Gdy liczy się rozmiar – pqiv 2.10.1

Czy ktoś pamięta czasy, gdy programy miały niespełna 256 kilobajtów objętości a często i mniej? Dziś to rzecz niemal niespotykana. Ale nadal można jeszcze natrafić na projekty dla których liczy się rozmiar. Takim właśnie osiągnięciem w tej dziedzinie może się pochwalić pqiv. Niewielka (172 KB) przeglądarka plików graficznych wywoływana z linii poleceń. W sumie jej użycie zależy tylko od naszej fantazji.

Pqiv w trybie Montage
Pqiv jest inspirowane projektem qiv. Nie stanowi jednak jego wtórnej kalki, a jest rozwinięciem w kierunku nowych technologii. Zaczęło się od przepisania qiv w języku Python w celu uniknięcia imlib. Jednak autora poniosła fantazja i projekt stał się sprytnym rozwiązaniem z UI w GTK3. Sprytnym, bo niemal całkowicie opiera się na skrótach klawiszowych, posiada możliwość wykorzystania w skryptach, podłączenia pod nasze „akcje” w menedżerze plików. Dzięki elastycznemu systemowi backendów istnieje również możliwość rozszerzenia możliwości tego programu o niemal dowolny format graficzny.

Na dzień dzisiejszy program radzi sobie z plikami jpg, bmp, png, gif, pnm, webp i inne obsługiwane przez ImageMagick. Ale na tym nie koniec. Co powiecie na możliwość podglądania plików pdf i wideo? Dla niepozornego pqiv bariery wydają się nie istnieć. I pamiętajmy – program zajmuje tylko tyle pamięci ile jest potrzebne na wczytanie wskazanego pliku.

No właśnie, jak używać pqiv, skoro jest to teoretycznie polecenie tekstowe? Wystarczy uruchomić go i wskazać pliku lub katalog:

pqiv ~/Obrazy

Następnie posługując się skrótami klawiszowymi możemy włączyć podgląd plików w danym katalogu, uruchomić tryb prezentacji, itp.:

DEFAULT KEY BINDINGS
    Space        Next file.

    Backspace      Previous file.

    a          Link the current image to ./.pqiv-select/, or copy it if hardlinking is not possible.

    f          Toggle fullscreen mode.

    h/v         Flip the image horizontally or vertically.

    k/l         Rotate the image right or left.

    i          Toggle visibility of the info box.

    j          Show a dialog with a list of all files for quick selection.

    m          Toggle montage mode, an interactive image selection mode. Use cursor keys or your mouse to select an image and
              Return to return to single image view. Use g to quickly navigate to a thumbnail.

    q          Quit pqiv

    r          Reload the current image.

    s          Toggle slideshow mode.

    t          Toggle the scale mode; cycle between scaling all images up, scaling large images down and no scaling at all.

    Plus/minus     Zoom.

    Mouse buttons (fullscreen)
              Goto the next and previous files.

    Mouse drag (fullscreen)
              Move the image.

    Mouse drag with right button (fullscreen)
              Zoom.

    Arrow keys     Move the image.

Czy ja wspominałem już, że pqiv to plecenie „terminalowe”? Jeżeli zatem ktoś liczy na bogactwo parametrów i opcji – proszę wpisać samą nazwę programu bez dodatków i delektować się mnogością przełączników. Program aż się prosi o specjalistyczne wykorzystanie jako dopełnienie funkcji naszego pulpitu.

Słowo o instalacji. W domyślnych repozytoriach Ubuntu 16.04/17.04/17.10 i pochodnych znajdziemy ten program w dość archaicznej wersji. Aby zainstalować najnowsze osiągnięcie autora tej pchełki, najlepiej skorzystać z automatycznie budowanych paczek na Build openSUSE. W Arch Linuksie i Manjaro wystarczy:

yaourt -S pqiv-git 

1 Response

 1. Ten programik jest dowodem na to, że małe jest wielkie a systemd jest do du… ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.