za łączenie przekonwertowanych obrazów w sekwencje (kadry tego samego obiektu). Można je wybierać ręcznie lub poprosić o to automatykę programu.

Siril 0.9.8 – obróbka
W karcie Pre-processing możemy nieco poprawić obraz wskazując czarną klatkę i inne parametry redukujące szum i inne atrakcje ze zdjęć. W karcie Register kolejny automatyczny algorytmpostara się dopasować do siebie kadry i znajdujące się na nich gwiazdy i inne obiekty. I tym samym wyrównać zdjęcia względem siebie. Karta Stacking odpowiada za złożenie w jeden wszystkich ujęć zawierających się w sekwencji. Ponownie mamy kilka tutaj algorytmów i sporo automatyki. Po tym zabiegu pozostają nam kosmetyczne poprawki w kolejnych kanałach RGB i wszystko jest gotowe, aby tak spreparowane zdjęcie zapisać (FITS) lub wyeksportować do PNG lub innego uczciwego formatu.

Na domiar tego w wersji 0.9.8 dodano:

  • wyrównywanie obrazów z dokładnością do subpikseli,
  • dekonwolucja Lucy-Richardson,
  • składanie obrazów (Sum Stacking) w kilku równoległych wątkach,
    Siril 0.9.8 – efekty
  • znaczne przyśpieszenie obróbki obszarów obrazu dla sekwencji SER (seqpsf, average stacking),
  • dodano funkcję savepng command
  • nowe opcje dla stackall command
  • sprawniejsze i szybsze działanie wyświetlania autostrech.

To oczywiście bardzo ogromny skrót na przełaj przez wszystkie opcje tego ciekawego programu. Jeżeli ktoś zechciałby poświęcić nieco więcej czasu i spróbować swoich sił, to autorzy bardzo ułatwiają instalację. Nie dość, że jest dostępne PPA, to znajdziemy na stronie projektu obraz AppImage. A także instrukcje jak zainstalować program w innych dystrybucjach.

W przypadku Ubuntu 16.04/17.10, Mint 18.xx i pochodnych wystarczy:

sudo add-apt-repository ppa:lock042/siril
sudo apt-get update
sudo apt-get install siril
 

2 komentarze

  1. Zdjęcie pochodzi z materiałów „szkoleniowych” Siril. Niestety, nie posiadam instrumentarium do gromadzenia takich widoków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.