Jak GIMP 2.9.8 z jasnego nieba

Nikt nie zna dnia ani godziny pojawienia się najnowszego wydania edytora graficznego GIMP. Podobnie i tym razem wiadomość o nowej wersji zaskoczyła tę cześć publiczności, która nie śledzi postępów i zmian w tym wiodącym projekcie opensource. Oczywiście pamiętajmy o tym, że seria 2.9.xx to niestabilne i deweloperskie wydania po drodze do wyczekiwanego od lat GIMPa 2.10.

GIMP 2.9.8 i nowa jakość edycji gradientów
Być może powody tych wydań i dokąd zmierzają starania deweloperów GIMPa przepadły w niepamięci dekad. Ale projekt żyje, istnieje, ba – używa go mnóstwo osób. A wydania takie jak to dowodzą tylko tego, że zapotrzebowanie na tego rodzaju edytory graficzne jest ogromne. Bo i liczba oraz jakość zmian jest niebagatelna.

Na początku bowiem warto zauważyć totalnie nowe podejście do edycji gradientów. Niestety, tylko tych „dla użytkownika” i pozostających do następnej edycji. Niemniej nie do przecenienia jest możliwość edytowania przejścia kolorów przejść „na żywo” i bezpośrednio na płótnie/obrazie. Punkty możemy dodawać, przesuwać, modyfikować wraz z barwami. Mało tego, mieszać możemy również barwy. Wszystko to powoduje, że nowe gradienty w GIMPie są po prostu wyśmienite.

Co może zadziwić wielu fotografów, to GIMP który doczekał się funkcji sprawdzającej i pokazującej prześwietlenia. Taką opcję znajdziemy w 2.9.8 i co więcej. Możemy również ustalić, jakim kolorem chcemy zaznaczyć powyższe niedopatrzenie.

Co więcej, w końcu doczekaliśmy się funkcji Paste in Place która robi to co wynika z jej nazwy. Wkleja dokładnie w to samo miejsce, z którego został skopiowany wycinek.

Ukłonem w stronę miłośników plików HGT będzie ich niemal poprawna obsługa przez GIMP 2.9.8. Nie jest to może to do końca to, czego oczekują fani NASA, ale jednak.

Pełną listę nowości znajdziemy pod tym adresem. Jest tego oczywiście o wiele więcej, niż można wspomnieć w ogólnym opisie. Całość finalnie sprowadza się do ustabilizowania wersji 2.10.

Gdy naszym systemem jest Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Mint 18.xx lub pochodne, program w wersji rozwojowej zainstalujemy z następującego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

W Arch Linuksie i Manjaro:

yaourt -S gimp-git

0