przystajnik

Mięta alternatywnie – Linux Mint 18.3 Xfce/KDE

Są użytkownicy na których standardowy Linux Mint 18.3 ze środowiskiem Cinnamon nie zrobił większego wrażenia. Może z racji tego, że hołdują oni innymi środowiskom. Jednak wraz z upublicznieniem nowych odmian wspomnianego Minta pojawiła się szansa, by jeszcze raz przyjrzeć się temu systemowi. Tym razem ze środowiskami Xfce oraz Plasma (KDE) w roli głównej.

Przypomnijmy. Linux Mint 18.3 Sylvia to trzecie wydanie w udanej serii 18.xx. Cykl wydawniczy Minta zakłada stopniowe wzbogacanie bazowego LTS (w tej roli Ubuntu 16.04 LTS) o kolejne rozwinięcia środowiskowe oraz inne usprawnienia narzędzi i funkcji całego systemu. System będzie otrzymywał poprawki bezpieczeństwa do 2021 roku.

W podstawowym Linux Mint 18.3 zobaczyliśmy wiele dobrego i oczywiście poprawiony produkt flagowy deweloperów tej dystrybucji – czyli środowisko Cinnamon (oraz MATE). Jeżeli chodzi o wydania Xfce i Plasma nie należy spodziewać się znacznych odstępstw od głównych założeń systemu. Oczywiście poza zmienioną szatą graficzną i specyfiką samego pulpitu. To ostatnie wynika rzecz jasna z racji użycia innych środowisk.

Linux Mint i Xfce

Linux Mint 18.3 Xfce

Tutaj można zacytować klasykę: Xfce. Xfce nigdy się nie zmienia. Bowiem od 2015 w repozytoriach widnieje niewzruszenie wydanie Xfce 4.12 i takie też zobaczymy w tytułowej dystrybucji. Całość wzbogacono oczywiście nowocześniejszym Whisker Menu, atrakcyjnym tematem graficznym i pozostałymi dodatkami z głównego wydania. Czyli poprawiony i rozbudowany Menedżer Oprogramowania z obsługą paczek Flatpak, przebudowane narzędzie tworzenia kopii bezpieczeństwa – oddzielnie dla danych użytkownika oraz samego systemu czy zaktualizowane Xapps.

Instalacyjne obrazy iso znajdziemy pod tym adresem.

Linux Mint i KDE

Linux Mint 18.3 KDE

Tym razem mamy do czynienia z wydaniem pożegnalnym, bowiem w związku z wysoką jakością środowiska Plasma w Kubuntu oraz brakiem mocy przerobowych w ekipie Minta, odmiana znika z przyszłych planów wydawniczych. Podobnie jak powyżej, dodatkiem są wspomniane rozwinięcia systemowe, niemniej można odnieść wrażenie, że w przypadku Plasmy wyglądają one nieco jak kwiatek przy kożuchu. Sama Plasma jest tutaj w wersji 5.8 i bardzo mocno wspiera się backportami poczynionymi na potrzeby Kubuntu.

Instalacyjne obrazy iso znajdziemy pod tym adresem

Translate »