przystajnik

Terminal pogryzł człowieka: tmate

Masz problemy z ogarnięciem się w linuksowym terminalu? Komendy brzmią dziwacznie, ich parametry są z kosmosu a ty zawsze chciałeś zostać śpiewakiem operowym a nie administratorem swojego własnego systemu? Pozwól zatem żeby koło twojego Linuksa podłubał za ciebie ktoś inny. Z programem teleconsole… Zaraz, zaraz, czy to już nie było? No przecież, ale plama. Zatem szybko, co innego pozwoli na udostępnianie sesji SSH na naszym komputerze. Mam – co powiecie na tmate?

W akcji.

Jest komputer, jest człowiek, jest system operacyjny, są problemy. Tak w skrócie można określić koncepcję oprogramowania które umożliwia zdalne zawiadywanie tymże. Wśród przeróżnej oferty są też programy takie jak tmate. Dla takich wygodny i szybki dostęp do pożądanych zasobów nie stanowi żadnego problemu. Problemem może być jednak nasza troska o prywatność i nasze dane, gdyż uniwersalność okupiona jest pewnymi kompromisami. W przypadku tmate jest to:

  • ustanowienie połaczenia ssh do tmate.io (proxy) w celu dalszej dostępności (libssh),
  • serwer tmate.io pośredniczy w wymienianie sygnatur podczas połączenia,
  • klient autoryzuje się za pośrednictwem lokalnych kluczy ssh,
  • po ustanowieniu połączenia tworzony jest 150 bitowy token do dalszej pracy,
  • osoby spoza naszej sieci otrzymują możliwość do podłączenia się do naszego komputera.

Tyle teorii, a w praktyce? Wystarczy pobrać program (dodać repozytorium), uruchomić go i udostępnić znajomym dane logowania, by mogli nawiązać połączenie z sesją ssh na naszym komputerze. Chociaż tmate stanowi skrót od teammates, to jest forkiem znanego programu tmux. Podobnie jest oryginał pozwala na tworzenie i mulplikowanie sesji przy równoczesnym dostępie z zewnątrz. Co więcej, utworzone sesje dostępowe z powodzeniem możemy pozostawić w „tle”. Niby nic odkrywczego, ale jak potrafi ułatwić życie…

Aby przetestować program pod Ubuntu 16.04/17.04/17.10 oraz pod Mintem 18.xx należy:

sudo apt-get install software-properties-common
sudo add-apt-repository ppa:tmate.io/archive
sudo apt-get update
sudo apt-get install tmate

Natomiast użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro wystarczy, że zrobią:

yaourt -S tmate

Post navigation

Translate »