FeatherPad 0.6.3 w wadze piórkowej

Za co lubimy lekkie i niewielkie programy użytkowe? Za to, że są użyteczne na przekór swojej lekkości. Nie inaczej można się rozpływać w samych superlatywach nad tytułowym edytorze tekstowym FeatherPad. Sympatyczny program stworzony przy współudziale bibliotek Qt jest pełnoprawnym narzędziem do obróbki tekstu. Koloruje składnie, obsługuje karty, posiada rozbudowane opcje wyszukiwania. Innymi słowy – warto go mieć pod ręką.

FeatherPad 0.6.3 – mniej znaczy więcej
Temu programowi przyświecała szczytna idea stworzenia edytora niezależnego od używanego środowiska graficzne. Fakt, że został on napisany w Qt (początkowo w GTK+) nie oznacza bowiem konieczności „dociągnięcia” połowy KDE. FeatherPad zadziała wzorowo niezależnie od tego co napędza nasz pulpit. Jak przystało na reprezentanta wagi piórkowej, FeatherPad nie jest przeładowany opcjami i z pewnością nie zastąpi pełnoprawne edytory tekstu czy edytory dla deweloperów. Niemniej, program posiada kolorowanie składni, obsługuje karty i sesje, a to jest dopiero początek możliwości tego mikrusa:

  • wsparcie dla drag & drop, łączenie z przenoszeniem kart,
  • inteligencje zachowanie w przypadku wirtualnych pulpitów,
  • podręczny (opcjonalnie) pasek wyszukiwania,
  • podobny podręczny pasek umożliwiający zamianę tekstu,
  • numeracja linii i szybkie przemieszczanie się pomiędzy nimi,
  • wykrywanie i obsługa różnych standardów kodowania tekstu,
  • podświetlanie składnie dla wielu języków programowania,
  • obsługa drukowania,
  • szybkie powiększanie tekstu,

Całkiem sensowna i kompletna lista, nieprawdaż? Z pewnością nie stanowi spełnienia marzeń każdego z użytkowników, ale w obliczu niektórych bardziej „rozbudowanych” edytorów, FeatherPad stara się być najbliżej użytkownika jak to tylko możliwe.

Autor zamieszcza na stronie projektu przygotowaną paczkę deb dla użytkowników Ubuntu 16.04 i Minta 18.xx. Spoglądając na zależności tej paczki wydaje się, że nie powinno być problemów z zainstalowaniem jej również pod Ubuntu 17.04/17.10.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro wystarczy:

yaourt -S featherpad-git 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.